Sınavsız Öğrenci Alan Meslek Liselerine Kayıtlar Ne Zaman Başlıyor?

Yazımıza oy verir misiniz?

Sınavsız öğrenci alan meslek liselerine kayıtlar 9 Eylül 2013 Pazartesi günü başlıyor. 12-29 Ağustos tarihleri arasında e-okul.meb.gov.tr adresinden ön tercih yapan öğrencilerin hangi okullara kayıt yaptıracakları 4 Eylül 2013 itibariyle ilan edilmişti. Hatırlanacağı gibi öğrenciler ön kayıt tercihlerinde şehir adres sınırlaması olmadan 10 adet tercih yapma hakkına sahiplerdi. Kayıt yaptırabilecekleri belirlenen okullara 9-13 Eylül tarihleri arasında kayıt yaptırabilecekler.

Mazeretleri nedeniyle, 29 Ağustos 2013 tarihine kadar aday kayıtlarını yaptıramayan öğrencilerin mağduriyetine sebebiyet verilmemesi bakımından, yeni eğitim-öğretim yılı başlamadan valiliklerce belirlenecek bir takvim çerçevesinde, 2013/23 sayılı Genelgede belirtilen esaslar doğrultusunda Öğrenci Yerleştirme Komisyonlarınca ilgili okul müdürlükleri ile koordine sağlanarak kayıt ve yerleştirme işlemleri sürdürülecektir.

E-kayıt sonuçlarını Milli Eğitim Bakanlığının sitesinde Duyurular kısmındaki linkten öğrenebilirsiniz.

24 yorum

 1. hocam ben 2005 2006 yılı kız meslek lisesi cocuk gelişimi mezunuyum şimdi üniversite okumak istiyorum 2 yıllık sınavsız hakkım varmış ama ne zaman nereden ve nasıl başvurulacagını bilmiyorum başvuru tarihi ne zaman ve nereden başvurulacak beni bu konuda aydınlatırsanız cok sevinirim

 2. ben meslek lisesi mezunuyum ve bu sene ygs girdim ve barajı gecemedım yatay geçiş hakkımı kullanmak istedim ilk tercihlerimde bir yere yerleşemedim ek yerleştirmeleri bekliyorum ve bugun acıklanan kılavuzlardan hiç birşey anlamadım yatay geçiş yapmak isteyen ögrenciler için bir puan tablosu ve kontejan gösterisi olan kılavuz yok nereden yardım alabilirim bana yardımcı olabilirmisiniz ?

 3. hocam merhabalar ben endüstri meslek lisesi mezunuyum bölümüm otomotiv aöfe kayıt olmak istiyorum ygs den sınavsız geçiş yapmak istiyorum
  nereye başvurmam lazım neler yapmama lazım bilgi verebilirmisiniz

  • Tercihte bulunmak için Ocak ayında YGS başvurusunda bulunmuş olmanız gerekiyor. Eğer başvuru yaptıysanız sınavsız geçişle aöf programı olarak sadece “Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı” bölümünü tercih edebilirsiniz.

   • hocam 2 yıllık mı 4 yıllıkmı bu dediğiniz elektrik bölümü 2 yıllıksa 3.sınıfta başka bölüm seçme ihtimalim varmı başka bölüm seçemezmiyim ve ygs başvurusunu nereden yapacam ve klavuzu nereden alacam

    • 2 yıllık program oluyor. 3.sınıftan fark derslerini alarak aşağıdaki bölümlere devam etme şansınız var. Ocak ayında internetten indirip size en yakın ÖSYM bürosu olarak çalışan liseden başvuru yapabilirsiniz.
     İKTİSAT
     ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
     KAMU YÖNETİMİ
     MALİYE
     ULUSLARARASI İLİŞKİLER
     İŞLETME
     KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

  • Ocak ayında başvurunuz olması lazım. Eğer varsa 20 Eylül’den sonra açıklanacak tarihler arasında ek yerleştirme tercihinde bulunabilirsiniz. Henüz net tarih yok.

 4. Hocam öncelikle şimdiden teşekkürler ben 2010 meslek lisesini mezunuyum bu yıl ygs ye girmedim fakat ben bölümümun devamı olan iki yıllığa devam etmek istiyorum yani sinavsiz geçiş yapmak istiyorum fakat bu konuda ne yapacagimi hiç bilmiyorum bana yardımcı olur musunuz ?

 5. Merhaba bu yıl sağlık meslek lisesinden mezun oldum sınavsız geçiş hakkım olmasına rağmen geçiş yapmadım bunun yerine aöf sosyoloji tercih ettim ve kayıt oldum.Kontenjanlı bölüm olduğu için seneye normal üniversiteye gitmem durumunda puanım kırılacak.Sınavsız geçiş yapsam yine puan kırılma söz konusu olur mu ve seneye sınavsız geçiş yapsam yerleştirme ihtimalim olur mu?(puanım kırılacağı için) okul puanım :76

  Yardımcı olursanız çok sevinirim eğer yerleşme dururumum varsa sınavsız geçişten ygs ye çalışmayacağım yosa yeniden çalışmaya başlayacağım 2 yıllık radyoloji bölümü için

  • Kontenjanlı bölüme yerleştiyseniz seneye düşecek olan alan dışı ile tercih edip YGS puanı ile yerleşeceğiniz puana etki eden okul puanınızdır. Alanınızla ilgili bir bölüm tercih ettiğinizde okul puanı değil OBP puanı yani diploma notunuz X 5 kullanılır ki bu puan değişmez. Ancak önümüzdeki yıl 2014 mezunları öncelikli yerleşeceğinden 2013 mezunları bu yönden dezavantajlı olacaktır.

 6. Hocam, Kırklareli Üniversitesi Öğrenci Bilgi sistemine giriş bölümünde KULLANICI ADI VE ŞİFRE isteniyor, fakat bana okula kayıt olduğumuzda kullanıcı adı ve şifre vermedi. Sadece mail adresime mail adresi ve şifre gönderdiler;bu gönderdikleri mail adresi ve şifrenin, öğrenci bilgi sisteminin istediği KULLANICI ADI VE ŞİFRE farklı şeyler, çünkü bunlarla sisteme girmeye çalıştım, başarılı olamadım. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim hocam.

  Not:1.Sınıfım.

  • Hangi üniversitenin hangi bilgi sistemini hangi şifre ile nasıl girileceğini ben bilemem. Bu tür çok ayrıntılı detay konuları ilgili kişilere danışmalısınız. (Üniversitenin bilgi işlem servisi gibi)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*