Üniversiteye Yerleştiği Halde Mezun Olamayan Öğrencilerin Durumu

Yazımıza oy verir misiniz?

Aslında ÖSYM bu konuda tercihlerden önce 2 Temmuz’da gerekli açıklamayı yapmıştı. Bu açıklamada; bir yüksek öğretim programına yerleştiği halde tek ders nedeni ile mezun olamayan örgün orta öğretim ve mezuniyet kredisini tamamlayamamış mesleki açık lise, açık lise öğrencilerinin mağdur olmaması için 6 Ekim 2015 tarihine kadar kayıt hakkı verildiği belirtilmişti. Sonuçların açıklanmasının ardından bu konuda pek çok soru gelmeye devam edince hala bu konudan habersiz adaylar olduğunu anladım. Bu durumda olan adayları rahatlatmak ve bir kez daha bilgilendirmek adına ÖSYM’nin resmi yazısını burada paylaşma gereği duydum.

Ekran Resmi 2015-07-02 15_14_23

Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında, Genel Müdürlüğün, 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi, (ÖSYS) sonucunda bir yükseköğretim programını kazanan ancak mezun olamamış öğrenciler için kayıt tarihlerinin uzatılması ve öğrencilere gerekli kolaylığın sağlanması konusundaki yazısının incelendiği bildirildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Ortaöğretim kurumlarından mezun olamadığı için 3-7 Ağustos ve ek yerleştirme işlemleri sonucunda kayıt yaptıramayan öğrencilerin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2015-ÖSYS’de kayıt hakkı kazandıkları programların kontenjanları dikkate alınmadan ÖSYS’de kayıt hakkı kazandıkları programlara 06 Ekim’e kadar kayıt yaptırabilmelerine karar verildi.”

42 yorum

 1. Hocam ben 2016 da yerleştim ve şuanda 4 yıllık bir bölüm okuyorum. sonraki senelerde de hep sınava girdim ama bu sene tercih yaptım ve geldi. Ama gitmeyi düşünmüyorum. Seneye tekrar sınava girsem obp puanım kırılır mı ?

 2. Hocam; oğlum bu tek ders sınavının birisine girmiş birisine girememiş.sınavda 6 öğrenci varmış beşi geçmiş bi benim oğlum kalmış.öğretmen geçirdim hatırlıyorum diyosa da dosya 38 kaldı diyo.Bu arada sınavsız geçiş hakkıyla üniversiteye yerleşen oğlum geçici kaydını yaptırıp bursunu da alarak 4 aydır mutlu mesut üniversitesine gidiyordu ki, bu tek dersten kaldığını öğreniyo hani geçmiştim diyosa da nafile..hiç bişey yapılamıyor.31 aralık 2016 son gün biliyosunuz. şimdi size soruyorum gerçekten çocuğum atılacak mı hayatıyla oynanılacakmı sahiden öğrenciye kolaylık var mı?

  • Tek ders sınavları eylül ayında yapıldı. O zamandan bu zamana geçici mezuniyet yada diploma almaya gitmedi mi? Hiç olmazsa daha erken ortaya çıkardı. İlçe milli eğitim müdürlüğüne giderek durumu bir kez de onlara açıklayın.

 3. Merhabalar hocam ben 2012de istanbul unisine yerlestim 2 sene gittim ailevi sorunlardan dolayi birakmak zorunda kaldim mezun olamadim tekrar ygsye girdim bana lisedeki puanim eklenicekmi tesekkur ederim simdidenn 🙂

 4. Merhaba hocam , ben Hacettepe üniversitesinde okuyorum 2 yıl hazırlıktan tekrar aldım. Baska bir bolum icin tekrar üniversite sınavına girdim okul başarı puanım sınava eklenir mi ?

 5. Hocam ben 2012 de yerleştim okuyorum hala geçen sene tekrar girdim ama tercih yapmadım bu sene tekrar girecem okul puanm 84 okul puanım eklenecek mi direk yoksa düşecek mi ve liseden mezun olduğum için okul puanı lys açıklanınca mı eklenecek yoksa direk ygsye eklenecek mi teşekkürler

 6. Meraba iyi günler. Ben 2015saglik meslek lisesi mezunuyum. Geçiş hakkimi kullanarak tibbi laboratuvar bolumune geldim. Su an 1.siniftayim. seneye tekrardan geçiş puanimi yani obp yi kullarak geçiş yapabilir miyim

 7. Hocam ben kayıtlara geç kaldım dün bitmiş herhalde neyapmam lazım 1 aydır özel meselelerim vardı. Dilekçe veya benzeri bişey yapabilirmiyim yada puanım gitmesin diye ?

 8. kolay gelsin hocam 7 ağustos sonunda kayıt yaptırmadığım için ek tercihlerle benim yerime öğrenci alabilirler mi yoksa ben sınavı mı verdikten sonra kesin olarak 6 ekimde kayıt yaptırabilir miyim?

 9. kolay gelsin hocam bende bu konunun mağduriyetini yaşıyorum kazandığım üniversitenin sitesinden ön kayıt yaparken mezuniyet yılını diğer mezun olan arkadaşlarımın mezuniyet yılını yazıyorum fakat bilgileriniz e-okul bilgileri ile uyuşmuyor yazıyor kazandığım üniversitede kazandığım bölümün kayıtları yarın başlıyor ne yapmalıyım? şimdiden teşekkür ederim

 10. Kimse sormamış ama ben sorayım 🙂 Benim 1 adet sorumlu dersim var. Şimdi ben üniversiteye hiç mi kayıt yaptıramıycam? yani 3-7 agustos tarihinde üniversiteye kaydımı yapamam mı? Geçici diplomadan filan bahsediliyor kafam çok karıştı 🙁
  (sorumlu dersim 9.sınıf geometri)

  • Hayır. Sorumluluk sınavına girip geçtikten sonra okulunuzdan, hem geçici mezuniyet belgesi alacaksınız hem de sorumlu dersiniz olması nedeniyle o tarihte mezun olduğunuza dair resmi bir yazı. 6 Ekim’e kadar gidip kaydolabileceksiniz. Yukarıdaki resmi yazı hem liselere hem de üniversitelere gönderildi. Hiç bir hak kaybınız olmayacak..

 11. Hocam meraba hayırlı günler kafama takılan 2-3 soru soracam. 1- hocam bn meslek lisesi mobilya ve iç mekan tasarım mezunuyum OBP puanım 255 kendi puanımın 15 ve 20 puan yüksek olan 2 yer yazdım en altada puanımdan 40 puan düşük olan yeri yazdım en kötü %100 buraya yerleşirim dedim ama yerleşemedm neden? . 2- hocam ek tercihlerde kendi puanımın üstünde olan bölümleri yazabilirmiyim? 3- hocam eser koruma,mimari restorasyon.ormancılık orman ürünleri, mimari dekoratif sanatlar bölümlerinin üniversitelerde şuanki dolup dolmayan kontejanları nasıl öğrenebilirim ? Tşk ederim.

  • 1-Puandan önce mezuniyet yılı, okul türü ve METEB önceliği gelir. Puanı düşük olsa da okul türü (4) Anadolu Teknik, (3) Teknik Lise olanlar sizden önceliklidir.
   2-Puan da önemli ama diğer yerleştirme önceliklerine dikkat etmeniz gerekiyor. Ek tercih kılavuzunda boş kontenjanları ve yerleştirmeleri daha net göreceksiniz.Ama bu yılki yerleştirmeler konusunda tablo-3A da size fikir verecektir. Bakınız.
   3- Ek kontenjan kılavuzu yayınlandığında 15 Ağustos’tan sonra.

 12. Msg öncelik kısmında 4 yada msg öncelik 2 yazmasının arasındaki fark nedir yardımcı olurmusunuz ? yerleşemediği bölümlerde puanı daha düşük olup yerleşen kişiler var msg öncelik 4 yazıyor hatta 3 tanesinde dogum tarihi avantajıda var mezuniyet tarihleri hep aynı yerleştiği bölümde msg öncelik 2 yazmakta nedir bu msg öncelik ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*