Uluslararası Şirketlerde Yabancı Dil Eğitimi

5/5 - (1 oy)

İş dünyası giderek büyümekte ve ülkelerarası sınırlar ortadan kalkmaktadır. Büyümeye devam eden ve küreselleşen uluslararası iş dünyası için İngilizce Eğitimi de çok büyük önem taşımaktadır. Uluslararası şirketlerde çalışanların ve de bu şirketlerle iş yapan yerel şirketlerin dünyanın ortak dili olan İngilizceyi çok iyi düzeyde konuşabilmesi gerekmektedir. En az bir yabancı dili çok iyi bilenler kariyer planlaması aşamalarında diğer arkadaşlarının önüne geçmektedir. Her şirketin kendine özgü iş alanları ve bu alanda görevlendirdikleri elemanları bulunmaktadır. Dünya üzerinde 2 milyardan fazla kişinin konuştuğu İngilizce dili iletişim, teknoloji, tıp, havacılık, moda, sanat ve pazarlama gibi pek çok alanda karşımıza çıkmaktadır. Sadece yurtdışına yapılan seyahatlerde veya iş bağlantılarında değil günümüzün her anında İngilizceye ihtiyaç duymaktayız. İngilizceyi düzgün kullanabilmek için ne dendiğini iyi anlamak kadar, konuşmayı da etkin ve doğru yapmak, karşısındaki kişiye anlatılmak isteneni en doğru biçimde aktarabilmek gerekmektedir.

Uluslararası şirketler için özel olarak düzenlenen İngilizce eğitim programları sayesinde çalışanların iş yoğunluğuna uygun bir biçimde eğitim programları düzenlenmektedir. Kurumsal İngilizce Eğitimi ile hem günlük hem de iş hayatında karşılaşılacak diyalogları anlama becerileri geliştirilmektedir. Bu programlarla hem genel hem de iş İngilizcesi seviyelerinin de artırılması hedeflenmektedir. Kurumsal eğitimler şirketin tercihine göre şirket binasında ve ortak olarak belirlenen herhangi bir adreste düzenlenebilmektedir. Eğitim günü, eğitim saati ve eğitimlerin genel içeriği şirket ihtiyaçları doğrultusunda revize edilebilmektedir. Kurumsal olarak İngilizce eğitimine katılacak olan personelin iletişim seviyelerinin tespiti ile başlayan programlar firmanın amacına yönelik aktif kullanım ve gereksinimlerine göre belirlenmektedir. Seviye tespit sınavı sonuçlarına göre gruplara ayrılan şirket personeli Türk ve yabancı eğitimciler tarafından mülakata tabi tutulmaktadır. Şirket personeli olan İngilizce öğrencilerinin derse devam durumları ve gelişme seviyeleri şirket yönetimi ve İnsan Kaynakları Departmanı ile paylaşılmaktadır. Eğitim verecek firmalara göre farklılık göstermekle beraber Kurumsal İngilizce eğitim materyalleri şirket personeli olan adaya ücretsiz olarak verilmektedir. Şirketlere verilen maliyetlere eğitim materyallerinin maliyeti de eklenerek öğrencilerin eğitim sırasında herhangi bir ek maliyetle karşılaşmalarına engel olunmaktadır. İhtiyaç olduğunda veya bir konunun yeterince anlaşılamadığı durumlarda, ihtiyaç duyan öğrenciler için telafi edici ilave ders saatleri uygulanabilmektedir. Bu ek eğitime ihtiyaç duyan öğrenciler, öğretmenler ve şirketin insan kaynakları departmanının ortak çalışması sonucu belirlenmektedir. Eğitimler açık veya kapalı grup halinde düzenlenebilmektedir.

Kurumsal İngilizce eğitimi verilirken dersleri takip eden ancak yapılan sınavları başarılı bir şeklide tamamlayamayan öğrencilere dönem dersleri ücretsiz olarak tekrar edilmektedir. Her bir kuruma özel olarak hazırlanan yabancı dil eğitim programlarında şirket ihtiyacına yönelik programlar belirlemek en doğru eğitim şeklini oluşturmaktadır. Yenilikçi dil programları sayesinde hedefe yönelik, daha hızlı ve daha fazla kişinin yararlanabileceği imkânlar sunulmaktadır. Her sektörün kendine özel terminolojisi, teknik kelimeleri ve ihtiyaçları bulunmaktadır. Emniyet güçleri, göçmenlik büroları, ordu, petrol, gaz, telekomünikasyon ve moda sektörlerinin kendi ihtiyaçları belirlenerek verilecek eğitimler daha yüksek başarı oranları ile karşılaşılmasını sağlayacaktır. Kurumsal İngilizce eğitimlerinde yapılan işle alakalı konuşma, yazışma ve anlama becerilerinin geliştirilmesi ve rahat bir biçimde kullandırılması hedeflenmektedir. Olimpiyatları yapmaya hak kazanan bir ülkenin olimpiyat komitesinde görevli binlerce elçisinin İngilizce öğrenebilmesi için düzenlenen eğitimler Kurumsal İngilizce eğitimlerine verilecek güzel bir örnektir. Uluslararası bir şirketin bilgi işlem departmanı elemanlarının ihtiyaç duyduğu İngilizce ile otomotiv sektöründe hizmet veren bir firmanın İngilizce içeriklerinin ihtiyaca göre belirlenmesi, verilen eğitimin başarısı açısından büyük önem taşımaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*