HASTA VE YAŞLI HiZMETLERi ALANI Mezunlarının Ek Puan Alabileceği Ön Lisans Programları

5/5 - (1 oy)

HASTA VE YAŞLI HiZMETLERi ALANI Mezunlarının Ek Puan Alabileceği Ön Lisans Programları 2022

Meslek lisesinde bu bölümden mezun olan adaylar aşağıdaki ön lisans programını tercih etmeleri halinde Diploma notu x 5 x 0,06 kadar ekstra puan alacaklardır.

Acil Durum ve Afet Yönetimi TYT
Ameliyathane Hizmetleri TYT
Çevre Koruma ve Kontrol TYT
Çevre Sağlığı TYT
Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi TYT
Teknikerliği
Diyaliz TYT
Eczane Hizmetleri TYT
Elektronörofizyoloji TYT
Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon TYT
Engelliler İçin Gölge Öğreticilik TYT
Evde Hasta Bakımı TYT
Fizyoterapi TYT
İlk ve Acil Yardım TYT
İş ve Uğraşı Terapisi TYT
Otopsi Yardımcılığı TYT
Sağlık Kurumları İşletmeciliği TYT
Sağlık Turizmi İşletmeciliği TYT
Sosyal Hizmetler TYT
Yaşlı Bakımı TYT

48 yorum

 1. Hocam 2021 meslek lisesi hasta yaşlı mezunuyum fakat daha az önce okuduğum bir foruma göre alanların kendi içinde seçebileceği bölümler var olarak gösteriyor.Mesela hemşire yardımcısının seçtiğini hasta yaşlı seçemiyor gibi.Böyle bir durum söz konusu olabilir mi ?

 2. merhaba hocam pek alakalı değil ama bilginiz olabilir diye sormak istiyorum yaşlı bakım önlisans mezunuyum kpss puanım çok iyi fakat yaşlı bakımdan alımlar olmadığı için tercih veremiyorum acaba yaşlı bakım mezunları kpss puanı ile diğer 2 yıllık sağlık bölümlerinden tercih verebilirlermi (örn: tıbbi sekreterlik ten tercih verebilirmiyim)

 3. Merhaba hocam hayırlı akşamlar. Ben ek tercihe kaldım bu sene . Hasta bakım ve yaşlı bakım mezunuyum. Ek tercihte tıbbi dokumasyon ve sekreterlik tercih vermek istiyorum ama ek puanlı yerleştirmeyi kullanamiyormusum bu bölüm için. Doğru mu ?

  • Ek puan alabileceğiniz programlar:
   Ameliyathane Hizmetleri
   Diyaliz
   Elektronörofizyoloji
   Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
   Evde Hasta Bakımı
   Fizyoterapi
   ilk ve Acil Yardım
   iş ve Uğraşı Terapisi
   Sağlık Kurumları işletmeciliği
   Sağlık Turizmi işletmeciliği
   Sosyal Hizmetler
   Yaşlı Bakımı

 4. hocam merhaba 2019-2020 hasta ve yaşlı bakımı mezunuyum, diploma notum 78, obp ise 365. bu ek puan ile giriş işi nasıl oluyor anlamadım da, yukarıdaki bölümlerden seçersem puanım kaç oluyor yardımcı olur musunuz?

  • Yukarıdaki bölümler, alanınıza ait 2 yıllık ek puanla tercih yapabileceğiniz bölümlerdir. Bu bölümlerden tercih ettiğinizde sonuç ekranınızda en son kısımda yer alan Ek Yerleştirme Puanınızla değerlendirileceksiniz.

 5. hocam ben liseden 2019 hasta yaşlı bakımı mezunuyum.bu sene tyt ek puanlı puanım 313.sizce ilk ve acil yardım puanına tercih yapıp yerleşebilir miyim?bu sene tercih verene kadar ilk ve acil yardım bölümüne ek puan hakkını kaldırmazlar umarım.tyt de tercih verirken puan mı yoksa sıralama mı göz önünde bulundurulmalı?

 6. Hocam merhaba ben meslek lisesi mezunuyum bu sene alanım hasta yaşlı diploma notumu hesapladım 76 0,12 katsayısıyla 45 puan geliyor okul puanı . 0.18 katsayısıyla çarpımıyla 68 puan geliyor küsuratları yazmadım .

 7. İyi günler hocam hasta ve yaşlı bakımı mezunuyum 3. Senem 2 yıllık bölümler tercih etmek istiyorum diploma puanım 68 bana ek puan geliyor mu? Kullanabılıyor muyum? Şimdiden teşekkürler

 8. Hocam iyi gunler bu iki uc senedir sinava giriyorum busene iki yillik bölum tercih vermeyi dusunuyorum hasta ve yasli bakim mezunuyum hangi durumlarda bu puani nasil kulanabilirim bilgilendirirmisiniz

  • Yukarıda yazan programları tercih etmeniz durumunda 0,18 katsayılı hesaplanmış ek puanlı puanla tercih yapmış olacaksınız. Ekstra bir şey yapmanız, işaretlemeniz gerekmiyor. Örneğin diploma notunuz 70. 70*5*0,18= 63 ek puan TYT puanınıza eklenmiş olacak. Alan dışı tercihlerinizde de 70*5*0,12= 42 puan eklenecek.

 9. Hocam hasta yaşlı hizmetleri çıkışliyım.Tyt ek puanlı siralamam 379bin. Genel sıralamam 500 bin. Bu sene ek puanlı siralama genel siralamamiza denk geliyormuş. Tani genel siralamam kendi alanimdan yazarsam 379 bin. Doğru değil mi? En düşük 460 bin yazdim hocam vakıf tam burslu ameliyathane hizmetleri.Sizce boşta kalır miyim

 10. Hocam iyi akşamlar bir sorum olacakti . Ben hasta ve yaşlı hizmetleri mezunuyum bir yıl mezuna kaldım . Gecen yil tercih yapmadım . Iş sağlığı ve güvenliği benim ek puanımla tercih yapabilecgim bölüm müdür simdiden tesekkurler

 11. hocam özellikle şunu öğrenmek istiyorum 2017 hasta ve yaşlı bakım mezunuyum , bu sene sınava girdim ek puan verilecek ilk yıl girdiğimde de verilmişti tercih yapmamıştım . benim ek puan olarak özellikle iş sağlığı ve güvenliği bölümüne ek puan alabilecekmiyim bazı yazınızda eklemişsiniz şuan burda göremedim emin olmak istiyorum hasta yaşlı bakım mezunu olarak tan ek puanla bu bölüme yerleşebiliyor muyum

 12. Merhaba ben yaşlı bakımı bölümü öğrencisiyim 2018 de mezun olucam. Yukarda yazılan önlisans programını tercih ettiğim zaman ek puan alabilecek miyim? Yoksa ek puandan sadece 2012 ve öncesi kayıt olanlar mı yararlanıcak ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*