Ek tercihlerde nelere dikkat edilmeli

Yazımıza oy verir misiniz?

Merkezi yerleştirme ile yerleşemeyen ve ek yerleştirme döneminde tercihte bulunacak adayların en büyük korkusu yine herhangi bir programa yerleşemeyip açıkta kalmak. Öncelikle %100 bir programa yerleşme garantinizin olmadığını ve bununda hayatın sonu olmayacağını hatırlatmak isterim. Gönül ister ki herkes istediği programa yerleşsin ama mevcut kontenjanlar ve yerleştirme öncelikleri buna imkan vermeyecektir. O zaman ek tercihler de neye dikkat edilmeli, sorusu akla gelecektir. Merkezi yerleştirme ile yerleşen adayların kayıt dönemi olan 1-5 Eylül tarihlerinin ardından, kayıt yapılmayan ve boş kalan kontenjanlar yada sonradan açılan programlar Eylül ayının 20 sinden sonra açıklanacak 2014 ek yerleştirme kılavuzunda netleşmiş olacaktır.

Sınavsız geçişle ek tercihte bulunacak adayların yayınlanan kılavuzda; programın yerleştirme önceliklerini dikkatli bir şekilde incelemesi gerekmektedir. Son yerleşen adayın, mezuniyet yılı, okul türü, METEB durumu ve OBP puanını analiz ederek kendi durumuna uygun olup olmadığına karar verebilir. Örneğin; 2014 mezunu olan adaylar, yerleştirme önceliği 13 yada daha küçük değerle başlayan yerleri tercih etmeleri halinde yerleşme olasılıkları yüksek olacaktır.

Ayrıca merkezi yerleştirme döneminde de üzerinde durduğum diğer bir husus ek yerleştirmelerde de belirleyici olacaktır. Yerleştirme öncelikleri sütununda kesikli çizgi ve minimum puan sütununda puan bulunan programların sınavsız geçiş tercihinde bulunan tüm adayları aldığını ve hatta kontenjan dolmadığından alan dışından YGS puanı ile de öğrenci aldığıdır. Yani yerleştirme önceliğinde kesikli çizgi olan programları tercih ettiğinizde de yerleşme olasılığınız yüksek olacaktır.

Düz lise mezunu olan yada alan dışı tercihte bulunacak adaylarında Tablo 3A’da yer alan programların yerleştirme önceliği sütunun da kesikli çizgi olmasına dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü yerleştirme önceliğinde değer olan bölümlerin kontenjanları zaten sınavsız geçişle doluyor ve alan dışından öğrenci almıyor demektir.

10 yorum

  1. hocam ben bu yıl yeni mezun oldum yasli bakim alanindan butun tercihimi sınavsız gecisle kullandim ama hic bi yer gelmedi simdi ek tercih yapmayi dusunuyorum oda olmazsa diye cok korkuyorum.

  2. hocam merhaba . ben ek tercihlerle ılgılı bışey duydum dogru mu acaba. benım ygs 2 puanı 240 ve ben van kımya ogrtmnlıgı gıbı bolumlerı 258 ıle alıyo yazdm fakat bana dedılerkı bosuna bekleme ek terchlerde kendı puanının ustunu yazamassın acaba bu bılgı ne kadar dogru

  3. Hocam kolay gelsin. Sizin sayenizde burdan çok bilgim oldu ve yerleşebildim. Ama malesef en yakın arkadaşım yanlış tercih kurbanı oldu. Kendi bölümünü ve başka bölümleri de yazdığı için benim anladığım sistem onu ygs puanı olarak algıladı ve geçiş yapabilceği yere bile alınamadı.. Şimdi ek tercihleri bekliyoruz. Açıkta kalmaması için tek kendi bölümünü yazsak sizce gider mi tabiki dediklerinize uyarak ? Meslek lisesi fotoğrafçılıkta okuyordu..

    • Sistem meslek lisesi öğrencisini kendi alanını tercih ettiğinde YGS puanı ile tercihmiş gibi algılayamaz. Yerleştirme öncelikleri uymadığından yerleşememiştir. Ek tercih kılavuzu yayınlandığında incelemek lazım.

  4. hocam merhaba ben 2014 çocuk gelişim mezunuyum. ilk tercihde ygs puanımla tercih yaptım ama bir yer gelmedi 2. tercihim de sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ama nasıl ve nerde yapacagımı bilmiyorum. birde bu sınıvsız geçiş hakkımı birden fazzla şehir yazabiliyormuyum yardımcı olursanız çok sevinicem teşekkürler.

    • Alanınızla ilgili yaptığınız tercihleriniz zaten otomatik olarak sınavsız geçiş tercihi olarak değerlendirilir. Ayrıca özel birşey yapmanız gerekmez. 30 tercihinizi il yada okul sınırlaması olmadan istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Dediğim gibi alanınız olan Çocuk gelişimi ve Sosyal Hizmetler için yapacağınız tercihler zaten sınavsız geçiş önceliklerinizle değerlendirilecektir.

  5. Hocam merhaba ben 2012 anadolu teknik mezunuyum,istanbul uni. Acik ve uzaktan egitim cografya okuyorum,bubyil tercihlerimi yaptim toplam tecih sayim 6 oldu,son iki tercihim sakarya bil prog. Oldu ama yerlesemedim ve bu okul ek tercihlerde yer aliyor,tekrardan tercih etsem yerlesme olasilihim nedir?simdiden tesekkur ederimm…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*