İstanbul Üniversitesi Sınavsız 2.Üniversite Başvuru İşlemi ve Tarihleri

Yazımıza oy verir misiniz?

2013-2014 eğitim-öğretim yılında Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi programlarına kayıt yaptıracak öğrenci adaylarının kayıt işlemleri üç aşamalı olarak gerçekleştirilecektir.Bu aşamalar aşağıda belirtilmiştir:
1. Öğrenci tarafından İnternet aracılığıyla “Çevrimiçi (Online-İnternetten) Ön Kayıt” işleminin yapılması
2. Ön kayıt işlemlerini tamamlayan öğrencinin kayıt evraklarınıPTT Kargo aracılığıyla veya şahsen Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesin eulaştırması
3.Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesine ulaştırılan evraklar doğrultusunda “Kesin Kayıt” işleminin fakülte tarafından onaylanması
1. ÇEVRİMİÇİ (ONLİNE / İNTERNET ÜZERİNDEN) ÖN KAYIT
2013-2014 eğitim-öğretim yılında Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi programlarına kayıt yaptıracak öğrenci adayları ön kayıt işlemlerini 9 Eylül – 11 Ekim 2013 tarihleri arasında http://nokta.istanbul.edu.tr adresinden yapabileceklerdir.

  • Herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmaması için kayıt işlemlerinin son güne bırakılmaması önerilir.
  • Çevrimiçi (İnternetten) kayıt işlemi, kesin kayıt için yeterli değildir. Çevrimiçi kayıt, kayıt işleminin sadece ilk aşamasını oluşturmaktadır. Çevrimiçi kayıt yaptırıp kesin kaydını gerçekleştirmeyenler hiçbir şekilde hak iddia edemezler.

Sınavsız İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptıracak öğrencilerin ön kayıt işlemlerini eksiksiz olarak tamamlamaları için İkinci Üniversite Ön Kayıt Kılavuzunu ayrıntılı olarak incelemeleri gerekmektedir. ( İkinci Üniversite Online –İnternetten- Ön Kayıt Kılavuzuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.)

2. KAYIT EVRAKLARININ ULAŞTIRILMASI
Online (İnternetten) ön kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra kesin kayıt için istenen belgelerin kayıt süresi içerisinde Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesine anlaşmalı PTT Kargo ile veya şahsen ulaştırılması gerekmektedir.
11 Ekim 2013 Cuma günü saat 17:00’a kadar “Kesin Kayıt Evraklarını” teslim etmeyen adaylar kayıt hakkından vazgeçmiş sayılacaktır. Belirtilen tarihe kadar kayıt işlemlerini tamamlamayan aday öğrenciler herhangi bir hak iddia edemezler.
Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi, öğrencilerine daha iyi kayıt hizmeti vermek için PTTKargo ile bir anlaşma yapmıştır. Öğrencilerin kargo işlemlerini daha hızlı yapabilmeleri ve uygun bir ücretle kargo imkânından yararlanabilmeleri için kargo gönderilerinde PTTKargo’yu tercih etmelerini öneririz.
NOT: Kargo ile gönderilecek evraklarda son gönderim tarihi 11 Ekim 2013 Cuma günüdür.

3.KESİN KAYIT YAPILMASI (Bu aşamayı İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi gerçekleştirmektedir.)
Online (İnternetten) ön kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra kesin kayıt için istenen belgelerin kayıt süresi içerisinde Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesine kargo ile yada şahsen ulaştıran öğrencilerin kayıt evraklarının incelenerek kesin kaydı onaylanır.
Bu aşamadan itibaren öğrencinin kesin kaydı yapılmış olacaktır.

Kayıt İçin Gerekli Belgeler

1. Ön Kayıt Başvuru Belgesi
İstanbul Üniversitesi Öğrenci İşleri Otomasyon Sistemi aracılığıyla yapacağınız çevrimiçi (online-İnternet üzerinden) kayıt başvurusunun sonunda alacağınız belgedir.Bu belgeyi yazdır butonuna tıklayarak elde edebilirsiniz.
(Lütfen önkayıt başvuru formunuzdaki bilgileri kontrol ederek formu imzalamayı unutmayınız.)

2. Öğrenci Belgesi (Halen bir lisans programında kayıtlı öğrenciler için gereklidir.)
Halen lisans seviyesinde eğitimine devam eden adaylar için eğitime devam ettikleri yükseköğretim programına kayıtlı olduklarını gösterir öğrenci belgesidir.
(Fotokopi, kesinlikle kabul edilmeyecek olupkesin kayıt için öğrenci belgesinin aslı gönderilmelidir.)

3. Lisans Diplomasının ‘Aslı gibidir.’ onaylı fotokopisi (Bir lisans mezunu durumda olan adaylar için gereklidir.)
Lisans diploması henüz hazır olmayan adaylar için geçici mezuniyet belgesinin ‘Aslı gibidir.’ onaylı fotokopisi, lisans diploması kayıp olan adaylar için diplomasını kaybettiğine dair, diploma kayıp belgesi geçerli olacaktır.(Noter onaylı olması zorunlu değildir.)
(“Aslı gibidir.” ifadesi olan belge ıslak kaşeli ve imzalı olmalıdır.)
(Şahsen diplomanın aslı ve bir fotokopisi getirildiği takdirde fakülte tarafından da ‘Aslı gibidir.’ yapılmaktadır.)

4. Nüfus cüzdanının önlü-arkalı fotokopisi
(T.C. Kimlik Numarası beyanı için)

5.Fotoğraf (4 Adet)Son 6 ay içerisinde, ön görünüşten çekilmiş, 4,5×6 cm ebatlarında vesikalık fotoğraf olmalıdır.

6. Öğretim Gideri Ödemesinin (Materyal Ücreti) Ödendiğine Dair Banka Dekontu
Öğrenci Otomasyon Sistemi’nden alacağınız referans numarası ile herhangi bir Halkbank şubesinden yaptığınız ödemeyi gösterir banka dekontu veya ATM çıktısıdır.

Askerlik Durumu ile İlgili Önemli Uyarı!

Herhangi bir lisans programında eğitimine devam eden öğrencilerin askerlikle ilgili işlemleri (tecil dahil) halen kayıtlı olunan birinci üniversite tarafından yürütülecektir. Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi açık öğretim programlarından birine kayıt yaptırdıktan sonra diğer yükseköğretim kurumunda devam ettiği lisans programından kaydını sildiren öğrenciler bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetinden yararlanırlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*