YKS Ek Tercih İşlemi ÖSYM AİS ekranında başladı!

Yazımıza oy verir misiniz?

2020 YKS yerleştirme işlemleri sonucunda boşta kalan kontenjanlar için bugün ikinci tercih sürecine yön verecek kılavuz yayımlandı.. 2020 ek tercih kılavuzu ve boş kontenjanları doğrultusunda tercih yapacak adaylar, tercih sürecinin ne zaman biteceğinin yanı sıra boş kontenjanları ve kılavuzu da sorguluyor. İşte, 2020 ek tercihlerine dair tüm ayrıntılar…

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek yerleştirme işlemleri, yapılan genel yerleştirme sonrası boşta kalan binlerce aday tarafından merakla bekleniyordu. ÖSYM’nin açıkladığı devlet ve vakıf üniversitelerindeki lisans/önlisans programların boş kontenjanları için tercih yapmayı planlayan binlerce kişiyi ilgilendiren açıklama bugün geldi. ÖSYM’nin sitesinde yer alan duyuruya göre 2020 Ek Tercih Kılavuzu erişime açıldı ve ikinci ek tercih süreci başladı.

2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2020-2021 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri, ÖSYM tarafından yapılacaktır.

Adaylar, 2020-YKS Ek Yerleştirme tercihlerini, 17-23 Eylül 2020 tarihleri arasında T.C. Kimlik numarası ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacaklardır.

Ek yerleştirme işlemleri, 2020-Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu, 2020-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile 2020-YKS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda belirtilen kurallar doğrultusunda yapılacaktır.

EK TERCİH TAKVİMİ

2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Ek Yerleştirme Kılavuzu yayımlandı, tercihler 17-23 Eylül’de http://ais.osym.gov.tr ve ÖSYM AİS mobil uygulamasından yapılabilecek.

EK YERLEŞTİRME ÜCRETİ NE KADAR
Ek yerleştirme ücreti 20,00 TL’dir.

Ek yerleştirme ücreti, 24 Eylül 2020 tarihi saat 23.59’a kadar yatırılabilecektir.

Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları yükseköğretim programları tercihleri geçersiz sayılacak, yerleştirme işlemine alınmayacaktır.

KAYIT İŞLEMLERİ
Bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri üniversiteler tarafından 5-9 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacaktır.

Elektronik kayıtlar ise 5-7 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt tarihleri, adayların internette yayımlanan yerleştirme sonuçları sayfasında da yer alacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur.

Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir.

Kayıt işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi, 2020- YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer almaktadır.

2020-YKS YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA EK YERLEŞTİRME KILAVUZU

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*