YGS’ye Yurt Dışından Başvurular Nasıl Yapılacaktır?

ygs lys yurt dışı başvuruları
Yazımıza oy verir misiniz?

KKTC HARİÇ YURT DIŞINDAN BAŞVURAN ADAYLAR

Türkiye dışında oturan adaylar, 2013-ÖSYS Aday Başvuru Formunda YAZIŞMA ADRESİ bilgi alanına semt, oturulan şehir ve ülke adını da yazacaklar; bu adaylar İL KODU bilgi alanına .“91.” yazacaklardır.

Yurt dışından başvuruda bulunan adaylar sınav ücretlerini göndermek için şu iki yoldan birini seçebilirler.

 • İsteyen adaylar, yurt içindeki yakınları yardımıyla,

yurt dışı ygs başvurus

 

Bu şekilde ücret yatıran adaylardan;

 • 2011-ÖSYS veya 2012-ÖSYS.’ye bir Başvuru Merkezi aracılığıyla başvurmuş olanlar, İnternet aracılığıyla bireysel başvuru yapabileceklerdir.

 

 • İnternet aracılığıyla bireysel başvuru yapma hakkı olmadığından postayla başvuru yapacak adaylar ise,bir yakını tarafından yurt içinden sınav ücretinin yatırılmasını sağlayacak, ücreti yatıran yakınından banka dekontunu iki nüsha olarak edinecek ve dekontun bir nüshasını 2013-ÖSYS Aday Başvuru Formuna ekleyerek ÖSYM.’ye ulaştıracaktır. Dekontun diğeri aday tarafından saklanmalıdır.

 

 • İsteyen adaylar, ödemeleri gereken ücreti döviz olarak bankaya yatırabilirler. Hesap numaraları kılavuzun arka kapağında yazılıdır. Bu yolla sınav ücreti yatıran adaylar, ücreti yatırdıklarını gösteren banka veya posta havale makbuzunu, 2013-ÖSYS Aday Başvuru Formuna ekleyerek posta yoluyla başvuru yapacaklardır. Sınav ücretini döviz olarak bankaya yatıran adaylar bireysel başvuru hakları olsa bile, İnternet aracılığıyla bireysel başvuru yapamazlar.

 

Yurt dışında bulunan adaylardan postayla başvuru yapacak olanlar, 2013-ÖSYS Aday Başvuru Formunu ve eklerini Merkezimize iadeli taahhütlü olarak göndereceklerdir. Yurt dışından (KKTC hariç) başvuran adayların, en geç 15 Ocak 2013 tarihi saat 17.00’ye kadar Merkezimize ulaşan belgeleri işleme konulacaktır. 2013-ÖSYS Aday Başvuru Formunu kurallara uygun olarak doldurmayan, ekleri eksik, banka veya posta havale makbuzu geçersiz olan ve tüm bunları süresi içinde ÖSYM’ye ulaştırmayan adayların belgeleri işleme konulmayacaktır.

Postadaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır. Adaylar postada oluşabilecek gecikmeleri dikkate alarak belgelerini zamanında ÖSYM.’ye göndermelidir.

 

KKTC HARİÇ YURT DIŞINDA ÖĞRENİM GÖREN (TRANSKRİPTLİ) ADAYLAR

Ortaöğrenimlerini yurt dışında tamamlayan/sürdüren adaylar, 2013-ÖSYS Aday Başvuru Formunda OKUL ADI alanına .“Yurt Dışı.”, OKUL KODU alanına ise örgün lise için .“ 910012.”, açık öğretim lisesi için .“919004.” yazacaklar,.“Not Sistemi.” ile .“Diploma Notu/Puanı.” alanını boş bırakacaklardır.

 

 • Ortaöğrenimlerini yurt dışında bitirmiş olanlar, diplomalarının onaylı bir örneği ile birlikte yurt dışındaki öğrenimleri sırasında aldıkları dersleri ve notları gösterir belgeyi (transkript);
 • hâlen ortaöğrenimlerini yurt dışında sürdürmekte olanlar, 2012-2013 öğretim yılında mezun olabileceklerine ilişkin okullarından alacakları onaylı bir belge ile birlikte yurt dışındaki (son sınıf hariç) öğrenimleri sırasında aldıkları dersleri ve notları gösterir transkriptlerini (Bu adaylar, son sınıfta aldıkları notları gösteren transkriptlerini 2013 Haziran ayının sonuna kadar ÖSYM.’ye ulaştırmalıdır.);
 • ortaöğrenimlerinin birinci veya ikinci yılını veya her iki yılını da yurt içindeki bir okulda okuduktan sonra yurt dışına giderek son sınıfını hâlen orada okuyanlar veya son sınıfını orada okuduktan sonra mezun olanlar,

 

yurt içinde okudukları yıllara ait tasdiknamelerinin onaylı örneği ile yurt dışında okudukları yıllara ait transkriptlerini;

 • ortaöğrenimleriyle ilgili öz geçmişlerini (okul adı, yıl, okul türü, alan, okudukları ülke adı vb.) anlatan bir dilekçe ile birlikte zarf içine koyacaklar ve 2013-ÖSYS Aday Başvuru Formuna ekleyeceklerdir. Posta yoluyla başvuru hakkı olanlar ile İnternet aracılığıyla bireysel başvuru yapan adaylar bu belgelerini posta ile başvuru süresi içerisinde ÖSYM.’ye ulaştıracaklar, bir başvuru merkezi aracılığıyla başvuru yapanlar ise başvuru yaptıkları Başvuru Merkezine teslim edeceklerdir. Ayrıca bu adayların, mezun oldukları veya okumakta oldukları okulların Türk liselerine denk olduğunu gösteren yurt içinde İl Millî Eğitim Müdürlüklerinden, yurt dışında Eğitim Müşavirliklerimizden/Ataşeliklerimizden alacakları alan tespitinin ve diploma notlarının da belirtildiği denklik belgesini de dilekçelerine eklemeleri gerekir. Ortaöğrenimlerini yurt dışında tamamlayan/sürdüren adaylardan daha önceki yıllarda ÖSYS.’ye ve/veya Yurtdışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavına (YÇS) başvuru yapanların, bu sınavlardan hangisine ve hangi yılda başvuru yaptıklarını belirten bir dilekçeyi de ÖSYM.’ye ulaştırmaları gerekmektedir.

14 yorum

 1. iyi günler ben liseyi 10sene önce türkiyede bitirip isvicreye yerlestim.suan burada ygs sinavina girmek icin ne gibi belgelere ihtiyacim var ve bu belgeleri nereden temin edebilirim(sinav basvuru formu).yurtdisinda yasayanlar icin ygs+lys birlestirilmis bir sinav oldugunu ve kölnde yapilacagini duymustum.hicbir sitede istedigim cevaplar yok.yardimci olursaniz cok sevinirim.

 2. iyi günler ben avusturyada bati avrupa programi aöl ögrencisiyim 8. dönemdeyim ve bu ayin 23-24 arasinda yapilacak olan sinavla mezun olucam.Ygs basvurusunda bulunmak istiyorum.Bu konuyla köln irtibat bürosu ilgilenmedi nasil bi yol izlemeliyim bu konuda bana yardimci olmanizi rica ediyorum.

 3. Merhaba ,ben yurtdışındayim kırgızistan-Bişkek deyim liseyi turkiyede bitirdim üc yıl önce ygs ye girmek istiyorum sinava burdan girebilir miyim?? Sınav için Türkiye’ye gelmem şart mı??

 4. ben kızmeslek lısesınde cocuk gelısımı bolumunde 1sene okudum orgun egıtım..daha sonra yurt dısında acık ogretım lısesıne katıldım bıtırmek uzereyım 150 kredıdeyım acaba ben sınavsız gecıs hakkına sahıp olabılırsıyım.lutfen cvp atın

  • Mesleki açık lise okuyorsanız ve çocuk gelişimi bölümünden mezun olacaksanız evet. Ama anladığım kadarı ile siz Çocuk gelişim başlayıp, açık lise düz kısmından devam etmişsiniz. Eğer böyle ise siz düz lise mezunu olacağınızdan sınavsız geçiş hakkınız yok.

 5. iyi gunler ben liseyi bitirdikten sonra almanyaya geldim ve gelecek sene icin sinavlara bas vurmak istiyorum almanyadada sinav merkezlerinin oldugunu duymustum nasil basvurabilirim bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim tsk ederim

  • Daha önce hangi isimle hangi sayfada soru sormuştunuz? Bende bu ilk mesajınız olarak görünüyor.Sorunuzu tekrar sorarsanız, bildiğim bir konu olduğu taktirde yardımcı olurum.

1 geri izleme / bildirim

 1. Sorular Cevaplar (10-14 Haziran) | Sınavsız Geçiş

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*