Liseye Sınavsız Geçiş

2017 Tercih Kılavuzu Yayımlandı

Sponsorlu bağlantılar

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM’nin internet sitesinden yayımlandı. Buna göre, üniversite tercihleri, 18-26 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak.

 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS)  Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme  Merkezinin (ÖSYM) internet sitesinden yayımlandı. Buna göre, üniversite  tercihleri 18-26 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak.12 Temmuz 2017 tarihinde yayınlanan güncel kılavuzu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

2017 TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

ÖSYM’nin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, kılavuz,  adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlandı. Bu nedenle,  adayların tercihlerini yapmadan önce tercih süresinde ÖSYM’nin internet  adresinden yeniden yayımlanacak kılavuzu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den  yapılan duyuruları takip etmeleri gerekiyor.

2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na,  bugünden itibaren 26 Temmuz’a kadar ÖSYM’nin “http://www.osym.gov.tr” internet  sitesinden ulaşılabilecek.

Tercih süresi

Kılavuza göre, adaylar tercihlerini 18-26 Temmuz 2017 tarihleri  arasında yapacak. Tercih bildirim işlemi tamamlandıktan sonra tercih süresi  içerisinde “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden değişiklik  yapılabilecek.

Tercih işlemi tamamlandıktan sonra tercih süresi içerisinde  “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden tercih bilgilerinin kontrol  edilmesi ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünün alınması gerekiyor.

2017-YGS’ye giren adaylardan en az bir puan türünde 150 veya daha  fazla YGS puanı alan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-YGS ve varsa Y-LYS  puanlarını da göz önünde tutarak kılavuzdaki açıklamalara göre tercih bildirimini  internetten bireysel olarak yapacaklar.

2017-2018 eğitim-öğretim yılı için yükseköğretim programlarına  yapılacak merkezi yerleştirme işlemine girecek adaylar, 2017-ÖSYS Yükseköğretim  Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’ndan faydalanarak tercih bildiriminde  bulunacaklar.12 Yorum Yapılmış.

 1. ahmet dedi ki:

  hocam bide bişey unuttum yazayım hocam sınavsız geçiş kaktıya eskiden tüm bölumleri sınavsız geçiş hakarları olanlar bir bölumunu dolduruyordu hocam şimdi sizde sınavsız geçiş kaktığı için bölumlerde doluruk olanı sizde ne olur yani demek istegim ygs 225 puanla ilk ve acil yardıma yerleşe bilirmiyim.:)

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kontenjanlar herkese açık hale geldi. Sıralama yada puanınız yeterse yerleşme şansınız olmuş olur. Diğer cevabımda dediğim gibi tercih robotlarında sorgulama yapmalısınız. Örneğin ilk ve acil yardım YGS-2 ile alıyor. Tercih robotunda YGS-2 puanınızı yazıp, bölüm olarak da ilk ve acil yardımı seçip sorgulatabilirsiniz.

 2. ahmet dedi ki:

  hocam slm hocam benim aklıma takılan bu yayılan 2017 kılavuz ön bilgi içinmi yoksa bu kılavuz üzerinden tercih yapacagız.bide hocam bu yayınlanan kılavuzda sıralama olarak yazılan sıralamalar dogrumudur.ve misal ösym yeni bir kılavuz yayınladığında mesleki olarak 225 puan ile bir yerlere yerleşirmiyim.yada %50 gelme şansı varmı.(tahmini)

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ön bilgi kılavuzu ile asıl kılavuz arasında çok fark olmayacak. Bu yıl eklenecek yeni bölümler yada kontenjan sayılarındaki değişimler söz konusu olabilir. Sıralamalar doğrudur. “Şu kadar puanla yerleşebilir miyim?” gibi bir soruya tahmini de olsa cevap veremem. Tercih kılavuzlarından puan yada başarı sıralamanızı yazıp sorgulatmalısınız.

 3. Ahmet dedi ki:

  Onaylamadm simdi gelmiyecek yani oylemi oluyor hocam yinede tercih yapabiliyormuyum

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sisteme girip eğitim bilgilerinize bakın. Eğer bilgileriniz güncelse zaten önemli değil. Eğitim bilgilerinde değişiklik olanlar için bu güncellemenin yapılması önemliydi. Sıkıntı olmaz.

 4. ahmet dedi ki:

  hocam selamun aleykum bu ek puanlar ygsden onaylamanmı gerekiyodu

 5. ahmet dedi ki:

  hocam ilk olarak bayramınız kutlarım.hocam tercih kılavuzunda 2016 en küçük ygs puanı ve ygs başarı sıralamasında puan yazmıyor ise bu ne anlama gelir.cevabınızı merakla bekliyorum.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Teşekkür ederim. Ben de sizin geçmiş bayramınızı kutlarım. Daha önce bu puan türünde almadığını ilk defa bu puan türü ile alacağını gösteriyor.

   • ahmet dedi ki:

    yani hocam puanımız kaç olursa olsun barajı geçtikten sonra yerleşme imkanımız varmı ?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Hayır. Arz talep dengesi ile oluşacak bir taban tavan puan aralığı olacaktır. Barajı geçen 1000 kişi tercihte bulunuştur ama kontenjanı 30 kişidir. Taktir edersiniz ki puanı en yüksek olan ilk 30 kişi yerleşir.
Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.