Sınavsız İkinci Üniversiteye Kimler Başvurabilecek

5/5 - (1 oy)

Aöf ikinci üniversite

Sınavsız İkinci Üniversiteye Kimler Başvurabilecek 

– Örgün öğretimin herhangi bir programına ÖSYM tarafından yerleştirilenler ile bu programlardan mezun olanlar, ( 2012 YGS-LYS sınavları ile örgün bir üniversiteye kayıt olanlarda başvurabilir )
– Açıköğretim şeklinde eğitim veren üniversitelerde okuyanlar veya mezun olanlar,
– ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerde okuyan öğrenciler,
– Yükseköğretim kurumları tarafından yapılan yabancı uyruklu öğrenci seçme sınavı ile Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler,
– Uyruğundan biri T.C. olup yurt dışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından denklik belgesi alanlar,
– Halen Kayıtlı Durumda Olan Açıköğretim Öğrencileri
– Herhangi Bir Açıköğretim Bölümü Mezunları

Sınavsız İkinci Üniversiteye Kimler Başvuramayacak
– Yurt dışında bir yükseköğretim kurumunda hâlen kayıtlı olan öğrenciler,
– Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olamayanlar (kaydı silinenler),
– Herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayanlar,
– Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Bölümlerinde Okuyanlar, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Bölümlerine İkinci Üniversite Kapsamında Kayıt Olamazlar.
– Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Bölümlerinde Okuyanlar, Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Bölümlerine İkinci Üniversite Kapsamında Kayıt Olamazlar.
– İstanbul Üniversitesi Açıköğretim Bölümlerinde Okuyanlar, İstanbul Üniversitesi Açıköğretim Bölümlerine İkinci Üniversite Kapsamında Kayıt Olamazlar.

67 yorum

 1. merhaba ben lisans 2. sınıf öğrencisiyim bu sene ayrıca yks ye girdim ve tercihimde anadolu adalet açıköğretim tercih ettim. adalet için yks kayıt mı yoksa ikinci üniversite kayıt mı yapmalıyım? ikisini de aynı anda okuyacağım.

 2. merhabalar şuan lisans 2. sınıf olarak okumaktayım ancak 1. sınıftan bir dersim ağlatan kaldı başarısız oldu yani yinede kayıt yaptırmak istedim yaptım ama bi problem olur mu alttan dersimin olması

 3. Mrb Iyi akşamlar ben iş saglıgı ve güvenliği bölümünü okuyorum önlisans olarak Anadolu üniversitesi açıköğretim fakültesinde acil durum ve afet yönetimi bölümünü okumak istiyorum önlisans programına kayıt yaptırabiliyormuyum?

 4. 2 yillik Büro yönetimi yönetici asistanliği okuyorum 2 sinifim altan dersim var bu yil diploma alamicam sinavsiz gecisle 2 yilik her hangi bir bölüme gide bilirmiyim?

 5. merhaba , ben geçen yıl örgün eğitim işletme fakültesinden mezun oldum. ikinci üniversite için sınavsız katılma hakkım var mı?yoksa üniversite sınavına girmeli miyim?

 6. Hocam ben ataturk universitesi acikogretim fakultesinde ilahyat okuyorum ilk yilimdi ben bu universiteyi birakip anadolu acikogretimden ilahyat okumak istiyorum ve bu sene ygsye girmedigim icin tercih veremiyorum sinavsiz bi sekilde ben anadoluya kayit yapabilirmiyim??

 7. merhaba büro yönetimi ve yönetici asistanlığı mezunuyum açıköğretimden lisansa tamamlayabilir miyim sınavsız geçiş hakkı varmı ve aynı zamanda lys sınavınada girdim belki örgün okuma ihtimaline karşılık lisans.
  bir sorum daha olacak açıköğretimden lisans yazsam ve 2016 da olacak kpss sınavına ön lisans olarak başvuru yapabir miyim?

 8. Ben 2 yıllık öğrenim görmekteyim bu yıl Ygs ye girdim açıköğretimden 2. Üniversite okumak için ama zaten bize böyle Bi hak veriyorlarmış sınavsız. 2 senelik okuyanlar 2 yıllık, 4 senelik okuyanlara 4 yıllık verilen Bi hak sanırsam. Ben Ygs puanım ile açıköğretimden 4 senelik okuyabilir miyim peki aynı zamanda üniversiteme devam ederek ?

 9. Merhabalar ben şu an 2 yıllık kimya okumaktayım, aöf den 2. Üniversite okumak istiyorum hangi bölümleri seçebilirim ? Yardımcı olursanız çok sevinirim 🙂

 10. Oncelikle Selamın aleyküm
  Ben meslek lisesi tesisat teknolojisi ve iklimlendirme alanı mezunuyum iki yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullandım kaydımı falan yaptrdm dondurdum ama maddi durumdan dolayı gidemedim seneye bu kazandığım bölüme gidebilir miyim lütfen erken cevap Yazın

 11. meslek lisesi makina bölümü mevzunuyum ön lisans okumaktayım açık öğretimde okumak istiyorum bu konuda bana yardımcı olur musunuz? makina 2. öğretim bölümündeyim şuan

 12. Ben şuan 2 yıllık meslek yüksek okulunda okumaktayım. Ama bölüm ve ailevi sorunlar dolayısıyla bırakmam gerekiyor. Açıköğretime direk geçiş hakkım varmı yoksa sınava girmem gerekiyormuydu? Şimdiden Teşekkürler

  • Eylül yada ekim aylarında AÖf büroları aracılığı ile aşağıdaki lisans programları için başvuruda bulunabilirsiniz.
   İKTİSAT
   ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   KAMU YÖNETİMİ
   MALİYE
   ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   İŞLETME
   KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 13. 1995 yılı sakarya ünivers,tesi demiryolu aracları MYO mezun oldum sınavsız olarak 4 yıllık hangi bölümlere girebilirim not ortalamam 70 dikey geciş olarak makina verdı.

  • 2 yıllık mezunları sınavsız 2.üniversite kapsamında 4 yıllık okuyamazlar. Sadece 2 yıllık bölümleri tercih edebilirler. Ancak fark derslerini alarak 3.sınıftan devam edebileceği açıköğretim lisans programları da yer almaktadır. Bunlar;
   İKTİSAT
   ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   KAMU YÖNETİMİ
   MALİYE
   ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   İŞLETME
   KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 14. istanbulda yaşıyorum meslek liseli ogrencısıyım bursda meslek yuksek okuluna gıtmek ıstıyorum notlarım ıyyı birinci ve ikinci ögretımlerını yazssam terccıhlerde cıkarmı

 15. 2006 ihl mezunuyum.acikogretim çalışma ekonomisi okuyorum, 5.yılım pek bı yol alamadım.bu bolumu bırakıp ilahiyata gecebilirmiyim?bunun icin ne ve nasıl yapmalıyım?

  • Ocak ayında YGS başvurusunda bulunursanız seneye sınavsız geçişle ilahiyatı tercih edebilirsiniz. Kaydınızı da kesin yerleştiğinizden emin olduktan sonra sildirebilirsiniz.

   • Her ikisinde aynı anda davam etme imkanım varmı?
    YGS başvurusu yaptıgım yıl harcı yatırırsam aynı bölümüme devam edermiyim?
    YGS başvurusu yaptığımda bu bölümden muaf olur muyum?

    • Sizin okuduğunuz 4 yıllık bölüm herhalde. Sınavsız geçiş hakkınızın bulunduğu ilahiyat 2 yıllık. İkisi de açıköğretim bölümü birini tercih etmeniz gerekiyor. Muafiyet konusunu bilmiyorum.

 16. Başvuramayacak olanlar listesinde Güzel Sanatlar fakültelerine yetenek sınavıyla girem öğrencilerden bahsetmiyor.Şimdi benim böyle bi hakkım yok mudur? Sonuçta ösym tarafından yerleştirilmedim.Başka bi üniversitede (özel üniversite) Dış ticaret kazanmıstım.Gitmedim yetenek sınavına girip burs kazanıp Grafık tasarıma gittim.Bunun bı etkenı olur mu?
  lütfen yardımcı olun cevabınızı bekliyorum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*