150 BARAJINI GEÇEMEDİM SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIMI KULLANABİLİR MİYİM ?

barajı geçemedim tercih yapabilir miyim
5/5 - (1 oy)

2022 Barajı geçemedim. Baraj puanı kaldırıldı mı? Puansız tercih hakkım var mı? (18.07.2022 Güncellemesi)

Baraj puanı kaldırıldığından, adayların TYT ve AYT Puanlarına Ortaöğretim Başarı Puanı ile hesaplanan ek puan eklenerek tercih puanları oluşacak ve bu puanlarla tercih yapacaklardır. 

2016 yılında sınavsız geçiş kaldırıldığından sınava girmeyen adaylar tercih yapamazlar. Ancak 2022’de TYT için 150 ve AYT için 180 kaldırıldığından sınava giren ve TYT, AYT puanı oluşmuş olan tüm adaylar tercih yapabileceklerdir.

Konu hakkında merak ettiklerinizi sayfanın altındaki YORUM kısmından sorabilirsiniz.

68 yorum

 1. Hocam merhaba ben 2015 makine mezunuyum ozaman sınavsız geçiş hakkımı kullanarak makine bölümünü tercih ettim bu yılda tekrar sınava girdim ve gitmek istediğim bölüm sınavsız geçişle tercih edebileceğim ygs 6 dan bi bölüm 30 03 2012 diye bi tarih gördüm ek puan la ilgili olarak bana ek puan gelirmi ygs 6 dan cevap verirseniz çok sevinirim

 2. ben hemşirelik slm mezunuyum mf3 de hemşirelik secmek istiyorum ek puan gelirmi? kendi bölümüm olduğu için yoksa sadece önlisans programlarınamı ek puan geliyor?

 3. hocam merhaba ben 2016 sağlık meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçişler kalktı ama her sınavsız geçiş hakkı olanların 2 yıl geçiş yapma hakkı vardı ben de buna istinaden hep meteb içi yazdım gelmedi. seneye tercih ederim diye düşünmüştüm tekrardan tercih etme hakkım yok mu? tablo 6 cye göre tercih edebileceğimi düşünüyordum. Birde 150 barajını aştktan sonra üstüne ekleniyor demişsiniz. obp yerıne bu sistem mı geldi yoksa ygs2 ile düz liselerden tercih edenlerle aynı konumdamıyız?
  hocam 200 220 lerden başlıyo demişsiniz en düşük taban puana benim 237 dediğinize göre hesapladım 86 ortalamam sağlık meslek lisesi mezunuyum paramedik istiyorum fakat puanlar 400 ve üzerigosteriyor hep

 4. hocam bu sınavsız geçiş felan tekrardan değişebilirmi yada baraj puanı felan değişebilirmi çünkü çok kişi 150nin altıda kaldı herhangıbır uni’ye gidilemezmı bi şekılde bşeyler değişemezmi meslek lisesi öğrencisiyim YGS:149.98

 5. Bi sorum daha olacak eğer bu sene AÖF kendi bölümümle iligili bir prog.ma kayit yaptirirsam seneye baska yine meslegimle ilgili bir bölüm sectigimde meslek lisesi ek puani verilir mi
  Bu arada sabrınız bilginiz ilginiz açısından taktire şayansiniz. Teşekkürler

  • Bu yıl herhangi bir programa yerleşirseniz seneye alan yada alan dışı programlar için hesaplanan puanınız yarıya düşecektir. Yani 0,18 katsayılı kendi bölümleriniz için 0,09, alan dışı bölümler için 0,12 li olan katsayınız 0,06 şeklinde olacaktır. Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. 🙂

  • Maalesef yok. Baraj 150 ve siz barajı geçememişsiniz. Zaten şunu da hatırlatayım. 150 barajını geçmek tercih için yeterli ama bölümlerin taban puanları bölümden bölüme değişmekle birlikte 200-220 lerden başlıyor.

 6. Hocam İyi Günler Şuan benım YGS3:149.85 Bana 4yıl lise okudugum için felan herhangıbır yerden puan gelebılırmı yada yatay geçeiş felan olabılırmı ek puan herhargıbır puansız bıle olsa universite seçebilirmiyim ? Lütfen cevabınızı beklıyorum…

 7. Hocam, meslek lisesi ogrencisiyim. YGS sınavına girdim. Sonuçlarim kötü değil, ancak okul mezun puanım daha yüksek olduğu için, geçiş hakkımı kullanmak istiyorum.ama bunun icin henüz başvuru yapmadım. Sürem doldu mu?

 8. Hocam ygs1 ve ygs2 den 142 aldım. Ygs3-ygs4-ygs5 ten 179 aldım. OBP puanım ygs1 ve ygs2 ye eklenecekmi? (Bölümüm Elektrik Elektronik Teknolojisi) 2 yıllık bölümümden bi üniversiteye gidebilirmiyim?

  • Ek puan diploma notu ile hesaplanıyor. Tahmini diploma notunuzu biliyorsanız ve meslek lisesi mezunu olacaksanız diploma notu*5*0,18 alan dışı programlar için diploma notu*5*0,12 şeklinde ek puanınızı hesaplayabilirsiniz.

 9. Alper hocam. Bisi soracagim. Ygs tetcihi yaptigimizda. Bu sene mezun olanlarla ayni puanda olsak dahi ilk yeni mezunlarmi öncelikte yerleşcek. Tercihte mezuniyet yili önemlimi?

  Bir Yanıt Bırak

 10. Hocam iyi günler. Puanlarım YGS3-178 YGS4-171 okulumdan ek puan alabilir miyim? okuldan aldığım puan ham puanıma eklendikten sonra ygs puanıyla üniversite seçebilir miyim?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*