Geleceği İyi Olan, Ataması Kolay ve İş Olanağı Yüksek Olan Sözel Bölümler

Aynı anda 2 üniversite okunur mu?
5/5 - (2 oy)

En İyi Sözel Bölümler Hangileridir?

Geleceği İyi Olan sözel bölümler hangileridir?

Ataması Kolay ve Fazla olan sözel bölümler hangileridir?, İş Olanağı Yüksek Olan Sözel Bölümler hangileridir?

Evet başlıkta ve giriş paragrafından da anlaşılacağı üzere sizlere en iyi sözel bölümlerin hangileri olduğu konusunda yardımcı olmaya çalışacağım bir yazı yazmak istedim. Bazı öğrenciler ilkokul bazıları ise ortaokulda sayısal ya da sözel yeteneklerinin farkına varmaya başlar. Sevdiği, sevmediği, başarılı olduğu olmadığı derslerden yola çıkarak bunun ayrımına varan öğrenciler lise hayatı ile birlikte artık kesin olarak sayısalcı mı sözelci mi olacaklarını seçmiş olurlar.

2022 YKS

Sözelci Kimdir?

Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal, Tarih ve Coğrafya gibi derslere ilgisi olan ve bu derslerde başarılı olduğunu düşünen öğrenciler kendilerini SÖZELCİ olarak kabul etmişlerdir.

TYT ve AYT puanlarının açıklanmasının ardından ortaya çıkan Sözel puan ve Sözel sıralamaya göre üniversite adayları gelecekteki mesleklerini ve hayatını kazanacakları işi belirleyecekleri bölüm tercihlerine sıra geldi. Meslek seçiminde her ne kadar insanın sevdiği, yapmaktan mutlu olacağı mesleği belirlemesi ve buna uygun bölüm okuması tavsiye edilse de öğrenciler geleceği olan, iş imkanları yüksek, kolay iş bulabilecekleri ve yüksek ücret kazanacakları mesleklere yönelmek istemektedirler. (Günümüz şartlarında bu gayet doğru bir arayıştır.)

En İyi 2 Yıllık Bölümler Hangileridir? yazımıza da göz atabilirsiniz.

İş imkanı fazla olan sözel bölümler

Aşağıda son yıllarda iş imkanı fazla olan sözel bölümler listesini görebileceksiniz. Bu bölümler hem KPSS puanı ile merkezi ataması yapılan (kamuda) hem de kişisel gelişim ile özel sektörde çalışma imkanı bulabileceği bölümleri göstermektedir.

  • Okul Öncesi Öğretmenliği
  • Türk Dili ve Edebiyatı
  • Türkçe Öğretmenliği
  • İlahiyat Fakültesi
  • Gastronomi
  • Gastronomi ve Mutfak Sanatları
  • Tarih Öğretmenliği

Tercihlerinizin, başarı ve mutluluk getirmesi dileğiyle.

 

1 geri izleme / bildirim

  1. 2 Yıllık Önü Açık Bölümler (2 Yıllık En İyi Bölümler)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*