YGS Başvuru Ücretleri Ne Kadar Hangi Bankaya Yatırılacak?

Yazımıza oy verir misiniz?

2015 yılında YGS sınavına başvuracak adaylar sınav ücreti olarak 50 TL yatıracaklardır.Sınavsız geçişe başvurarak YGS sınavına girmeyecek adaylar ise Sınavsız Başvuru Ücreti olarak 15 TL yatıracaklardır. Hem sınavsız geçiş hem de YGS sınav başvurusunda bulunacak adayların ayrıca ücret yatırmaları gerekmemektedir. 50 TL yatırmaları yeterli olacaktır.

Sınav ücretini bankadan yatırmak isteyen adaylar, banka görevlisine T.C. Kimlik No, Ad Soyad ve ne kadar yatıracaklarını belirtmeleri yeterli olacaktır.

Adayların bankadan aldıkları dekontu saklamaları gerekmektedir.

Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet aracılığıyla da bankaya ücret yatırabileceklerdir.

Sınav Ücretlerinin Yatırılabileceği bankalar şunlardır;

 • TC. Ziraat Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
 • VakıfBank‘ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç)
 • T. Halk Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
 • Akbank‘ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç)
 • Kuveyt Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç)
 • Türk Ekonomi Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
 • DenizBank‘ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç)
 • Tüm PTT İş yerleri

DİKKAT: Bu yıl önce başvuru işlemi ardından ücret yatırılması uygulamasına gidilmiştir. Sınav veya sınavsız geçiş başvurusu yaptıktan sonra 20 Ocak 2015 tarihine kadar ücretini yatırmayan adayların başvurusu geçersiz sayılacaktır.

30 yorum

 1. hocam meraba ben aöf 2 yıllık sosyal hizmetler yerleştim 2014 yılında ve şu an 2. sınıfım bu yıl 243 puan yaptım sizce benim puanım kırılırmı meslek lisesi çıkışlıyım çünkü istegim 4 yıl açıktan erzurum sosyal hizmet

 2. Merhaba ben meslek lisesi mezunuyum sinavsiz gecis hakkımı kullandım ilk yıl okudum sonra kaydimi sildirdim. Tekrar sinavsiz gecis yapmak istiyorum ama ygs yle beraber para yatırıldığını bilmiyordum. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olun lütfen

 3. Okuldan başvuru yaptım Ticaret lisesi okuyorum 50 tl ygs için yatırdım fakat siteye girdiğimde sadece ygs ödendi gözüküyor sınavsız geçişle ilgili bir şey görünmüyor ve sınava giriceğim yer , ve 50 tl yatırdıktan sonra herhangi bir işlem yapicakmiyiz? sn Alper-t.

  • Meslek lisesi mezunları YGS’ye girmek istiyorum seçeneği ile başvuruda bulunduklarında aynı zamanda sınavsız geçiş başvurusu da yapmış sayılır. Yazmasına gerek yok. Temmuzda alanınızla ilgili tercihleriniz sınavsız geçişle değerlendirilir. Sınava gireceğiniz yeri sınavdan 10 gün önce şifrenizle https://ais.osym.gov.tr/ sistemine girdiğinizde görürsünüz.

 4. Sadece ygs basvurusu yaptım . Banka sınavsız geçiş hakkı hakkında bilgi sahip olmadıklarını söyledi. Bende sadece 40 lira yatırdım.Sınavsız gecis hakkını kullanmak icin ne yapmam gerekiyor ????? Sınavdan sonra bu parayı yatırabiliyor muyuz?

  • Meslek lisesi mezunları 40 TL yatırarak “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretlediklerinde hem sınava girip, hem de sınavsız geçişten faydalanabilirler. Başka bir başvuru yapmanıza yada para yatırmanıza gerek yok.

 5. merhabalar,
  End.Mes.Lisesi DÖKÜM bölümü mezunu olduğum için 10 tl yatırarak sınavsız hakkımı kullanmak için kayıt yaptırdım,amacım açık öğretim okumaktı,fakat meslek liseleri açık öğretim okuyamıyormuş,çalıştığım için benim özgün öğretim okuma şansım yok,acaba sınava girebilmem için kayıt yenileme şansım varmıdır,10 tl yatırmıştım,30 tl daha yatırabilirmiyim,saygılar

  • Meslek Liseleri açıköğretim okuyamıyor diye bir şey söz konusu değil. Ancak döküm bölümünün sınavsız geçişle yerleşebileceği aöf programı bulunmuyor. Maalesef sınava girmek için bu saatten sonra birşey yapamazsınız.

 6. ziraat bankası ve akbankı aradığımda sadece ygs için işlem yapıyoruz dediler, sınavsız geçişten haberleri yok, ne diyip ödeyeceğim ben bu 10 tl.’yi yardımcı olursanız sevinirim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*