YKS ek tercih kılavuzu yayımlandı! 140 ve üzeri alanlar için tercihler ne zaman?

kimler ek yerleştirme yapabilir
Yazımıza oy verir misiniz?

2021 Ek tercih tarihleri ÖSYM tarafından açıklandı. Adaylar 20-23 Eylül 2021 tarihleri arasında ek tercih yapabilecekler. Ek yerleştirme ücreti 25,00 TL. Ek yerleştirme ücretinin, 24 Eylül 2021 tarihi saat 23.59’a kadar yatırılması gerekiyor. Bu tarihe kadar ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları yükseköğretim programları tercihleri geçersiz sayılacak, yerleştirme işlemine alınmayacak.

Ek yerleştirme nasıl olacak?

 1. 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2021-2022 öğretim yılı için yükseköğretim
  programlarına ek yerleştirme işlemleri, ÖSYM tarafından yapılacaktır.
 2. Ek yerleştirme kontenjanlarını, 2021-YKS merkezî yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlar ile 2021-YKS
  merkezî yerleştirme ile kayıt hakkı kazanan adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan kontenjanlar
  oluşturmaktadır.
 3. 2021-YKS ek yerleştirmede tercih yapabilmek için adayların 2021-YKS yerleştirme puanlarının hesaplanmış olması gerekmektedir.
 4. Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan 24’ü geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabileceklerdir.
 5. Ek yerleştirme kontenjanlarına yerleştirme yapılırken, 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu ve 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan ilke ve kurallara uyulacaktır. Bu
  kılavuzlarda yer alan bedensel engelliler, bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunları ile ilgili ilke ve kurallar ek yerleştirme için de geçerlidir. Bu nedenle adaylar, adı geçen kılavuzları yeniden incelemelidir.

Kimler Ek Yerleştirme Tercihi Yapabilir?

 1. 2021-YKS merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2021-YKS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir.
 2. Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak, yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3’teki ön lisans programları ile Tablo 4’teki lisans
  programlarını, ilgili programın puan türünde programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerdir.
 3. 2021-YKS’de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabileceklerdir.
 4. Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını
  karşılamaları gerekmektedir.

Ek Yerleştirme İle Yerleşen Adayların Kayıtları Ne Zaman Yapılacak?

Bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri üniversiteler tarafından 4-7 Ekim 2021 tarihleri arasında
yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 4-5 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt tarihleri, adayların internette
yayımlanan yerleştirme sonuçları sayfasında da yer alacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Kayıt işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi, 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer almaktadır.

140 ve üzeri alanlar için tercihler ne zaman?

Ek tercih yerleştirme işlemleri yapılıp, merkezi ve ek tercihler sonunda boş kalan kontenjanlar belli olduktan sonra bu yıla özel düşürülen baraj puanı ile 140 ve11 üzerinde puan almış olanlar tercihte bulunabilecekler. Kesin olmamakla birlikte 11-12-13 Ekim 2021 tarihlerinin 2.ek tercihleri için uygun tarihler olabileceğini ön görebiliriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*