Mekatronik Nedir? Mekatronik Bölümüne Sınavsız Geçiş

mekatronik sınavsız geçiş
Yazımıza oy verir misiniz?

Mekatronik, makine ve elektronik kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş, temelinde  makine, elektronik, yazılım ve kontrol mühendisliğine dayanan; çok kontrollü bir mühendislik dalıdır.

Mekanik ve elektronik bileşenlerden oluşan, verileri algılayıcıları (sensörler) yardımıyla çevre ortamdan algılayan, toplamış olduğu bu verileri kontrol donanımları (mikroişlemciler v.s.) ve hafızasındaki yazılımlar marifetiyle yorumlayan ve gerekli kararları alabilen, tahrik elemanları (aktüatörler) ile de gerekli tepkileri veren tüm makineler, cihazlar ve sistemler birer mekatronik sistemlerdir.

Algılayabilen, ölçebilen, karar verebilen ve bu karar yönünde hareket edebilen otomatik makineler (yani mekatronik sistemler) savunma sanayiinde, güvenlik sistemlerinde, makine sanayinde, endüstriyel otomasyon sistemlerinde, tıpta,tarımda, bankacılıkta, madencilikte ve birçok alanda kullanılmakta ve her geçen gün kullanım alanı artmaktadır.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan gece görüş sistemleri, mayın tarama robotları, otomatik stoklama sistemleri, fotoğraf makineleri, videolar, çamaşır-bulaşık makinaları, bankamatikler gibi sistemler ve ürünler birer mekatronik sistemlerdir.

Mekatronik Teknisyeni

GÖREVLER
– Tasarlanan projelerin üretiminde çalışır.
– Akıllı cihazların geliştirilmesi için araştırma, inceleme ve ölçümler yapar,
– Mekatronik sistemlerin (Elektro-mekanik cihazların) montajı-demontajı, test, servis, bakımını ve kontrolünü yapar,
– Mekanik ve elektronik arızaların giderilmesini sağlar,
– Mekatronik, makine ve elektronik mühendislerine yardım eder,.
– Sorumluluk alanına giren kalibrasyonları, ölçüm ve ayarları yaparak aletlerin verimli çalışmasını sağlar.

MESLEĞIN GEREKTIRDIĞI ÖZELLIKLER

Mekatronik Teknikeri olmak isteyen;
* Sayısal yeteneğe sahip,
* Matematik ve Fen alanına özellikle fizik konularına ilgi duyan,
* Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, çizim yeteneğine sahip,
* Dikkatli, ayrıntıları algılayabilen, tasarım gücü kuvvetli,
* Mekanik yeteneği olan, elektronik makinelerle çalışmaktan hoşlanan,
* Sabırlı, sorumluluk sahibi,
* Işbirliği ve yeniliklere açık,araştırıcı,
* Gözlerinde aşırı kusur bulunmayan,
* Algılama, sayı ve sembollerle akıl yürütme, karar alma ve analiz etme yeteneğine sahip
kimseler olması gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Mekanik ve elektronik cihazların üretim,bakım onarımı ve işletilmesi ile ilgili faaliyette bulunan işyerlerinde çalışırlar.Görevini genellikle makine başında gerektiği duruma göre oturarak veya başka pozisyonlarda yaparlar. Çalışma ortamı kapalı olup zaman zaman gürültülüdür. Beraber çalıştığı kişilerle ve müşterilerle iletişim kurar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE IŞ BULMA OLANAKLARI
Mekatronik teknikerleri kamu ve özel kurum ve kuruluşlarda teknik eleman olarak çalışırlar. Özellikle bilgisayarlı makinelerin hızla geliştirildiği günümüzde özel sektörde, sanayide, atölyelerde çalışma şansına sahiptirler. Mekatronik teknikerleri çalışma alanları ile ilgili kendi işyerlerini açabilirler.

MESLEK EĞITIMININ VERILDIĞI YERLER
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının Mekatronik önlisans programında verilmektedir.

MESLEK EĞITIMINE GIRIŞ KOŞULLARI
Meslek Liselerinin Bilgisayarlı Nümerik Kontrol(CNC),Gemi Makineleri, Endüstriyel Mekanik, Hidrolik ve Pnömatik, Hidrolik ve Pnömatik Teknolojisi, Iş Makineleri, Iş Makineleri Bakım ve Onarım, Iş Makineleri Operatörlüğü, Kalıp, Kalıpçılık, Konfeksiyon Makineleri Bakım ve Onarım, Makine, Metal Işleri, Metalurji, Metalurji (Demir çelik metalurjisi), Mikroteknik, Nümerik kontrollü makineler (CNC), Tesviye, Endüstriye Otomasyon Teknolojisi (Mekanik), Mekatronik” bölümlerinden mezun olanlar “Mekatronik” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da genel liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda açık kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY)” puanı almaları gerekir .

MEKATRONİK BÖLÜMÜNDEN DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI

Mezun olan öğrencilerin Dikey Geçiş yapabilecekleri Lisans programları:

 • Mekatronik Mühendisliği
 • Mekatronik Öğretmenliği
 • Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği
 • Elektrik Mühendisliği
 • Elektrik Öğretmenliği
 • Elektrik-Elektronik Mühendisliği
 • Elektronik Mühendisliği
 • Elektronik Öğretmenliği
 • Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği
 • Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
 • Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği
 • Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği
 • İmalat Mühendisliği
 • Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği
 • Kontrol Öğretmenliği
 • Makine Mühendisliği
 • Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği
 • Uzay Mühendisliği

26 yorum

 1. Selamlar hocam ben elektrik elektronik bölümü mezunuyum 2yıllık mekatronık bolumunu okumak istiyorum acaba elektrik elektronik bölümünden mekatronık bölümüne sınavsız geçiş yapabilir miyim? Şimdiden tesekkurler

  • Mekatronik bölümüne sınavsız geçiş hakkınız var. Tabi şu sayfada örnek olarak anlattıklarıma dikkat etmelisiniz. Yazacağınız programın yerleştirme önceliklerinde okul türü “2” METEB durumu da “D” harfi ile gösteriliyorsa il dışını tercih edebilirsiniz. Şu sayfada bölüm adı yazıp, ili seçerek sorgulatabilirsiniz. (Dikey geçiş değil sınavsız geçiş, dikey geçiş üniversitede bir bölümden başka bölüme yapılana deniyor.)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*