YGS’de Yeni Kimlik Kartı Zorunlu Mu?

Yazımıza oy verir misiniz?

YGS sınavı yaklaştıkça adaylardan gelen sorular da artıyor. Bu soruların başında da YGS sınavında yeni çipli kimlik kartlarının zorunlu olup olmadığı ile ilgili sorular yer alıyor. ÖSYM bununla ilgili bir açıklama yaparak YGS sınavına yeni çipli kimlik kartı ile girme zorunluluğu olmadığını açıkladı. Açıklamaya göre;

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü  tarafından doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahrifat sebebiyle kullanılmayacak durumda olan kimlik kartlarının  yenilenmesi başvurularında, yeni kimlik kartı düzenleninceye kadar 15 gün geçerli  “geçici kimlik belgesi” düzenleneceği düşünülerek, kimlik değişikliği talebi olan  adayların yeni kimlik kartı edinme işlemlerini sınav günlerine bırakmamaları  gerekiyor.
Adaylar, mevcut nüfus cüzdanları, geçerlilik süresi dolmamış  pasaportları veya yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar düzenlenen 15 gün  süreli “geçici kimlik belgesi” ile de sınava girebilecek.

26 yorum

 1. Haklısınız hocam ama 4 yıllık bölümler için alamadığımız için yine öyle bişey olur diye merakimdan sordum çok sagolun yardımcı olduğunuz için

 2. Hocam elli kere aynı şeyi sormuslar ama emin olmak istiyorum 2016 mezunlarının iki yıllıklarda ek puan alacagi kesin mı ? Sabırla cevapladiginiz için çok teşekkür ederim

 3. Hocam herkes ygs puanı ile yerlescekte bizm kontenjan lar eskiden ayrıydı yuzde 50düz lise yuzde 50meslek liselerine verıyolardı şimdi ayrı kontenjan olmazsa meslek lisesi ne yapcak

  • Öncelikle tüm adaylara istisnasız barajı geçmeleri halinde siz de dahil diploma notu*5*0,12 ek puan verilir. Meslek lisesi mezunu olan adaylara alanının devamı niteliğinde 2 yıllık tercih etmesi durumunda ayrıca diploma notu*5*0,06 puan daha verilir. Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.

  • MTOK tamamen farklı bir sistem. Teknoloji fakülteleri sadece meslek lisesi mezunlarını alıyor ve kendi aralarında yarışıyorlar. Siz zaten MTOK yazamıyorsunuz. Ama 2 yıllıklarda durum farklı. Aynı puan türü ile değerlendirileceksiniz. Alan mezunları sizden farklı 0,06 katsayılı puan alacak.

 4. merhaba hocam .. ben 3 yıl önce ygs sınavına girdim fakat bu yıl başvuru yaptım yine gireceğim ama ösym sitesinde ve kimliğimde hala 3 yıl önceki resmim kayıtlı duruyor .. fiziksel olarak cok değişmedim .. bu bana sınav günü sıkıntı cıkarır mı ? ne yapmamı önerirsiniz hocam ?

  • Kılavuzda geçerli fotoğrafı olmayan adayların başvuru merkezlerinde sistem üzerinden webcam ile fotoğraf güncellemesi yaptıracakları, sistemde değiştirme bağlantısı çıkmayan adayların fotoğraf değiştirme taleplerini son 3 ay içerisinde çekilmiş 1 adet foto ile sınava başvuru süresince ve sınava başvuru süresi tamamlandıktan sonraki ilk 5 gün içinde ÖSYM’ye başvuruda bulunacaklardır. denilmekte. Şu an için yapılacak bir şey yok. Fiziksel olarak değişmediğinizi söylüyorsunuz. İnşallah sorun çıkmaz.

 5. Hocam ben düz lise mezunuyum bu sene sınavsız geçiş kalktı ya kontenjan lar ayrı olmayacak demi yanı ygs den kım ne puan alırsa ona göre mi tercih vercek ayrı ayrı kontenjan kesn olarak yok demi

  • OBP puanı zaten diploma notunuz x 5 şeklinde hesaplanan puandır. Meslek lisesi mezunu iseniz ve alanınızın devamı niteliğindeki ön lisans programlarını tercih ederseniz OBPx0,18 kadar, eğer alan dışı tercih yaparsanız OBPx0,12 kadar ek puan alacaksınız. Bunların dışında bir puan hesaplanmayacak.

 6. İyi günler alper abi,öncelikle ne olursa olsun bizi sabırla dinleyip cevap attığın yada bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.BU direk geçişler kalktı ek puanlar geldi yerine fakat yine de üniversitelerde kontenjan ayrımı olacak mı sağlık meslek öğrencisinden 30 kişi işte anadolu 30 şeklinde bununla ilgili net bir bilgi verilmemiş sizce olur mu ?

 7. MErhaba ben tıbbi sekreterlik bölümü mezunuyum ygs puanıma ek puan nasıl eklenecek acaba , hangi bölüm tercih edeceğim ösym tarafından nerden bilinecek anlamadım , teşekkür ederim.

  • Aşağıdaki 2 yıllık programlar kılavuzda sizin programınızın devamı olarak gösterilmiş. Bunları tercih etmeniz durumunda ekstra diploma notunuz*5*0,06 kadar daha puan alacaksınız.
   Diyaliz
   Elektronörofizyoloji
   ilk ve Acil Yardım
   iş Sağlığı ve Güvenliği
   iş ve Uğraşı Terapisi
   Laborant ve Veteriner Sağlık
   Laboratuvar Teknolojisi
   Patoloji Laboratuvar Teknikleri
   Perfüzyon Teknikleri
   Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*