Yerleştirme Puanları Hesaplanırken OBP Puanları Nasıl Etki Edecek ve Ek Puan Nasıl Hesaplanacak

Yazımıza oy verir misiniz?

Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın altındaki yorum bölümünden sorabilirsiniz?

OBP Nedir?

 1. OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) adayın diploma notunun 5 ile çarpılması ile elde edilen puandır. Örneğin diploma notu 70 olan adayın OBP puanı 350’dir.
 2. Her aday için hesaplanmış olan OBP; 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenecek ve böylece adayların yerleştirme puanları hesaplanacaktır.

150 Barajını Geçemeyen Adayların Durumu Nasıl Olacak?

 1. TYT puanı 150’nin altında olan adaylar için yerleştirme puanı (Y-TYT) hesaplanmayacaktır. SAY, SÖZ, EA, DİL puanı 180’in altında olan adaylar için ilgili yerleştirme puanı (Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL) hesaplanmayacaktır.
 2. TYT puanı olmayan, TYT puanı hesaplanmayan veya TYT puanı 150’nin altında olan adayların, AYT ve/veya YDT’ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA, DİL için sınav/yerleştirme puanları (Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL) hesaplanmayacaktır.

Barajı Geçenlerin Puanlarının Hesaplanması ve Ek Puan Olayı

 1. TYT puanı 150’nin üstünde olan adaylardan AYT ve/veya YDT’ye giren ve cevaplamış oldukları testlere bağlı olarak 180 ve üzeri puan alanların ilgili yerleştirme puanları hesaplanacaktır.
 2. Bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumları mezunlarının, Tablo 3A’da, Tablo 3B.1’de ve Tablo 3C’de belirtilen yükseköğretim ön lisans/lisans programına yerleştirilirken OBP’nin 0,06 katsayısı ile çarpımından elde edilecek ek puanları da yerleştirme puanlarına eklenecektir. Bu ek puanlardan yararlanmak için adayların ön lisans programları için 150 veya daha yüksek puan almış olmaları, lisans programları için ilgili puan türünde 180 veya daha yüksek puan almış olmaları gerekmektedir. Tablo 3A’da, Tablo 3B.1’de yer alan programlar için ek puanlar, 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya belirtilen tarih ve öncesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacaktır. İlgili ortaöğretim kurumuna 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar için Tablo 3A ve Tablo 3B.1 kapsamında ek puan hesaplanmayacaktır.

Bir Önceki Yıl Yerleşenlerin Puanları Bu Yıl Nasıl Hesaplanacak?

 1. 2021-YKS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt olan adaylar , 2022 YKS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilirken OBP’ye uygulanacak katsayılar yarıya düşürülecektir. 2021 YKS’de özel yetenek sınavı sonucu kayıt olanların bilgisi, Yükseköğretim Bilgi Sisteminden (YÖKSİS) alınacak ve bu adayların katsayıları yarıya düşürülecektir.
 2. Yükseköğretim Yürütme Kurulunca, 2021-YKS ile bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da 2018 kayıt tarihlerinde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılmasına, bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini 31 Aralık 2018 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtlarının yapılmasına, bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtlarının silinmesine ve bu durumda olup belirlenen kayıt tarihlerinde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtlarının yapılmayacağına karar verilmiştir. Bu karar gereği; 2021-YKS için lise son sınıf öğrencisi durumunda eğitim bilgisi mevcut olup, 2021-YKS’de bir yükseköğretim programına yerleştirildiği hâlde belirtilen tarihe kadar mezun olamadığı için yerleştirildiği programa kayıt yaptıramayan adaylardan, 2022-YKS’ye başvuranların OBP’lerinin çarpılacağı katsayılar yarıya düşürülmeyecektir. Bu durumdaki adayların MEB e-okuldaki bilgileri dikkate alınacağından adayların ayrıca ÖSYM’ye dilekçe/belge göndermesi gerekmemektedir.

27 yorum

 1. Merhabalar örgün olarak lisans 4. sınıfta okuyorum. Okulu uzatıp eylülde Aöf 2 yıllık bir bölüme kayıt olmak istiyorum. Lisansta aktif öğrenciyken Aöf’e kayıt olduktan sonra lisans kaydımı dondursam bir sorun olur mu?

 2. Arkadaşlar ben inonu uni de 2014 yılında 4 yıllık bir bölüme yerleştim 2015 te sınavsız geçiş ile ikinci universite kapsamında anadolu uni açıköğretim maliye bölümüne kayıt oldum. 2019 yılında ise maliye bölümünu silerek, Anadolu uni açıköğretim tıbbi sekreterlik kaydı yaptım. 2020 yks de puanım kırılır mi. Ben 2019 yılında yks ye bile girmedim. Dolayısıyla bir tercih de yapmadım. Sadece ikinxi univeriye kapsamında olan maliye bölümünün kaydını sildim onun yerine tıbbi sekreterlik yazdım. Tesekkurler

 3. ben liseye 2011 girişli 2015 çıkışlı radyo- televizyon programcılığı meslek lisesi mezunuyum bu sene tekrar sınava girdim. Ek puan geliyor 4 yıllıklara ancak hangi 4 yıllık bölümleri kapsıyor bulamıyorum bir bilginiz var mı?

 4. Hocam merhaba 2016 ticaret meslek lisesi mezunuyum büro yönetimi bölümü 2017 yılındaki ön lisans geçiş bölümleri hâla aynı mı tıbbi dokümantasyon bölümüne geçmek istiyorum ek puanım: 271 sıralamam 640859 istediğim bölüme yerleşir miyim? Cevap verirseniz sevinirim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*