Sınavsız Geçişte Okul Puanı Eklenir Mi?

Yazımıza oy verir misiniz?

Sitemizin yorum bölümünde ve facebook sayfamızda en çok sorulan sorulardan biri de “Sınavsız geçiş tercihi yaptığımızda OBP puanımıza okul puanı da eklenir mi?” Sevgili arkadaşlar OBP yani Ortaöğretim Başarı Puanı zaten diploma notunuzun 5 ile çarpımı ile elde edilen puandır. Sınavsız geçiş bölümlerinizde alan dışı ve düz lise öğrencilerine göre öncelik size verilmiştir. Bölümde önceliği olan öğrenciler aynı yada benzer meslek lisesi bölümlerinden mezun olan öğrencilerdir. Örnek verecek olursak İlk ve Acil Yardım (Paramedik) bölümünü tercih eden sağlık meslek lisesi hemşirelik, acil tıp teknisyenliği, Laboratuvar Hizmetleri yada Hasta ve Yaşlı Hizmetleri mezunları bölüm olarak eşit önceliğe sahip olacaktır. Kendi aralarındaki önceliği sınavsız geçiş yerleştirme önceliği dediğimiz kriterler belirleyecektir. Bunların neler olduğunu tekrar yazmak istemiyorum. Dilerseniz şu linkten bakabilirsiniz. Sınavsız geçiş tercihinde bulunanlar ile bir bölümün kontenjanı dolmaması durumunda alan dışından öğrenciler YGS kılavuzunda bu bölüm için belirtilen YGS puanı ile yerleştirileceklerdir. Özetleyecek olursak sınavsız geçiş öğrencileri yerleştirme öncelik kriterlerine göre değerlendirilirken zaten alan dışı öğrencilerden avantajlı olduklarından OBP puanlarına ayrıca okul puanı eklenmeyecektir.

24 yorum

  1. Halkla ilişkiler bölümünde okuyorum çanakkale 18 mart üniversitesine dikey geçiş hakkım var mı? Ben bu konu hakkında sizden kısa bir bilgi alabilirmiyim ?

    • Dikey geçiş mi sınavsız geçiş mi? Eğer siz meslek lisesi mezunu iseniz ve 2 yıllık meslek yüksek okulundan bahsediyorsanız bu sınavsız geçiş demektir. Ve tercih edebileceğiniz programları şu sayfadan görebilirsiniz. 2 yıllık ün. mezunu iseniz ve 4 yıllığa dikey geçişten bahsediyorsanız bu konuda bilgim yok.

  2. hocam merhaba sınavsız geçiş okul türü önceliklerinde özel okul diye ikinci plana atılmıyor değil mi ? özel anadolu sağlık meslek lisesiyim de özel okullar bu sene fazla olduğu için herhangi bir ayrım var mı diye merak ediyorum

  3. hocam ben ygsye girmek istiyorum diyip 50 lira yatırdım ama sınavsız geçiş yapabilriim ygs denemek amaçlı yazdım ona ayrı para yatırmam mı gerekiyor yoksa 50 lira içerisinde mi ?

  4. hocam merhaba sınavsız geçiş yapmak istiyorum ama ygsde şansımı denemek istiyorum,ygsye girecek olmam okul obp notumda herhangi bir düşüş yaşatır mı ? yani kötü etkileyeceği bir şey var mıdır sınavsız geçişimi ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*