Elektrik Elektronik Teknolojisi Öğrencilerine Sınavsız Geçiş Tavsiyeleri

Yazımıza oy verir misiniz?

Aslında sitemi takip edenler bilirler. Yorum ve tavsiye sorularına pek yanıt vermem. Ancak son zamanlarda sitemde çok fazla sorulmaya başlanması ve okulda kendi öğrencilerimin de bu konuda bilgime başvurmalarından dolayı bu yazıyı yazma gereği duydum. Onlara anlattığım şeylerin aynısını sizlerle de paylaşıyorum. Kendi öğrencilerime tavsiyem her zaman yetenekleri olan aynı zamanda yapmaktan zevk alacakları meslekleri seçmeleri yönünde oluyor. Şu an bu sitede ve bu sayfada olduğunuza göre sizlerde aşağı yukarı kafanızda lisedeki bölümünüzün devamı niteliğindeki sınavsız geçiş bölümlerine gitmeyi belirlemiş görünüyorsunuz. Bu durumda hem zorlanmadan okuyacağınız hem de bitirdiğinizde ekonomik anlamda sizi tatmin edecek bir bölüm seçmek tabi ki en büyük beklentiniz. Bölümlerinizin hepsinin ismi güzel ama hangi okulda oldukları ve ne kadar eğitim verildiğine bağlı olarak kalitesi değişecektir. Yine de genel olarak değerlendirdiğimizde daha önce sınavsız geçiş hakkınız olmayan ilk defa bu yıl seçme hakkı verilen İş Sağlığı ve Güvenliği bölümünü ilk sıraya koyabiliriz. Yine neredeyse istihdamı garanti sayılan Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü de ilk sıralarda tercih edilebilir diye düşünüyorum. Eğitiminin iyi olduğunu düşüneceğiniz okullarda Mekatronik, Uçak Teknolojisi okumakta size ilerde iş bulma anlamında önemli katkılar sağlayacaktır. Cep telefonlarının hayatımızdaki yerinin her geçen gün artması Mobil Teknolojileri bölümünün de değerini artırmaktadır. İnternet altyapısı fiber optik teknolojinin yaygınlaşmasını düşündüğümüzde de Elektronik Haberleşme Teknolojisi bölümünün hala revaçta olduğunu gösteriyor.

Zamanla sayıları ve kaliteleri artan devlet, özel hastanelerin kullandıkları cihazların bakım ve onarımlarının sürekliliği Biyomedikal Cihaz Teknolojisi bölümünü de göz ardı etmememize sebep olacaktır.

Hocam sizden bir-iki bölüm tavsiye etmenizi istedik, ne kadar çok bölüm yazdınız diyeceksiniz. Ama görüyorsunuz ki her birini tek tek ele aldığımızda bir birinden değerli ve gerekli bölümler. O zaman ilgi ve yetenekleriniz doğrultusunda en doğru kararı vermek yine sizlere düşüyor.

Hepinize başarılar dilerim. Allah’a emanet olun.

Alper TÜRKOĞLU

15 yorum

  1. Merhaba hocam ben elektronik mezunuyum geçen seneden fakat bu seneki tercihler de iş sağlığı güvenliği bölümünü görmemiştim 2015 sınavsız geçiş tercihinde gecebilirmiyim bu bölüme ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*