YGS Puanları Nasıl Kullanılacak?

Yazımıza oy verir misiniz?

YGS’’de en az bir puan türünde 140 ve üzeri puan alamayan adayların; YGS puanları ile bir yükseköğretim programını tercih etme (Sınavsız Geçiş hakkı olanlar hariç) ve LYS’’lere girme hakları bulunmamaktadır. YGS puanlarından 140’’ın altında olanlar için ilgili yerleştirme puanı (Y-YGS) hesaplanmayacaktır (Bakınız Tablo 1F ve Şekil 7.).

YGS’’de 140.00 – 179.99 arası puan alan adaylar, sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını tercih edebileceklerdir. Bu adayların LYS’’lere girme hakları bulunmamaktadır. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, LYS’’lere girme hakkı kazanacaktır. YGS’’de 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekir.

 

 

 

 

 

 

 

ygs en az kaç puan almak gerekir

 

ygs-puanlarinin-kullanilmasi-sekil-7

15 yorum

  1. Hocam Ben bu yıl ygsye girdim barajı geçemedim ygs 5 6 dan 144 aldım okul puanı ve diploma notu eklenırmı ben açıköğretim lisesi mezunuyumda yani bilmek istedim

  2. Cevabiniz icin tesekkur ederim. Ben kıbrısta okumak istiyorum. İstediğim bolum (lisans) gecen yıl 217 taban puanla almış. Okul puanim (yaklasik 45) eklendiginde 217 puanı geciyor. Yine de ham puanım 179.5 oldugu icin tercih edememek osym nin yaptığı bi haksızlık gibi geliyor. Peki bu sene iptal edilen soru olursa şansım olur mu? Puanim 180 e yukselir mi?

  3. Hocam ygs 2 haric diger puan turlerinden 180 uzeri puan aldim. Fakat ygs 2 puanim 179.5 bu durumda ygs 2 puan turuyle ogrenci alan lisans programlarina basvuramaz miyim?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*