Önlisans Mezunları Polis Olabilir Mi? Önlisans Mezunları Nasıl Polis Olur?

Yazımıza oy verir misiniz?

Önlisans Mezunları Polis Olabilir Mi? Önlisans Mezunları Nasıl Polis Olur?

Başlıkta da yer alan bu sorulara cevabımız EVET. Ancak bununla ilgili bazı kriterler olduğunu da hemen belirtelim. Resmi gazetede yapılan açıklamaya göre, 2 yıllık mezunlarının sayısı toplam kontenjanın %20’sini aşmamak üzere bakanlık tarafından belirlenecek. Ayrıca polisliğe başvuracak önlisans mezunları için yaş şartı da yer alıyor. Buna göre yaş şartı;

“18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydı ile, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibari ile 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibari ile 26 yaşından gün almamış olmak.” şeklindedir.

Aday yaş şartını sağlıyorsa, üniversite 1.basamak sınavına girerek (YKS-1), daha sonra Polis Akademisi tarafından açıklanacak alım ilanı ve taban puanı ile başvurup Polis Meslek Yüksekokulu’nda öğrenim görebilir.

Diğer başvuru yapabilecekleri yer Polis Meslek Eğitim Merkezi yani POMEM’lerdir. Burada geçerli yaş şartı ise;

“18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde , düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydı ile, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibari ile 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibari ile 30 yaşından gün almamış olmak.” şeklindedir.

Aday bu yaş şartını sağlıyorsa KPSS önlisans puanı P93 türünden 70 puanı alması gerekmekte ve Polis Akademisi tarafından açıklanacak alım ilanını takip edip Polis Meslek Eğitim Merkezlerine başvurabilirler. Adaylar daha sonra ön sağlık, spor, mülakat aşamalarından geçerek sıralamayı bekleyeceklerdir. Başarılı olanlar Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde eğitim almaya hak kazanacaklardır.

Polis Özel Harekat Eğitimi

Polis Özel Harekat alımları genellikle POMEM alımı olarak yapılır. PÖH için en az lise mezunu olma şartı var. Bundan dolayı önlisans mezunları PÖH alımlarına da başvuru yapabilirler.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*