Ek Yerleştirme Kılavuzu Yayımlandı (22 Eylül 2013)

Yazımıza oy verir misiniz?

ÖSYM, 2013 Ek yerleştirme kılavuzunu açıkladı. Öğrenciler merakla ek tercih kılavuzu ve boş kontenjanları bekliyordu.  Tercihler 25-30 Eylül tarihleri arasında yapılacak. 2013 ÖSYS Ek yerleştirme kılavuzunu aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

ÖSYM’nin internet sitesinde adaylara ön bilgi vermek amacıyla yayımlanan 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları Ek Yerleştirme Kılavuzu’na göre, merkezi yerleştirmede ve yerleştirilen adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boş kalan ve 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayımlandıktan sonra açılan yükseköğretim programlarının kontenjanlarına 2013-ÖSYS sonuçlarına göre ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacak.

ÖSYM DUYURULARINI MUTLAKA TAKİP EDİN

“22-24 Eylül 2013 tarihleri arasında ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Kılavuz adaylara ön bilgi vermek amacıyla yayımlanmaktadır. Bu nedenle adayların, tercihlerini yapmadan önce tercih süresi içinde ÖSYM’nin internet adresinden yeniden yayımlanacak Kılavuzu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir”

2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları Ek Yerleştirme Kılavuzu (22 Eylül 2013) aşağıdaki linkte

KILAVUZA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

KAÇ TERCİH YAPILABİLECEK?

Adaylar tercih yapma hakları bulunan tablolardan toplam 30’u geçmemek üzereistedikleri sayıda tercih yapabilecek.

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

Adaylar tercih yapmak istedikleri programları belirleyip tercihlerini sıraladıktan sonra tercih formunu 25-30 Eylül 2013 tarihleri arasında internet bağlantısı olan ve yazıcısı bulunan bir bilgisayarı kullanarak ÖSYM’nin “www.osym.gov.tr” internet adresindeki “Tercihler” alanındaki 2013-ÖSYS Ek Yerleştirme Tercih başlıklı alana TC kimlik numaraları ile şifrelerin girdikten sonra ÖSYM’ye gönderebilecek. Adayların bu işlemden sonra ekranda “Tercihleriniz … tarihinde başarı ile ÖSYM’ye bildirilmiştir” uyarısını görmeleri gerekiyor.

Başvuru merkezi aracılığıyla tercihleri göndermek isteyen adaylar ise doldurdukları tercih formu ve nüfus cüzdanı veya süresi geçerli pasaportlarıyla birlikte 25-30 Eylül arasında bir başvuru merkezine giderek başvurularını yapabilecek. Tercih hizmeti ücreti olarak adaylardan 3 lira alınacak.

BAŞVURULAR NE ZAMAN?

Ek kontenjanlar için başvurular 25 Eylül-30 Eylül arası gerçekleştirilecek.

SONUÇLAR NASIL DUYURULACAK?

2013-ÖSYS’de merkezî ek yerleştirme işlemine alınan tüm adayların sonuçlarıhttp://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyurulacak. Adaylar kayıt tarihleri içerisinde yerleştirildikleri üniversitelere istenen belgelerle gidecekler. Yerleştirme sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

 

EK YERLEŞTİRME BU KONTENJANLARA GÖRE YAPILACAK

2013-2014 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezî ek yerleştirme kontenjanlarını,
a) 2013-ÖSYS merkezî yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlar,
b) 2013-ÖSYS merkezî yerleştirme ile kayıt hakkı kazanan adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan
kontenjanlar ve
c) 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu basıldıktan sonra açılan ve bu nedenle
merkezî yerleştirme işlemlerine girmemiş olan yeni yükseköğretim programlarının kontenjanları
oluşturur.

(NOT) 2013 ek yerleştirmeye başvurabilmek için 2013-ÖSYS’ye başvurulmuş olması zorunludur

 
TERCİH DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN…

Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Tercih işleminizi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden tercih bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz ve yazıcıdan tercih listenizin bir dökümünü edinerek saklayınız.

23 yorum

  • Okul sonuçta sizin bilgilerinizle girip işlem yapıyor. İster rehber öğretmen, ister abiniz ablanız farketmez resmi olarak tercihlerinizi kendiniz yapmış oluyorsunuz.

  • “13” Mezuniyet yılı 2013,
   “3” okul türü “Anadolu Meslek” “Teknik Lise”,
   “D”, METEB DIŞI (İl dışından öğrenci almış),
   “91” en son yerleşen öğrencinin doğum tarihi 1991

 1. Benim Bir Kaç Sorum Olacak

  YGS Barajını Aşamadım.
  Okul Puanıyla Birlikte puanım 220 Civarında. OBP 330

  *Açık Öğretim 4 Yıllık İşletme Okuma Olasılığım Varmı ?
  *Puanlar Çokmu yüksek yoksa başka bir şeyimi simgeliyor.

 2. Alperen bey iyi haftalar

  Hatırlarsanız kardeşimle ilgili bir soruda sizden yardım rica etmiştim. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ-Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim) bölümünü seçseydi %100 girerdi demiştiniz. Ek kontejyanlar bildiğiniz gibi 25 Eylül’de başlıyor. Biz tek tercih Anadolu Üniversitesinden yukarıdaki söylemiş olduğunuz bölümü OSYM’nin sayfasından yapacağız. Başka dikkat etmemiz gereken birşey var mı?

  Bilgisizliği mi maruz görün lütfen sürekli de rahatsız ettim sizi.

  Çok teşekkür ederim. Allahtan ne dileğiniz varsa kabul olsun inşallah.

  Saygılar,

 3. Orhangazi Meslek Yüksekokulu (Peyzaj ve Süs Bitkileri) bölümü 2 yıllık ygs6 dan alıyo. boş konteyjan sayısı 7. ama kaç puandan aldığını belirtilmemiş neden öyle acaba. kaç doğumlu öğrenci alıcagını, içerden dışardan vb. bunları belirtmemiş. yani 2013-ÖSYS YERLEŞTİRME ÖNCELİKLERİ kısmı ve puan kısmı boş. ne demek oluyor bu. ben meslek lisesi öğrencisiyim ama ygs6 puanım 134 girebilirmiyim ben peyzaj’a

  • Normalde yeni açılan programların yerleştirme öncelikleri ve puan değerleri kesikli çizgi ile gösterilir ancak ek yerleştirme kılavuzunda tamamen boş olanların ne anlama geldiğini bende çözemedim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*