Sınavsız Geçiş Yerleştirme Öncelik Değerleri Ne Anlama Geliyor?

Yazımıza oy verir misiniz?

Sınavsız geçiş tercihlerinin yerleştirme önceliklerine göre yapılması gerektiğini artık hepiniz biliyorsunuzdur. Ancak gelen sorulardan hala sıralama önceliklerini ve yerleştirme öncelik değerlerini yorumlamakta zorluk çekildiğini görüyorum. Bu yazıda bir kez daha yerleştirme öncelikte hangi sıralamaya bakacağımızı ve değerleri nasıl yorumlayacağımızı anlatmak istiyorum.

1- En önemli öncelik mezuniyet yılıdır. Yani bu yıl için en büyük avantaj 2016 mezunlarınındır.

2- Mezuniyet yılı aynı olan adaylar arasında 2.önemli kriter okul türüdür. Yani 2016 mezunları içinde okul türü

 1. “4” ATL olanlar en öncelikli
 2. “3” teknik lise yada anadolu meslek olanlar ikinci öncelikli
 3. “2” olan meslek lisesi mezunları, üçüncü sırada önceliklidir.

3- Mezuniyet yılı, okul türü aynı olan adaylar arasında METEB İÇİ yani mezun olduğu meslek lisesi ile aynı ildeki üniversiteyi seçenler önceliklidir.

4-Mezuniyet yılı, okul türü, METEB’i aynı olan adaylar için OBP (diploma notu x 5) puanına bakılır. Puanı yüksek olan aday öncelikli yerleşir.

5-Mezuniyet yılı, okul türü, METEB önceliği hatta OBP puanı bile aynı ise doğum tarihine bakılır ve yaşı küçük olan aday öncelikli yerleştirilir.

ÖRNEKLER:

15,4,D,97 değeri : 2015 mezunlarından önce kendi ilindeki ATL mezunlarını aldığını, kontenjan dolmadığı için METEB dışından da ATL mezunlarını aldığını gösterir. “3” Teknik lise ve “2” meslek lisesi mezunlarının bu programa yerleşme şansı çok azdır. (Hatta şansı yoktur) Eski mezunlar kesinlikle yerleşemezler.

15,3,İ,97 değeri : 2015 mezunlarından kendi ilindeki ATL mezunlarını almış kontenjan kaldığı için teknik lise yada anadolu mezunlarını da almış ve kontenjanı dolmuştur. METEB DIŞI’ndan ancak okul türü “4” olan ATL mezunları tercihte bulunabilir. METEB İÇİ’nde ATL, Teknik lise ve Anadolu meslekler yerleşebilir. “2” Meslek liseliler yerleşemez. Eski mezunlar kesinlikle yerleşemezler.

15,2,İ,95 değeri: 2015 mezunlarından ATL, teknik lise mezunlarını almış ve kontenjan kaldığı için kendi ilindeki “2” meslek lisesi mezunlarını da almıştır. METEB DIŞI’ndan okul türü “2” olanların şansı olmayacaktır. Eski mezunlarda kesinlikle yerleşemez.

15,2,D,97 değeri: 2015 mezunlarından ATL, teknik lise mezunları yerleşmiş, hatta kendi ilindeki meslek lisesi mezunları da yerleşmiş kontenjan dolmadığından METEB DIŞI’ndan da meslek lisesi mezunları OBP puanlarına göre yerleşmiştir. Sadece eski mezunların şansı yoktur.

13,3,D, 95 değeri: 2015, 2014 mezunlarından tercihte bulunanların hepsi yerleşmiş, hatta 2013 mezunlarından okul türü”3″ olan METEB DIŞI adaylardan da OBP puanına göre yerleşmiştir. Eski mezunlarda tercihte bulunabilir.

Aşağıda GENÇTERCİH.COM  sitesi admini Rehber Öğretmen Mesut Sabancı tarafından hazırlanmış sınavsız geçiş öncelik sıralamasını anlatan çok güzel bir şema yer almaktadır. Ortada yerleşme şansı en yüksek yerleştirme önceliklerinden en düşük şansa sahip önceliklere doğru sıralama görülmektedir.

sg_oncelik

132 yorum

  • İlk bakılan değer mezuniyet yılı olduğundan okul türünüzün Anadolu olması bir şey ifade etmez. Bu yıl mezunları arasında 2016 anadolular öncelikli, sonra 2016 normal ihl mezunları, ondan sonra 2015 anadolular ve 2015 normal ihl ler.

 1. Merhaba 2009 Anadolu teknik lise – bilgisayar mezunuyum. Bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullandım ancak yerleşemedim. Ek tercih yapma hakkım var mı? Ek tercih açıldığı halde ben tercih yapamıyorum.

 2. İyi günler hocam, okul türü hakkında merak ettiğim bir şey var ben 2012 yılında sbs puanıyla Anadolu sağlık meslek lisesine gittim bu yıl mezun oldum ama okulun adı daha sonra mesleki ve teknik Anadolu lisesi olarak değişti okul türüm hangisi oluyor

 3. Hocam,ben Anadolu Sağlık Meslek Lisesi 2016 anestezi mezunuyum obp:436. Sınavsız geçiş yapmak istedim tercihlerime yazdığım üniversitelerin hemen hemen hepsine puanım yetiyordu ve yazdığım yerler arasında Meteb dışı olan üniversitelerde vardı kesin yerleşirim diye düşünüyordum ama yerleşemedim. Sizce neden yerleşememiş olabilirim ve ek tercih yaptığımda yerleşebilir miyim? Şimdiden teşekkürler hocam.

    • Zaten işaretlenmiyor. Önce sınavsız geçiş önceliklerinizle değerlendiriliyorsunuz eğer yerleştirme önceliklerinizle yerleşemezseniz ve varsa YGS kontenjanı için YGS puanınızla değerlendiriliyorsunuz. Sonuç sayfanızda yerleştirilme türü YGSK yazıyorsa YGS puanınızla, SGK yazıyorsa sınavsız geçişle yerleştirilmişsinizdir.

 4. kardeşim iyi günler şu sorumu çok güzel bir şekilde cevaplarsan sana çok DUA ederim
  yoksa ben kafayı yiyecem elektiirk elektronik meslek lisesi mezunuyum ben 1991 doğumluyum sınavsız geçiş yapmak istedim yaptım bugun itibari ile çıkmadı bende 2016 tablo 3a da en son yerleşen adaylara baktım kendi tercih ettiğim önlisans bölümlerinden 2’inci tercihim olan radyo ve televiziyon açıköğretim programı en son yerleşen adam diploma tarihi 2000 ve 1982 doğumlu ben 2010 mezunu ve 1991 doğumluyum o yerleşiyor ben yerleşemiyorum burda nerde sıkıntı olur ben çözemedim anlayamadım. yardımcı ol lütfen.

 5. Hocam merhabalar sorum şu ben sinavsiz geçiş yapmak istiyorum tercihimide yaptim ama hani son yerleşen kişinin istatistiklerine göre yapiyoruz ya( obp ‚okul kodu ‚icerdenmi disardanmi ) tamamda ya bu kişi kayit olmayan birinin yerine 2 . tercihler de girdiyse. Yada boyle bir ihtimal varmidir çünkü yazdigim bolum istatistikler tutuyor ama kazanip kayit yaptirmayan yok atlasda 3 kişi var

 6. Ve hocam ben 2015 saglik mezunuyum 304 puanla paramedik gelir mi neleri goz onune alarak yazmaliyim puana gore mi alim olur yoksa oncelik puani dusuk olsada 2016 mezunlearinin mi

 7. Iyi gunler ben ygs puanimla tercih yapacagim meteb ici ygs puaniyla yapilan tercihlerde de gecerli mi yerlesme sansimi artirmak icin bulundugum ili ilk siraya mi yazmaliyim yardimci olursaniz sevinecegim tesekkurler

 8. Hocam ben ’15 sağlık 3.basamak mezunuyum obp puanım 306 ygs puanım 207 ilk ve acil yardıma direk geçiş hakkımı kullanarak gitmek istiyorum şöyle:
  (i.ö)ilk ve acil yardım 27kişi 378 00,2,D, 82 sizce ilk sıraya yazsam gelme olasılığı yüksek midir

 9. Hocam merhaba ben bu sene meslek lisesinden mezun olacagim.Ygs ye girip 2 yillik burslu okuma sansim varmi.Yada ozel bir uni nin 2 yillik ucretli bolumunu okumak icin sinava girmem lazimmi

 10. merhaba 🙂 Nişantaşı Rüştü Uzel mesleki ve teknik anadolu lisesi cocuk gelişimi mezunuyum bu yıl mezun oldum sınavsız geciş yapıcam obp puanım 337 . ygs4 puanım 207 . tercihlerimde özel üniversiteleri sectim . cıkma olsasılığı nedir sizce ? endişeliyim cıkmayacığını düşünüyorum bilgilendirirmisiniz 🙂 teşekkürler ..

 11. iyi günler 2015 mezunuyum meslek lisesi çıkıslıyım. dogal olarak bu sene gıtme 2016 lılar alınacak ve ben sizin yazdıklarınıza gore geçen seneyi analiz edince daha onceki mezun olan ögrencileri tercih etmem gerekiyor burada şu soru aklıma takılıyor.ben 15 çıkıslı olupta önceligim olarak ilk önce 12 yılında mezun olana mı yoksa 13 yılından mezun olanmı ilk sıraya yerleştirmeliyim (12 13 yılı dediğim yani en son bu adamlar alınmıs ona gore söylüyorum) yardımcı olursanız sevinirim

 12. Hocam ben geçen yıl sağlık meslek lisesinden mezun oldum geçen yıl tercih yapmadım. Puanim 390 (obp) bu yıl acıbadem tam burslu odyometri gelme şansı var mı acaba yada otopsi bölümü

 13. Merhabalar hocam ben 2015 yılında açık lise çocuk gelişimi bölümünden mezun oldum diploma puanım 73.13 OBP puanım 365.65 sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım sanırım okul türü 2 oluyor ve 95 doğumluyum öncelik sırası nasıl oluyor tercih yaparken sadece 15 2i 95 olanlarımı tercih etmem gerekiyor yoksa önceliği 15 2 D olanlara mı vermem gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz? Hangi üniversitelerin tutma olasılığı yüksek?
  Şimdiden teşekkür ederim…

  • 15 şeklinde başlayanlar 2015 yılında kontenjanı 2015 mezunları ile dolanlar.Yani bu sene de 2016 mezunları ile dolacak. Eski mezunlardan alan prog. olmalı. Yani 14 yada 13 yada daha küçük sayı ile başlamalı. Muhtemelen ancak özel ünv. olabilir.

 14. abi ben tercih yaptım az önce okuldan bi hocama attım oda dediki 24 tercihe aöf den yazınca örgünleri atayıp direk aöf ye yerleşiyon dedi bende son 2 sıraya 2 tane yazdım öyle bi şey varmı acaba

  • Eski mezunları alan programları bulmanız lazım. Ancak bu kadar eski olunca size göre program var mıdır bilmiyorum. Bölümleriniz şunlar:
   Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi
   Gaz ve Tesisatı Teknolojisi
   iklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi
   Yapı Tesisat Teknolojisi

 15. Hocam Merhaba ben tercihlerimi geçiş hakkı önceliklerine göre yaptim tercih ettiğim yerlerin bazılarının OBP si benim OBP den yüksek bu benim yerleşme şansımı çok fazla etkiler mi?

 16. Hocam merhaba. Tercih yaparken sıralama önemli mi? Mesela ben tercih listesi hazırlarken gitmek istediğim üniversiteden başlayarak yaptım. Hali ile karışık bir sıralama oldu. Bu sıralamanin bir önemi var mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim:)

 17. Merhaba ben bu yıl mesleki ve teknik anadolu meslek lisesinden mezun oldum.Liseyi bitirdiğim yerde Harita bölümü yok bu yüzden meteb dışı tercih yapacağım ancak meteb içi öncelikli üniversiteleri de yazamaz mıyım eğer yazabiliyorsam tercih listemde üst tarafta mı olmalı yoksa önceliğe göre meteb dışı olanları yazpı hiç meteb içi yazmamalı mıyım?

 18. İyi günler hocam sınavsız geçişte tercih sıralaması yaparken sisteme ;obp puanı yüksek olan üniversiteden puanı düşük olan üniversiteye doğru sıralama yapmak şart mıdır?
  Yoksa en çok istediğimiz üniversiteleri en başa ; gelmesini pek istemediğimiz üniversiteleri sonlara doğru yazsak olur mu?
  Teşekkür ederim

 19. Hocam bu sene laboratuar mezunuyum okul türüm 3 ilk ve acil yardıma geçiş yapmak istiyorum trabzonda okudum liseyi obp 385 yakın illere yerleşme imkanım varmıdır veya şuraya kesin yerleşirsin dediğiniz yer varmı tahminen

 20. Merhabalar Alper Hocam, lütfen yardımcı olun. Kardeşim Ankara PROF. DR. NUSRET FIŞEK MESLEKI VE TEKNIK ANADOLU LISESI hemşirelik bölümü 2014 mezunu. Doğrudan tercihle atanmıştı. Hangi okul türüne girdiğini tam olarak anlayamadım. OBP puanı da 345. Sizce nasıl bir mantık yürüterek yerleşme şansını yükseltebilirim?(Bölüm çok fark etmez) Emeğiniz için de teşekkür ediyorum.

   • Merhabalar Alper Hocam, lütfen yardımcı olun. Kardeşim Ankara PROF. DR. NUSRET FIŞEK MESLEKI VE TEKNIK ANADOLU LISESI hemşirelik bölümü 2014 mezunu. Doğrudan tercihle atanmıştı. Hangi okul türüne girdiğini tam olarak anlayamadım. OBP puanı da 345. Sizce nasıl bir mantık yürüterek yerleşme şansını yükseltebilirim?(Bölüm çok fark etmez) Emeğiniz için de teşekkür ediyorum.

    • Doğrudan yerleşti ise okul türü 2. Hem mezuniyet yılı hem okul türü açısından dezavantajlı. Sağlık bölümlerinin yerleştirme önceliklerini tek tek inceleyerek 14,13,12,11.. yada daha küçük bir yerleştirme önceliği ile alan prog. bulmalısınız. Belki de özel ünv. %75 %50 yada %25 burslu prog. olabilir. (Tabi belli bir maddiyat gerektiriyor)

 21. hocam merhaba ben gecen yıl hatay meslek teknik lisesi elektrik bölümünden mezun oldum tercih yaptım fakat gelmedi bu yıl tercıhte hangi yer onceligine göre tercih yapabiirim yardımcı olurmusunuz lutfen

 22. Hocam iyi günler ben gecen sene sınavsız geçiş ile yerleşemedim. Bu sene tercih yapmak istiyorum ama hala çözemediklerin var. Diploma puan72,50 ve orta ögretim 362.50 okul turum 55017 cocuk gelişim mezunuym.dal olarak 1 gozukuyor.gecen sene mezun oldum.sıavsız gecmiş ile yerleşmek ıstıyorumm. Okul kodum 55017 bu senekı Meteb içi alım çok Meteb dışı çok azornegın (15,2,D,94) (15,2,d91) (15,3,d96) (15,2,D,96)(15,2d,95) (15,2,D,98) bunlara yerlesebilirmiyi Meteb içi tercih edebilirmiyim ayrıca sosyal hizmet bölümününde tercih edebiliyoruz orda hangi kriterlere bakmam lazim

 23. merhaba hocam ben bu yıl mezun oldum diploma notum 335.95000 mekatronik bölümü istiyorum izmirde oturuyorum ve izmirdeki bütün mekatronik bölümü olan üniversitelere tercih yaptım fakat meslek lisesi mezunuyum ‘2’ sizinde belirttiginiz gibi başarma olanagım varmı acaba teşekkürler 🙂

 24. hocam 2013 mezunuyum geçen yıl sınavsız geçişimi açık öğretime kullandım geldi okuyorum bu sene tekrar örgün de okuma şansım var mıdır özel yazıcam yardımcı olun lütfen

 25. Hocam merhaba. Ben sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum az önce tercihimi yaptım fakat yaparken hiç obp puanımı kullanmak istediğimi gösterebileceğim bir şık-işaret yok bunun için ek bir şey yapmamız gerekiyor mu? Sistem benim sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istediğimi nerden anlayacak anlamadım. Teşekkürler

 26. Hocam ben tercih yaptım ama sınavsız geçişle geçmek istiyorum ygs puanımla degerlendirilmesini istemiyorum tercihimde herhangi bir şey işaretlemedim sınavsız geçişle ilgili ,bu neye gore değerlendirilecek,teşekkürler

  • Ocak ayında başvuruda okul-bölüm bilgilerinizi verdiğiniz için otomatik olarak alanınızla ilgili bölümler sınavsız geçişle değerlendirilecek. Ama sınavsız geçişle yerleşemezseniz ve ilgili puan türünde YGS puanınız varsa YGS kontenjanı için de değerlendirilebilirsiniz. Bunu seçme şansınız yok.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*