Açık Lise ve Mesleki Açık Lise 2.Dönem Kayıt Yenileme 4 Mart’ta Başlıyor

acik lise kayit yenileme
Yazımıza oy verir misiniz?

Açık Öğretim Lisesi yada Mesleki Açık Öğretim Lisesi’nde kayıtlı olan öğrenciler, öğrenimlerine devam edebilmek için her dönem başında mutlaka kayıt yenileme işlemi yaptırmaları gerekmektedir. Kayıt yenileme işlemi yeni kayıt olan öğrenciler için değil, önceki dönemlerden; aktif, donuk yada silik öğrenciler için geçerlidir.

2.Dönem için kayıt yenileme işlemleri 4 Mart – 15 Mart 2013 tarihleri arasında yapılacaktır. 

Kayıt yenileme işlemi nasıl yapılır?

yeni_kayit_nasil_yapilir

1- Ziraat yada Halk Bankası’nın herhangi bir şubesine T.C. Kimlik no beyan ederek, 20 TL kayıt yenileme ücreti yatırarak dekontunuzu alın,

2- Kayıt yenileme işlemini yaptıracağınız Halk Eğitim yada Mesleki Eğitim Merkezi’nin okul aile birliği hesabına 5 TL kırtasiye ücreti yatırın. (MAOL öğrencileri bu ücreti, yüz yüze eğitim aldıkları okulun hesabına +35 TL temrin ücretinin de ilave ederek yatıracak.) Dekontunuzu mutlaka alın.

3- Kayıt yenileme işleminin yapıldığı irtibat bürosuna dekontlarınızla birlikte gidin, (MAOL öğrencileri yüz yüze eğitim aldıkları kuruma gidecekler)

4- İlgili idari birim, dekontlarınızı alarak, Açık Öğretim Lisesi internet sistemi üzerinizden kayıt yenileme işleminizi yapacaktır.

5- Eğer adres, telefon, sınav yeri gibi bilgilerinizde değişiklik varsa bunu işleminizi yapan kişiye mutlaka bildirin. (Sınav tarihlerine 45 gün kalaya kadar sistem üzerinden kendinizde yapabilirsiniz.)

6- Dekontlar irtibat bürolarının bulunduğu okul müdürlüklerinde kalacaktır. Siz Kayıt Yenileme Belgenizi alarak, bilgilerinizin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

7- Kayıt yenilemenin ardından 2.dönem için ders seçiminizi yaparak, bulunduğunuz yerdeki açık öğretim lisesi kitap dağıtım merkezinden kitaplarınızı alabilirsiniz.

Not: Mesleki Açık Öğretim Lisesi (MAOL) öğrencileri 2.dönem öğretime başladıktan sonra kayıt yenileme işlemi yaptırabileceklerdir. 

 

 

128 yorum

  • 9.Sınıf nakilleri yarından itibaren yapılabilecek. Veliniz şu an kayıtlı olduğunuz okula dilekçe ile başvuracak. Kontenjanı olan ve yerleştirme puanınızın yettiği bir okula nakil isteğinde bulunabilirsiniz. Okul idaresi sisteme girdikten sonra 30 Eylül 2017 yani bu ayın son iş günü nakil istediğiniz okul onaylayacak. O tarihe kadar şu anki okulunuzun öğrencisisiniz.

 1. bu arada bizim halk Eğitim çok uzak olduğu için hocaya telefon açıyorum para yatırıyor fakat dekont bende kalıyor sonra da ben gidip hocanın parasini veriyorum sıkıntı olur mu? dekontsuz bide durumum da aktif :(lütfen yardımcı olun. Eğer bir sıkıntı olursa bir daha ne olursa olsun gidecem fakat öyle yaptığım günler de sıkıntı olur mu bana

  • çok teşekkür ediyorum:) bu arada 25 lira yı direk halk Eğitime yatırsam yeterli yani ziraat Bankasına gitmeme gerek yok değil mi ? bir de ben istanbula gidecem kaydımı orda yenilemem yeterli mi yoksa başka birşey gerekiyor mu?

   • Yanlış anlaşılma olmasın. 25 değil 30 TL ve bu 30 TL sınav ücretidir. Mutlaka Ziraat yada Halkbankasına TC no ile yatırılmalıdır. Okul hesabına yatırılan ücret elden verilebilir. Ücret yatırdıktan sonra orada size en yakın halkeğitime yada Telf. ile kendi halkeğitim irtibat yetkilinize bildirmelisiniz.

  • Peki ben açık öğretim lise öğrencisiyim ygs ye katılacam fakat daha mezun olmama 69kredi lazım. güzel bir üniversite kazanırsam sırf diploma yok diye puanlar boşuna mı gider. diyelim ki on kredi kaldı. önümde dört sınav var tamamlamasam geçici bir belge verseler diploma alana kadar kayıt yaptıramaz mıyım :(((bu son sorum k.bakmayın lütfen.rahatsız ediyorum sürekli

 2. Mesleki açıköğretim lisesi yuzyuze eğitim görüyorum akşamları.bizden her donem okul aile birliğine 40 tl istiyorlar.gecen dönemlerde vermeyenler oldu ve sınıflarını geçtiler.ama bu dönem bizi bir sonraki dönem kayıt yapmayız diye tehdit ediyorlar.bizde meb sorduk ve onlarda böyle birşey olamaz dediler.okulu aramışlar fakat okul daha sert bir uslup kullandı.ve istediğiniz yere şikayet edin.yonetmelikte var diye soyluyorlarr.ben yasal mı değil mi öğrenmek istiyorum…böyle birşey var mi.varsa neden odemeyenler mezun oldu bizim gunahimiz ne..

  • 2011 yılından beri okulumuzun mesleki açık lise işlemleri ile ben ilgileniyorum. Evet şu anda 30 TL sınav ücreti, Öğrenci Yüz Yüze Eğitim İş ve İşlemleri içinde 40 TL ücret yönetmelik gereği alınmaktadır. 2016 1.Dönem kayıt yenileme kılavuzuna şu sayfadan bakarsanız ilk sayfada 6.madde de göreceksiniz. Ayrıca 3.paragrafta “2016-2017 eğitim öğretim yılında Mesleki Açık Öğretim Lisesi kapsamında eğitim alan İmam Hatip alanı öğrencileri 20 TL, diğer alanlardaki öğrenciler ise 40 TL, yüz yüze eğitime devam ettikleri her dönem için “öğrenci yüz
   yüze eğitim iş ve işlemleri ücreti” öder” ifadesi de yer almaktadır.

 3. Ben mesleki acik ogretim lisesine kayit yaptim yaptiktan sonra hic gitmedim ben duz acik ogretime gecmek istiyorm ve orda gitmedigim icin silik yaziyo napabilirm bna yardimci olun lutfen ?

  • Ziraat yada Halkbankası bankamatiğinden TC kimlik numaranızla Açık Lise 2016-2017 kayıt ücreti yatırıp önce kayıtlı olduğunuz meslek lisesine gidin silik öğrenci aktifleştirme yapacaklar sonra hazır bir dilekçe doldurarak size en yakın halk eğitim merkezine gidip düz açık liseye geçebilirsiniz.

 4. hocam şimdi ben açık öğretim okuyorum fakat 1 dönem kayıt yenileme parasını ödedim 2 dönem unuttum sınava girebilirmiyim kaydım silinirmi dönemin boşa gitmesini istemiyorum.

 5. Bugün kayıt yenilemek için ben bankadan parayi yatirsam benim kimligimin fotoğrafiyla başka bi yakinim halk egitime gidip yenileme yapabilir mi ? Halk Eğitim Merkezi her zaman ki gibi telefonlara bakmiyorda soramadm

  • Aol sisteme girdiğinizde 2015-1 görünüyorsanız kayıt yenileme yapılmış, aktif durumda ve dersleriniz otomatik seçilmiştir. 2014 le başlayan bir sayı varsa kaydınız donuktur. Ders seçimi 12 Kasım’a kadar yapılabiliyordu. Eğer düz açık lise öğrencisi iseniz öğrenci no gönderin bilgilerinize bakayım. Mesleki açık öğretimse zaten ben göremem.

 6. hocam benım kayıdım silik durumdaa banakaya parayı yatırdıktan sonra dekontla okula gıttıgımde orada o gun ıcerısındemı aktıf oluyo yoksa yenı kayıt yapanlar gıbı aktıf olmasımı beklenıyor..

  • Açık lisede kalma diye birşey yok. Gireceğiniz sınavlarda başarılı olursanız kredi alırsınız, olmazsanız kredi alamazsınız. Siz kredi toplamaya bakın. Tasdikname alarak örgün eğitime geçebilirsiniz. (Ben açık lisede başarısız olayım ki örgüne alsınlar diye bir şey olur mu?)

  • Eğer örgün eğitimde sadece 1 yıl okuyup ayrıldıysanız, açık öğretimden tasdikname alarak seneye tekrar örgün eğitime dönebilirsiniz. Ancak 2 yıl kalarak örgün eğitim hakkınızı tamamladıysanız böyle bir şansınız yok.

 7. Merhaba ben aol kayit yenilemek icin parayi yatirdm ama halk egitme gidemdm kayit yenilenir mi simdi gecti günü son sinavim bu ders secimini ben mi yapcam yoksa otomatik mi olur

  • Para yatıranların yenilemeleri sistem tarafından önceden yapılıyordu bu defa da yapılır mı bilemiyecem ama ders seçimi 12 Ekim’de başlayıp Kasım ayına kadar devam edecek. Önümüzdeki hafta ders seçimini kendiniz yapabilirsiniz.

 8. Merhaba, ben şehir dışındaydım temmuz ayının kayıt yenilemesini yaptıramadım günü geçmiş sonradan öğrendim. Meslek lisesinde okuyorum bu yıl son senem olacaktı seneye kaldığım yerden yani 3. Sınıftan devam edebilir miyim?

 9. Merhabalar Ben 4 temmuz 2015 te ziraat bankasından meb kayıt yenilemek için para yatırdım.Fakat bana makbuz vermedi.Makbuz vermediği içinde halk eğitim merkezine gitmedim.Aktif olurmu acaba öğrenci durumum?

 10. Meraba ben kayıt gününü kaçırdım bugün ögrendim üniversite sınavı icin bu sınav ve ek sınava girmem şart :/ yarın ilk işim halkegitim merkezine gitmek acaba alırlarmı ? ://

 11. Hocam benim bi sorum olcak 3.donem sinavlarina giricem bugün bankaya dekont yatirdim ders seçimi yapabilmem için bugün bitiyo ama suan öğrenci durumu dekont yatirdigim halde donuk diyo ders seçimi yapamıyorum napmam lazim

 12. merhaba. benim bir sorum var. ben 2 yıl önce aölye kayıt yaptırmıştım o dönem ders seçtiğim halde sınava girmedim. öğrenci sayfamda da girmediğim halde dönem kaydım var. bu sene tekrar kayıt yeniledim. ben matematikten muaf olmak istiyorum. 2 sene önce kayıt yaptırıp girmediğim sınavdaki dersler de kalmış olarak sayılıyor mu yoksa muaf olmak için 1 dönem daha girip kalmam mı gerekiyor?

 13. merhabalar hocam.. benim kayıdım 3 senedir donuktu yenilemek istiyorum en yakın sınava girmek istiyorum ama tarih geçmiş sanırım önümüzdeki pazartesi kayıt olabilirmiyim hocam.

  • Açık lise dersleri için sınıf geçme değil ders geçme sistemi kullanılır. Bu nedenle açık lisede sınıf olayı yoktur. Her dönemde alabileceğiniz belli sayıda kredi vardır. Eğer mesleki açık lisede iseniz yüz yüze dersler için sınıf mantığı vardır. Orada da zaten her sınıf için belirlenmiş meslek dersleri vardır.

 14. AöL.2.dönem kayıt işlemlerini yaptırdım.sınav gününü kaçırdım giremedim.şimdi 3.dönem geldi ben hem 2.dönem hemde 3.dönem içinmi sınava gireceğim.yada sadece 3.dönem içinmi kayıt yaptıracağım.beni bilgilendirirseniz sevinirim.teşekkür ederim şimdiden.

 15. Mrb.ben acikogretime Kayit yaptırdım ama sinavlara hic girmedim ve çok uzun zaman oldu şimdi tekrar dan baslayp bitirmek istiyorum ayrıca kaydım bilgisayarli muhasebeydi şimdi imam hatipe gecmek istiyorum ve kaydım izmir halk egitimdeydi ben şimdi izmirin Ayrancilar belediyesinde oturuyorum Burdaki imam hatip lisesiyle irtibata geçsem olurmu? İmam hatipe gecebilirmiym

  • Eylül ayında kayıt yenileme işlemlerinde, bulunduğunuz yerdeki İmam hatip lisesi Açıköğretimle ilgilenen birime dilekçe ile şu bölümden şu bölüme geçmek istiyorum diye bir dilekçe vereceksiniz. Giderken Ziraat yada Halk bankasına kayıt yenileme ücretini yatırarak dekontu ile gidin.

  • Adres değişikliği sınavdan 45 gün önceye kadar şifrenizle giriş yaptığınız ekrandan yapılabiliyordu. Şu an sınava 10 gün kaldığı için yapamazsınız.

 16. slmlar aklıma bi soru takıldı 11 mayısta 2.dönem sınavım var 12 dersten sınava girmiştim altısnı geçtim ve o altı dersin 2.kitaplarını almıştım ve kitap almak derekmiyo diye duydum aklım karıştı ne olur bi cvp yazar mısınız?

  • Kitap sizin isteğinize kalmıştır. Onlar size sunulmuş kaynaklardır. İsterseniz internet üzerinden de çalışırsınız. Önemli olan bu dönem için seçtiğiniz derslerden sınava girip en az 45 almanızdır. Gerisi önemli değil.

 17. merhaba hocam ben 2.dönem kayıt yenılemeye askerıyeden dolayı gec kaldım.ne yapmam lazım bılmıyorum sıkıntı olurmu? kayıt sılme gıbı.yoksa 3.doneme rahatlıkla gırebılırmıyım.

  • Açık lisede 1 dönem kayıt yenilemeyince DONUK, 2 dönem kayıt yenilemeyince SİLİK duruma düşersiniz. Ancak açık lisede siz istemeden kaydınız hiç bir zaman tamamen silinmez. Dezavantajı daha kısa dönemde bitireceğinize kredi toplayamadığınız için uzun süre de mezun olmuş olacaksınız. 17-28 Haziran kayıt yenilemelerini kaçırmayarak 20-21 Temmuz’da 3.dönem sınavlarına katılabilirsiniz.

  • Evet. Açık Lise bürosuna başvurarak kaydınızı sildirmek istediğinizi belirtin. Tasdikname ve diplomanızın tarafınıza verilmesi için ayrı ayrı dilekçeler vardır. Bu dilekçeleri doldurarak kaydınızı sildirin. Evraklarınız Ankara’ya gittiyse bu evrakların Ankara’dan istenmesi gerekebilir.

 18. kayıt yenıleme için bankaya para yatırdım sonra okula gıttım 40tl bağış adı altında para ödedım şimdi farkettım kaydımı yenılememişler durumum donuk bu nasıl iştir yaa onların sorumsuzluğu yuzunden sınavlara giremıcekmıyımmm

  • Bankaya para yatırmakla kayıt yenileme işlemi tamamlanmaz. Yatırdığınız dekontla müdür yardımcısına kayıt yenileme işlemini bizzat yaptırıp, “kayıt yenilemenin yapıldığına dair belge” almanız gerekiyordu. Dekont sizin elinizde olduğu sürece sorumluluk sizdedir. Ben dekontu başkası ile gönderen öğrencilerin bile kayıt yenilemesini yapmadım. 2 tane çıktı aldım bende kalacak olana imza attırdım. 40 TL bağış adı altında değildir. Açın kayıt yenileme yönetmeliğini okuyun. Mesleki açık öğretim lisesinde 5 TL kırtasiye 35 TL temrin ücreti mecburidir. Size verilen şansı değerlendirme konusunda daha dikkatli olmalısınız.

  • Sınavdan 10 gün önce, aol.meb.gov.tr öğrenci girişinden girip sağ taraftan sınav giriş belgesine tıkladığınızda karşınıza seçtiğiniz dersin sınavının hangi gün hangi oturumda olduğunu gösteren bir belge gelecek. Oradan göreceksiniz. Aynı zamanda sınava giderken yanınıza o belgenin çıktısını almayı unutmayın.

  • Eğer Şubat’ta yeni kayıt yaptırdı iseniz bu dönem kayıt yenileme yaptırmayacaksınız.
   Niye 2 gün sınav var. Şöyle açıklayalım. Biliyorsunuz seçtiğiniz her dersin belli bir kredisi var. 1,2,3 yada 4.
   Ve siz ders sayısına göre kredi alıyorsunuz. Açık lise de 30 krediyi, 15 farklı dersle aldığınızı düşünelim. 1 günde 2 oturum var ve 1 oturumda 6 dersten sınav olabiliyorsunuz. İşte bu derslerin aynı saate gelip çakışmaması için 2 gün 4 oturum halinde yapılıyor sınavlar. Umarım anlatabilmişimdir 😀

  • Uzaktan eğitim lisesi ile kastettiğiniz Tv yada internet başında lise eğitimi ise yok. Ancak kitaplarına evden çalışılarak senede 2 yada 3 defa girilen Açık öğretim Lisesi’de hemen hemen aynı imkanları sunuyor.

 19. s.a ben 2. ön kayıt ücretini yatırmadım yarın 21.032013 de yatırsam olurmu son kayıt 15 mart diyorda – cevabı içinde biliyorum ama yinede sormak istedim

 20. Merhaba. Kayıt yenileme tarihi en son 15 martmış ama kardeşim kaydını yaptırmamış. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor tarih geçmesine rağmen kayıt yaptırtabilir miyiz? Çok acil yanıtlarsanız sevinirim.

 21. arkadaşım soruyor!2013 açık imam hatip lisesi mezunuyum,2 yıllık ilahiyata sınavsız geçiş için formu doldurup onaylattım .devamında yapmam gereken nereye baş vurulmasıdır*baş vurutarihi geçtimi.şididen teşekkürler

  • Tercih işlemleri Temmuz ayında olacağı için o tarihe kadar herhangi bir şey yapmasına gerek yok. Temmuz 20’sinden sonra sitemizden yada internetteki diğer eğitim sitelerinden takip edebilir.

 22. Merhabalar kayıt yenileme parasını yatırdıktan sonra önceden kız meslekte yapabilioduk dekont verme ve evrak işlemini şimdi odeğiştimi illaa halk eğitim merkezinemi gitmek gerekiyor? Saygılarımla

  • Mesleki Açık lise öğrencileri kendi yüz yüze eğitim aldıkları kurumlarından, açık liseliler halk eğitim merkezlerinden kayıt yenileme yaptırabiliyor.

 23. Ben kayıt yenileme yaptırıcam ama kayıtlı olduğum okul İzmir de bende şu an Adanadayım açıköğretim lisesi türkçe matematik bölümündeyim kaydımı Adana da halk eğitim merkezinde yaptırabiliyor muyum?

  • Evet yaptırabilirsiniz. Ancak dikkat edin sınava giriş yerinizin neresi olmasını istiyorsanız ona göre düzenlensin. Gerçi 1 ay içinde kendinizde düzenleyebilirsiniz ama yine de bu durumu hatırlatın. Değişiklik olmayacaksa onu da bildirin.

  • Kayıt yenileme için, Ziraat yada Halk Bankasına 20 TL, kayıt yenileme işlemini yaptırdığınız kurumun okul aile birliği hesabına da 5 TL yatırıp dekontlarını, kurumun ilgili müdür yardımcısına vereceksiniz. Kayıt yenileme yapıldığına dair size bir belge verecekler. Ancak işlemler 4 Mart’ta başlıyor.

  • Aleyküm Selam kardeşim, bu okuldan okula farklılık gösterebilir. Mesela bizim okulda yüz yüze eğitim, normal okullar gibi 11 Şubat’ta başlıyor. Yani kayıt yenileme işlemi okul başladıktan sonra yapılabilir. Siz de kendi kurumunuzdan öğrenebilirsiniz.

  • Eğer 21 Ocak’ta başlayan kayıtlarda olduysanız tabi ki gerekmiyor. Siz Temmuz sınavları için Haziran sonunda kayıt yenileme yaptıracaksınız. Onu da zaten buradan tekrar duyuracam.

1 geri izleme / bildirim

 1. Hatalı Ücret Yatıran Açık Lise Öğrencilerinin Dikkatine! | Sınavsız Geçiş

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*