MERKEZÎ YERLEŞTİRME İŞLEMİNDE EŞİT PUAN ALAN ADAYLARA NASIL BİR İŞLEM YAPILIR?

Yazımıza oy verir misiniz?

Merkezî yerleştirme işleminde bir programa kesin kayıt hakkı kazananların belirlenmesinde aynı programı tercih etmiş adaylar arasından, tercihi hangi sırada olursa olsun yerleştirmede kullanılan yerleştirme puanı ve varsa ek puan toplamı büyük olan adaya öncelik tanınacaktır. Eğer adayların yerleştirme puanları eşitse ilgili YGS/LYS puanı büyük olana, bu puanları da eşitse YGS/LYS puanında ağırlığı en büyük olan testin ham puanı büyük olana (ağırlığı en büyük iki test varsa bunların ham puanlarının toplamı büyük olana) öncelik verilecektir. Eşitlik sürdüğü takdirde söz konusu yükseköğretim programını daha üst tercihinde gösterene, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana öncelik verilecektir. Sınavsız Geçiş ile ilgili yapılacak yerleştirme işleminde, programın kontenjanı hangi öncelikte doluyorsa ondan sonraki önceliklerde yapılmış tercihler dikkate alınmayacaktır. Kontenjanı dolduran son öğrenci ile aynı OBP’ye sahip adaylar arasında seçme yapılırken adaylardan yaşı küçük olana öncelik tanınacaktır. Yaşta da eşitlik olduğu takdirde bu adaylar kontenjan fazlası olarak yerleştirilecektir.

14 yorum

  1. Hocam çok merak ettiğim bir şey var. Artık puanla yerleşme olduğu için sınavsız geçebileceğimiz bölümlerin ygsde ilgili puan türünde ek yerleştirme puanı gelecek mi?

  2. Hocam Açık meslek lisesi 2015 mezunuyum fakat 1995 doğumluyum. Örneğin Ege MYO Elektrik(İÖ) mezuniyet yılım, okul türüm, OBP puanım ve meteb içi olmam tutuyor fakat geçen sene son yerleşen 96 doğumlu. Yani tercihlerde yazarsam gelme ihtimali var mı?

  3. Selam hocam konunun dışında ama ben endüstri meslek lisesi bilişim teknolojileri bölümü 2014 mezunuyum, 2 yıllık bilgisayar proğramcılığına ek puan gelir mi? 0,18 le mi alınır yoksa 0,12 ilemi

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*