Üniversiteye Ön Kayıt Nedir?

Yazımıza oy verir misiniz?

Üniversitelerin asıl kayıt işlemlerinden önce, kayıt işlemlerini hızlandırmak amacı ile internet sitelerinden yaptıkları ön kayıt sistemdir. Kayıtta gerekli olan temel kimlik bilgilerinin önceden sisteme girilerek vakit kazanılması sağlanmaktadır. Her üniversitenin ön kayıt sistemi farklı işlem sırasına sahip olabilir yada ön kayıt sistemi mevcut olmayabilir.

Yerleştirildiğiniz üniversitenin, web sitesinden yada iletişim telefonlarından Ön kayıt işlemleri ile ilgili gerekli bilgiyi alabilirsiniz. 

ÇOK ÖNEMLİ: Ön kayıt işlemleri kesinlikle asıl kayıt yerine geçmeyecektir. Ön kayıt işlemi sonunda doldurduğunuz formun çıktısını alıp tarih atıp imzalayacaksınız. Asıl kayıtlar için gerekli evraklarla birlikte üniversiteye kayıt tarihi içinde gidip kaydınızı yaptıracaksınız.

Asıl kayıt için gerekli belgelere şu konumuzdan ulaşabilirsiniz.

57 yorum

 1. hocam e kayıt yapacam ama öncelikle ön kayıt yapmam gerkiyor mu ığdır üniversitesi sitesinde yapmaya çalışıyorum fakat sistemde kaydınız yok diyor yardımcı olursanız sevinirim

 2. Hocam ben 2008den önce liseyi bitirdiğim için önkayıtı okuluma gidip yaptırdım şimdi fikir değiştirdim gitmesem olurmu halen orda kayıtlı gözükürmüyüm.

 3. Hocam usak Üniversitesi tıbbi Sekreterlik bölümünü kazandım bütün evraklarım kayıt için tamam ama on kayıt formum yok ve süresi geçmiş kayıt için sıkıntı olurmu

 4. hocam ön kayıt yaparken şifresini bilmediğim bir e posta yazdım ve bılgıler oraya gırdı sısteme gıremıyorum okula gıdıp kayıt olucam ve on kayıt belgesı ıstıyolar napmalıyım ?

 5. hocam lise sonda alttan 1 dersim kaldı diplomamı alamadım tercihleri etkilemiyor ama üniversite kayıtlarını kaçırıcam sanırım bu durumda ne yapabilirim 1 senem boşa mı gidicek

 6. Meraba hocam ben Erzurum teknik üniversitesi edebiyat fakultesini kazandım e kayıt yaptım ama on kayıt yapmadım on kayıt zamanıda geçmiş şimdi ne olacak on kayıt yaptırmadıgımız için bir sorun olurmu

 7. Hocam ben gaziantep universitesine gecen yil kayit yaptirdim ama maddi durumum dan dolayi gidemedim okulda halen kaydim var okulumun maasrafini bu yil kazaniyorum eve sseneye okumak ostiyorum universitede okuma sansim varmi lutfen cevabinizi bekpiyorum

 8. Merhaba hocam, okulumun 2yıllık geçis hakkını kullandım ama bi şeyden pisman oldum keske isletme degil de isletme ingilizce secseydim. Sorum şu dgs ile isletme türkceden isletme ingilizceye gecebilirmiyim. Gecersem bu nasıl olur ?

 9. hocam bana bırısı yaptırsan kolay olur ama illa zorunlu değil demişti ben de üzerine düşmedim ön kayıt zorunlu mu?ben yaptırmadım ve vakıt geçti ne dersiniz

 10. mrb hocam bn dgs ile ankara üniversitesine geçiş yaptım ama dgslilere dün ön kayıt açıldı ve ben diplomamı almamıştım kayıtlar salı pazartesi alırım diye düşünmüştüm ama ön kayıtta diploma no soruyor hafta s on u olduğu içinde öğrenemiyrm v eön kayıt yapamadım bu sorun olur mu

 11. merhaba hocam
  ben tekırdag corluda meslek lisesi elektronik bölümü mezunuyum 2010-2011 bu sene lys ye gırdım barajı gecemedım fakat burda ilçede bulunan yüksek okulu tercıh ettım fakat yerlesemedım ek tercıhlerde yerlesme ıhtımalım nasıl sızce ? unv. sitesinde kontenjan olarak 45 yazıyor fakat ılcedekı lıse her sene 60 mezun verıyor ?

  • “Niye yerleşemedim” sorusuna genel olarak şu konuda cevap vermeye çalıştım. Ek yerleştirme kılavuzu yayınlandığında kendi durumunuza uygun açık kontenjanları değerlendirebilirsiniz. Bölüm kontenjanının o ilçedeki liselerden mezun olacak öğrenci kadar olması gibi bir zorunluluk yok. Kocaeli’de her yıl 150 öğrenci “çocuk gelişimi” bölümünden mezun oluyor ama bırakın kontenjan azlığını Kocaeli Üniversitesi’nde “Çocuk Gelişimi” bölüm bile yok!

 12. slm hocam ben meslek lısesı ögrencısıyım ygs sınavına gırdım ıyı bır puan alamadım sonra sınavsız geçişle 2 yıllık üniversite kazan dım. ama şimdi ön kayıt dıye haber var ben ön kayıt yapmak zorundamıyım yada eylüyde üniversıte kayıtları başlıyo o zamanmı kayıt yapayım. hem ön kayıt hemde normal yakıt mı olacaktır. bu konuyla benı bılgılendırsenız sevırım.

  • Mesajı yazdığınız sayfayı okursanız ön kayıt hakkında bilgi sahibi olursunuz. Size ve kayıt yapanlara kolaylık sağlamak için yapılan bir ön işlem olduğunu anlarsınız. Kazandığınız okulun internet sitesinden yapabilirsiniz.

 13. hocam ben atatürk ünv. türk dili ve edebiyatı kazandım.atatürk ünv nin birde aynı anda açıköğretimden başka bir bölüm olmak kaydıyla 2. ünv.okuma şansı varmış ben netten ona ön kayıt yaptırdım.birde netten ön kayır yaparken,nette bir sorun olmuştu o anda da yanlışlıkla birde politam a da yanlışlıkla ön kayıt yaptırdım acaba bir sıkıntı olur mu?

 14. Hocam,Üniversite’nin KESİN KAYIT İÇİN İSTENEN BELGELER duyurusunun 10.MADDESİNDE “Kayıttan önce belirlenip
  üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya
  üniversite onaylı suretleri istenir” deniyor. Önceki yıllardaki tecrübelerinize dayanarak burada istenecek belgeler ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

 15. Hocam ön kayıtlarda posta kodunun bir hanesini eksik girdim, yani 5 yerine 4 hane girdim ve bunu kaydettikten sonra fark ettim ve hatayı düzeltemiyorsun, bu durum herhangi bir sorun yaratır mı

  • Köyceğiz MYO kazanan başka bir arkadaşa yazdığım cevabı size de kopyalıyorum.

   Hayırlı olsun. Acele etmenize gerek yok. Henüz sonuçlar yeni açıklandı. Üniversiteler sitelerine Ağustos’ta mutlaka kayıt işlemleri ile ilgili duyurular linkler koyacaklardır. İnanın ön kayıt işlemi hem sizin için hem de görevliler için kayıt günü büyük kolaylık sağlayacaktır. Şu adresten duyuruları takip edersiniz.

  • Hayırlı olsun. Acele etmenize gerek yok. Henüz sonuçlar yeni açıklandı. Üniversiteler sitelerine Ağustos’ta mutlaka kayıt işlemleri ile ilgili duyurular linkler koyacaklardır. İnanın ön kayıt işlemi hem sizin için hem de görevliler için kayıt günü büyük kolaylık sağlayacaktır. Şu adresten duyuruları takip edersiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*