Odyometri Bölümüne Sınavsız Geçiş

Yazımıza oy verir misiniz?

Yazımıza öncelikle Odyometri bölümünün ne olduğunu açıklayarak başlayalım. Odyometri, insanların işitme problemleri ve duyma ile ilgili sorunlarını çeşitli test ve cihazlarla belirleyen, gerektiğinde işitme cihazı yada değişik tedaviler uygulayan bilim dalıdır. Bu işi yapan kişiye de Odyometrist denir. Mesleğin eğitimi; Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okullarının ön lisans programı olarak verilmektedir.

2 yıllık “Odyometri” bölümünü başarı ile tamamlayanlar  ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı olmaları durumunda
• Fizik,
• İşitme Engelliler Öğretmenliği,
Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

Odyometri bölümüne kimler sınavsız geçiş yapabilir:

-Biyomedikal Cihaz Teknolojileri,
-Sağlık Astsubay Hazırlık mezunları,
-Acil Tıp Teknisyenliği,
-Anestezi Teknisyenliği,
-Hemşirelik, Ebelik Sağlık Memurluğu ve tüm alt dalları
-Tıbbi sekreterlik dalı

Odyometri 2015-2016 taban puanları ve sınavsız geçiş yerleştirme öncelikleri için tıklayınız.

51 yorum

 1. İyi günler ben üniversite tıbbi sekreterlik okuyorum yarı dönemde bölüm değiştirmek istiyorum parametrik ya da ağız diş sağlığına geçebilir miyim

 2. Merhaba. Ben 2015 büro yönetimi bölümü mezunuyum bizim bölümün 2 yıllık odyometri geçişi kalkmış sanırım bu bizide etkiliyor mu yani bizimde mi geçiş hakkımız kalktı? Eğer kalkmadıysa ek tercihlerle odyometri yazsam gelme ihtimali nedir sizce ?

 3. Merhaba ben sağlık meslek lisesi tıbbi sekreterlik bölümü 2004 mezunuyum.Odyometri hakkımı kullanmak istiyorum fakat neye göre tercih yapmalıyım bilmiyorum.Yardımcı olurmusunuz ?

 4. hocam okula ilk girdiğim de okulun adı ANADOLU SAĞLIK MESLEK LİSESİ idi fakat değişiklikten sonra şimdi
  MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ olarak geçiyor bu durumda benim okul türüm kaç oluyor lütfen yardım edin

 5. hocam ıyı gunler benim bulundugum yerde mezun oldugum bolum yok meteb dısı alan yerlerı yazmalıyım degıl mı meteb ıcı alan yerlere hıc mı sansım yok acaba m

 6. merhaba hocam ben anadolu sağlık meslek lisesi mezunuyum okul türüm galiba 3 oluyor. Peki ben odyometri okul türü 4 yazan yerlere yerleşebilir miyim yani 3 olduğu için daha öncelikli olur muyum yoksa tam tersi mi ?

 7. 12.sınıf att öğrencisiyim.Ege üniversitesinde odyometri okumak istiyorum öncelik İzmirdeki öğrencilerin mi açıkta kalma ihtimalim var mı?Diploma puanım 385 puana denk geliyor,teşekkürler.

 8. Ben sağlık meslek lisesinde 4. sınıftayım bu yıl birlikte diploma puanım ortalama 72 civarı olur. obp olarak 355-360a tekabül ediyor.fakat bulunduğum ilin üniversitesinde odyometri olmadığı için meteb dışından girebiliyorum. meteb dışından girenlerin öncelik sırası nedir ?

 9. Merhaba ben ticaret lisesi son sınıf büro yönetimi bölümü öğrencisiyim odyometriye sınavsız geçiş şansım ne ? Birde YGS den kaç puan almam lazım ? Bu arada obs. 70 üzeri

 10. Merhaba şu anda sağlık meslek lisesi mezunu olacağım bu sene sınavsız geçiş ile odyometri 2 yıllık bitirip DGS sınavında yüksek bir puan alarak Odyoloji bölümü 4 seneliğe geçiş yapabilir miyim?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*