2017 Üniversite Kayıtları Ne Zaman? Kayıt İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Yazımıza oy verir misiniz?

ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların
mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 29 Aralık 2017 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

ÜNİVERSİTEYE KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER
a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf
d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge
e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.

Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim
Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.

KAYITLA İLGİLİ BİLGİLER
a) Adayların kayıt için bizzat başvurmaları (elektronik kayıt hariç) gerekmektedir. Posta ile kayıt yapılmaz.
b) Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmez.
c) Belgeler eksik ise kayıt yapılmaz.
d) Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez.
e) Yükseköğretim kurumları, kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilir.
f) Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya
yetkilidir.

14 yorum

 1. hocam merhabalar ben özel bir üniversitenin tam burslu kontenjanında okumaktayım. merkezi yatay geçiş ile başka bir özel üniversitenin tam burslu kontenjanına geçiş yapabilir miyim ?(yine aynı bölüm ve geçiş yapacağım üniversiteden benim o sene aldığım puanım yüksek)
  cevaplarsanız kafam rahatlayacak
  şimdiden teşekkürler.

 2. Alper hocam size bir sorum olacak Süleyman Demirel Üniversitesi Atabey MYO Ormancılık bölümünü gecensene kazandım İlk öncede Selçuk Üniversitesi mimari Restorasyon daydim sinavsiz geçiş ten yerleştirm.Ama ilk önceki bölümüme gelme gibi bir ihtimalim yokmu.Yatay geçiş fellan alper hocam cevabınız nedir ilk önceki okuluma nakil yapitarabilirmiyim Selçuk Üniversitesine ilginize teşekür ederim cevapiniz nedir

 3. Ogrenim durumuna : Bir yuksekogretim programına (sınavsız geçis dahil) OSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım. Isaretledim dogru mudur? Yani puanim kirilmaz degil mi ?

 4. hocam malesef eğitim bilgilerinde herhangi bir değişiklik yapamıyoruz, sadece obp ile ilgili onayla butonu var. Dikkatimi şu çekti;
  kılavuzdaki ibare ‘yükseköğretim programlarında aynı anda örgün iki ön lisans veya iki lisans programına kayıt
  yaptırılamayacağı ve eğitime devam edilemeyeceği’ şeklinde. benim kaydım olan adalet myo önlisans. lys ile lisans bölümüne yerleşicem. birbirini etkilemez diyebilir miyiz?

 5. Merhaba hocam anadolu saglik meslek lisesinden gecen yıl mezun oldum sinavsiz gecisle universiteye yerlestim fakat kayit olmadim bu yil tekrar ygsye girdim obp puanim kirilir mi

 6. hocam merhabalar. Ben yüksek lisans mezunuyum. Aöf’ten sınavsız 2. üni kapsamında adalet bölümüne yazıldım. Ancak fikir değiştirip bu yıl ygs-lys sınavına girdim ve yüksek ihtimal istediğim bölümü kazanıcam duruyor. Ygs başvurusunda eğitim bilgileri kısmında 6 no’lu kod olan bir yükseköğretim programına kayıtlıyım ı işaretledim. Ancak ösym nin kılavuzunda aynı anda iki lisans programı okunamayacağından kaydınız yapılmaz yazıyor. şimdi aöf ten kayıt sildirsem ygs deki eğitim bilgilerim değişmeyeceğinden yanlış beyan vermiş olur muyum diye endişe ediyorum. Tercih yapıp kazandıktan sonra mı Aöf ten kayıt sildirmeliyim yoksa şimdi mi sildireyim.
  Bana yol gösterirseniz çok memnun olurum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*