YGS Sınav Giriş Belgesi 2013

Yazımıza oy verir misiniz?

2013-2014 öğretim yılında YGS Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı 24 Mart 2013 Pazar günü yapılacak. ÖSYM öğrencilerin sınav giriş yerlerini açıkladı. ÖSYM’den yapılan açıklamada YGS’ye başvuran adayların sınava giriş belgesini TC kimlik  numaraları ve aday şifreleriyle bu sayfadan alabileceği kaydedildi. İşte YGS Giriş Belgesi 2013 Sorgulama paneli…

YGS Giriş Belgesi 2013 Sorgulama Ekranı İçin Tıklayın!

2013 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS): Sınava Giriş Belgelerinin Edinilmesi

2013 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 24 Mart 2013 Pazar günü yapılacaktır. Sınava başvuran adayların, sınavlara girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlanmıştır.

Adaylar sınava girecekleri yer bilgisini gösteren 2013-YGSSınava Giriş Belgesi”ni, T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile 14 Mart 2013 tarihinde saat 14.30″dan itibaren ÖSYM”nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edineceklerdir. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacaktır. Adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmak zorundadır. Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM”nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır. Sınava Giriş Belgesi”ni yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacaktır.

Adayların sınava girebilmeleri için 2013-YGSSınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunludur. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.), Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilir. Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacaktır. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacaktır; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır.

Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. Kimlik Numarası, soğuk damga veya fotoğrafı bulunmayan 2013-YGS adaylarının, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekmektedir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM: 24 Mart’taki YGS, kamera kayıtlı olacak

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), sınavlarda güvenliği sağlamak için son yıllarda artırdığı önlemlerine bir yenisini daha ekliyor. ÖSYM, hazırladığı 4 kamu spotu ile 2013 Yükseköğretime Geçiş Sınavı”na (YGS) gireceklere uyarılarda bulundu. Yaklaşık 40’ar saniyeden oluşan 5 ayrı kamu spotunda, salonlarda sınavın uygulanışının kamera ile kayıt altına alınacağı ve sınavdan sonra kamera kayıtları üzerinde yapılan incelemede kurallara aykırı davranışta bulunanların sınavlarının geçersiz sayılacağı ifade edildi.

ÖSYM, 24 Mart 2013 tarihinde yapılacak 2013-YGS”ye girecek öğrencileri sınavla ilgili bilgilendirmek amacıyla 5 ayrı kamu spotu hazırladı. Adayları sınavın uygulanmasına yönelik bilgilendirme amacıyla ÖSYM tarafından hazırlanan kamu spotunun ilki sobalı bir evin salonunda geçiyor. Filmde, ders çalışan bir adaya, kardeşi sobanın üzerinde demlenen çayı bardağa doldurup veriyor. İkinci spotta ise otobüste test çözen bir öğrenci görülüyor. Diğer spot filmde ise akşam soru çözerken uyuyakalan aday gösteriliyor. İlk üç kamu spotunda da adayların sınavlara hazırlanırken çektiği zorluklar anlatılıyor ve ”Emeğiniz emanetimizdir. Siz de emeğinize sahip çıkın, soru kitapçığı numarasını ve cevapları doğru kodlayın.” uyarısında bulunuluyor.

Diğer iki kamu spotunda ise adaylara şu uyarılarda bulunuluyor: “Sınav yapılacak binaya en geç saat 09.00″da gelmiş olun. Hiçbir eşya emanet olarak alınmayacağı için sade giyinin. Çanta, cep telefonu, saat, kolye, küpe, bilezik, broş, bozuk para gibi metal eşyalar ve her türlü elektronik ve mekanik cihaz binaya sokulmayacağı için kesinlikle yanınızda getirmeyin. Sınava girebilmek için sınava giriş belgesi ve güncel fotoğraflı TC kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanınız mutlaka yanınızda olsun. Yüzünüz kimlik tespitini sağlayacak şekilde açık olmalıdır. Salonlarda sınavın uygulanışı kamera ile kayıt altına alınmaktadır. ÖSYM tarafından sınavdan sonra kamera kayıtları üzerinde yapılan incelemede sınav kurallarına aykırı davranışta bulundukları tespit edilenlerin sınavları ÖSYM Yönetim Kurulu”nca geçersiz sayılacaktır. Unutmayın alınan tüm önlemler sizlere adil yarışma imkanı sağlamayı amaçlamaktadır.”

Kaynak: YGS Sınav Giriş Belgesi 2013 / Yerler açıklandı (ais.osym.gov.tr) haberi 21 Mart 2013 Perşembe haberleri http://www.medya73.com/sstb5-ygs-sinav-giris-belgesi-2013-yerler-aciklandi-aisosymgovtr-haberi-1159913.html#ixzz2O9c1S8qu

9 yorum

 1. Geçen yıl yani Haziran 2012’de meslek lisesi Web tasarım ve Programlama bölümünden mezun oldum. Sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım YGS girdim. Puanla gidebileceğim iller uygun olmadığı için herhangi bir üniversiteye gitmedim. Bugün yapılan YGS sınavına girdim. Yani ikinci kez girdim. Bu yıl puanım yetersiz olursa sınavsız geçişle 2 yıllık bilgisayar programcılığına girebilir miyim?

  • Sınavsız geçiş bölümlerinin zaten sınavla alakası yok biliyorsunuz. Sınava girmeseniz dahi 2 yıllık kendi alanınızla ilgili programları tercih edebiliyorsunuz. Ancak bu yılın mezunları, sizden öncelikli olacak. Tercihte bulunduğunuz il, okul , programı, kontenjanı ve bu yıl başvuruda bulunacak adayların sayısı, okul türlerine göre şansınız değişim gösterecektir.

  • Tabi ki hayır. Sınavsız Geçiş Bölümleriniz, mezuniyet alanınızla ilgili programlara olabilir.Aşağıdakiler sizin sınavsız geçiş alanlarınız.

  • Aşçılık
  • İkram Hizmetleri
  • Turizm ve Otel İşletmeciliği
  • Turizm ve Seyahat Hizmetleri
   • Şuan meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim bilgisayar bölümündeyim ve pazar günü ygs sınavına giricem ve eğer kazanamassam 2 yıllık geçiş hakkımı kullana bilirmiyim ?? acill cevap bekliyorum teşekkurler..

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*