Hangi durumda tercihte bulunabilirim ya da bulunamam!

Yazımıza oy verir misiniz?

Düz lise mezunu iseniz (ya da meslek lisesi mezunu olup alan dışı 2 yıllık tercihte bulunacaksanız);

YGS puan türlerinden herhangi birinden 150 barajını aşmanız durumunda barajı aştığınız puan türünde alan 2 yıllık programlara tercihte bulunabilirsiniz. Örneğin; İlk ve Acil Yardım bölümü için tercihte bulunacaksanız YGS-2 puan türünde barajı aşmanız gerekiyor. YGS-1 , YGS-3, YGS-4, YGS-5 ya da YGS-6 da barajı aşmış olup da YGS-2 de 150 altında puan aldıysanız İlk ve Acil Yardım bölümüne tercihte bulunamazsınız. (Bu bölümü sınavsız tercih eden sağlık meslekler için sınav yada puan şartı olmadığını hatırlatalım.) Tabi şunu da unutmayınız; tercih etme hakkınız bu bölüme yerleşeceğiniz garantisi vermez. Her programın bir önceki yılki YGS taban ve tavan puanları bizim için en önemli ölçüttür. (Şu sayfadan istediğiniz program linkine tıklayarak açılan sayfadaki ilk tablodan 2015 yılı taban ve tavan puanlarını görebilirsiniz.)

YGS puan türlerinden herhangi birinden 150 barajını aşan adaylar açıköğretim programlarının tamamına tercihte bulunma hakkına sahiptir.

Meslek lisesi mezunu iseniz;

alanınızla ilgili programlara tercihte bulunmak için YGS sınavına girme zorunluluğunuz olmadığı gibi baraj puanı aşma gibi bir şartta söz konusu değildir. Alanınızla ilgili 2 yıllık programlara sınavsız tercih hakkınız bulunmaktadır. Burada da yanlış anlaşılma olmaması için tercih etme hakkının programa yerleşme anlamında garanti vermediğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Programların bir önceki yıl ki sınavsız geçiş yerleştirme öncelikleri en çok dikkat edilmesi gereken ve belirleyici olacak kriterlerdir. Sınavsız geçiş yerleştirme önceliklerinin neler olduğunu şu konumuzda açıklamıştık.

YGS’de 180 barajını aşamayan adayların LYS sınavlarına girme hakkı olmayacaktır. YGS puanı ile alan 4 yıllık bölümlere de tercih hakkı olmayacaktır. Buradan anlaşılacağı gibi 180 ve üzerinde alan adaylar LYS başvurusunda bulunabilecek ve YGS puanı ile alan 4 yıllık bölümlere tercihte bulunabileceklerdir.

Alper TÜRKOĞLU

 

22 yorum

 1. Merhaba. Anadolu Sağlık meslek lisesi mezunuyum. Mezuniyet yılım 2014. Gecisle Baskent Üniversitesi diyaliz bölümüne yerleştim. Bu yıl mezun oldum. Sorum şu tekrar sinavsiz gecisle fizyoterapi okumak istiyorum. Buna hakkım var mı tercih yapabilir miyim?

 2. Merhaba , ben kocaelinde bir ticaret meslek lisesinde yönetici asistanlığı okuyorum, sınavsız geçiş yapmak istediğim yer Eskişehir fakat meteb içi olarak alıyormuş, işimi şansa bırakmamak için ne yapmalıyım veya nasıl meteb içi olarak oraya girerim ?

 3. Hocam bende mobilya ve iç mekan tasarımı mezunuyum 1sene boşta gezdim ek tercih de kütahya Mimar restorasyon kazandım sinavsiz geçiş ten ama pek begendim bölümü değiştir mem lazım sinavsiz geçiş hâkimi kulanabilirmiyim hocam bide hangi bölümlere geçiş hakim var allah razı olsun cevap verirseniz sevinirim

  • Kullanabilirsiniz. Ancak öncelik son mezunların olduğundan dezavantajlısınız. Geçiş bölümleriniz;
   Endüstri Ürünleri Tasarımı
   Eser Koruma
   Görsel iletişim
   iç Mekan Tasarımı
   Mimari Dekoratif Sanatlar
   Mimari Restorasyon
   Mobilya ve Dekorasyon
   Ormancılık ve Orman Ürünleri
   Oto Boya ve Karoseri

 4. Merhabalar
  Bir sorum olacaktı cevaplarsanız sevinirim. Ygs3-170 ygs4- 168 ygs-5-174 dir

  . Açık öğretimden istediğim bölüme girebilirmiyim puanımın tuttuğu. Durumum nedir??

  • Net bilgi olmamakla birlikte bugün bazı haber sitelerinde ek puanın geleceği ve sınavsız geçişin kaldırılacağını bende okudum. Ancak ÖSYM tarafından açıklanmadan bu bilginin doğruluğundan emin olamayız.

 5. Merhaba hocam. SoruM ben geçen sene meslek lisesinden mezun oldum geçiş hakkımı kullandim üniversiteye kayıt yaptrdm ama 1 hafta sonra kaydımı sildirdim bu sene tekrar sınava girdim barajı geçemesemde geçiş hakkım yine var mı tercih yapabilir miyim ? Teşekkürler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*