LYS Başvurusu Nereden ve Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım.

Yazımıza oy verir misiniz?

YGS sınavından 180 puan üzerinde alan adayların 4 yıllık fakülteleri tercih etmek için girecekleri Lisans Yerleştirme Sınavı LYS başvuruları 22 Nisan – 29 Nisan Tarihleri arasında yapılacak. Adaylar ÖSYM başvuru merkezleri aracılığı ile (2 TL) yada kendileri internetten direkt başvuru yapabilecek. Adaylar 5 LYS türünden istediklerine girme hakkına sahip olacaklar.
Girmek istedikleri her sınav türü için ilgili bankalara 25 TL yatırmaları gerekiyor. (Örneğin TM puanı ile tercih yapmayı düşünen aday. Matematik sınavı için 25 TL, Türkçe(Edebiyat Sosyal) sınavı için 25 TL toplam 50 TL yatırması gerekmektedir.)

Ücret yatırdıktan sonra internet üzerinden yapılacak işlemlere birlikte bakalım:

1.Adım: İnternet tarayıcıda, http://ais.osym.gov.tr adresinine girilerek, “Aday işlemleri Sistemine ulaşmak için lütfen tıklayınız” butonu tıklanır.

 

lys-basvurusu-resimli-anlatim-1

 

2.Adım: Açılan giriş ekranında T.C. Kimlik numarası ve YGS başvurularında verilmiş olan (sonradan değiştirilmiş de olabilir) şifre ile sisteme giriş yapılır.

 

lys-basvurusu-resimli-anlatim-2

 

3.Adım: Ekrana gelen pencerede “İşlem Yapmak istediğiniz Aktif Sınav:”  bölümünden “2013 LYS” seçeneği işaretlenerek, Tamam butonu tıklanır.

lys-basvurusu-resimli-anlatim-3

 

4.Adım: Ekrana gelen pencerede, ekranın solundan “Bireysel Başvuru” seçeneği tıklanır.

lys-basvurusu-resimli-anlatim-4

 

5.Adım: Tercih etmeyi düşündüğünüz programın puan türüne göre girmek istediğiniz LYS sınav türleri işaretlenir. Aynı zamanda bu ekranda sınava girilmek istenen 2 tane sınav yeri tercihi de yapılır. “Başvuru işlemini tamamla” butonuna basılarak bir sonraki adıma geçilir.

lys-basvurusu-resimli-anlatim-5

 

6.Adım: Burada “Başvurunuz sistem tarafından başarıyla tamamlanmıştır.” mesajı görüntülenir. Yazıcıdan çıktı almak için “Aday Bilgilerim” seçeneği tıklanır.

lys-basvurusu-resimli-anlatim-6

 

 

7.Adım: Bilgiler kontrol edilerek herhangi bir hata yoksa Yazdır butonu aracılığı ile çıktı alınır. “Sınav Merkezi Değiştir” ya da “LYS Girme İsteği Değişikliği” seçenekleri tıklanarak bilgilerde değişiklik yapılabilir.

lys-basvurusu-resimli-anlatim-7

 

12 yorum

  1. ya bu sistemde bugün girdim 2013 lys diye bir seçenek yok daha önceden bireysel başvurumu yapmıştım çıkıyordu bugün bir kontrol edeyim dedim 2013 lys yok neden acaba yardım edin lütfen 🙁

    • Sol menüden LYS Girme İsteği Değişikliği seçeneğine tıklayarak önceki seçimlerinizin durup durmadığına bir bakın. Eğer önceki seçimler duruyorsa problem yok. Ama seçimler kaybolduysa burada tekrar seçim yaparak onaylamanız yerinde olacaktır.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*