İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri arasında bir fark var mı?

ilahiyat ve islami ilimler fakültesi arasinda bir fark varmi
Yazımıza oy verir misiniz?

Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin tercih döneminde en fazla sordukları sorulardan biri olan “İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri arasında bir fark var mı?” sorusuna ANKARA SOSYAL BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanlığından gelen cevap aşağıdaki şekildedir.

İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri arasında bir fark var mı?

2021 yılı Haziran ayında Türkiye geneli Anadolu imam hatip lisesi 12. sınıf öğrencilerinin “üniversite tercihlerinde İslami ilimler ve ilahiyat Fakülteleri farkındalığı” konusunda ASBÜ İslami İlimler Fakültesi tarafından anket uygulanmıştır.

Uygulanan ankete 10.839 öğrenci katılım sağlamıştır. Ankette yer alan, “İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri arasında (program, dersler, diploma, mezuniyet vb.) bir fark olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna öğrencilerin: %28,40’ı (3078 öğrenci) “Evet fark var”; %58,44 (6334 öğrenci) “Herhangi bir fark olup olmadığını bilmiyorum”; %13,17’si ise (1427 öğrenci) “Hayır, herhangi bir fark yoktur” şeklinde cevap vermiştir. Bu verilere göre Anadolu imam hatip lisesi öğrencilerinin %86,84’ünün (9412 öğrenci) ilahiyat ve İslami ilimler fakülteleri arasında bir fark olup olmadığını bilmedikleri veya bu konuda tereddüt yaşadıkları anlaşılmaktadır.

ilahiyat fakültesi


YÖK mevzuatına göre ilahiyat fakülteleri ile İslami ilimler fakülteleri arasında
isim dışında bir
fark bulunmamaktadır. Her iki fakülteyi tercih eden öğrenciler; müfredat, ders programları, ders
içerikleri, pedagojik formasyon dersleri ve mezuniyet sonrası istihdam açısından eşit imkân ve fırsatlara
sahiptir.

Ayrıca öğretmenlikle ilgili sorunun yanıtı olarak da şu yanıt öne çıkmaktadır:

islami ilimler fakültesi

İsim farklılığının dışında İslami İlimler Fakültesi ile İlahiyat Fakültesi arasındaki fark yoktur. Her iki fakülteden mezun olan öğrenciler MEB’de Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi ve İmam- Hatip Lisesi Meslek Dersleri öğretmenliğine başvuruda bulunabilir. Öğretmen olma hakları vardır.

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz “Ek Puan Var Mı?/ Ek Puanlı Tercih Nasıl Yapılır?” konumuzu da okumanızı tavsiye ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*