Dikey Geçiş Nedir?

dikey geçiş sınavı
Yazımıza oy verir misiniz?

2 Yıllık bir yüksek öğretim programından 4 yıllık bir programa geçmeye dikey geçiş denir. Dikey Geçiş, 2 yıllık bir meslek yüksek okulunu bitirdikten sonra 4 yıllığa tamamlanması olarak da tanımlanabilir. Dikey Geçiş’ten faydalanmak için, Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girilmesi gerekmektedir. Sınav 80 adet sözel, 80 adet sayısal sorudan oluşmakta ve her yıl yapılmaktadır. Sınav çok zor olmasa da asıl zor olan kontenjanın az olmasıdır. Belirlenen kontenjanlardan faydalanmak için soruların tamamına yakınını doğru cevaplamak gerekmektedir.

Dikey Geçiş yapmak isteyenler artık üniversitelere bireysel başvuru yapmayacak, merkezi sistem sınava girerek yerleştirilecekler. Dikey Geçiş’ten yararlanmak isteyen adaylar için sınav sonucunda bir lisans programına yerleştirilmiş olmak da yetmiyor. Sınav sonucunda lisans programına devam etme hakkı elde eden adaylar için bir ‘lisans hazırlık programı’ uygulanıyor. Aday, 3 yarıyıl boyunca devam etme hakkının bulunduğu uyum programında başarılı olamazsa lisans programındaki kaydı siliniyor.

18 yorum

  1. hocam ben eğitim fakültesinden sağlık hizmetleri meslek yüksek okuluna geçeceğim ingilizceden muaf olacağım fakat ayrıyetten mesleki ingilizce dersi var dönem başında ingilizce muafiyet sınavları varya ona girsem mesleki ingilizceden muaf olmam mümkün mü ;?

  2. hocam merhaba.öncelikle sorum şu ben dgsye girmeyi çok istiyorum ve donanım olarakta hazırım fakat 10 kredilik bir dersim kalıyor yani alttan değil erken mezun olucam nasip olursa bahar döneminde değilde güz döneminde mezun olucam.mesela sınava girip hemşireliğe dikey geçiş yapıcam 3. sınıfım 2. yani bahar dönemi derslerini alabilirmiyim yoksa yarım dönem bekleyip sınava tekrar mı giricem 🙂 biraz karışık oldu ama özür dilerim

  3. Hocam bu dgs için belirlenen illerden istediğimiz bi ili seçebiliyor muyuz. Mesela ben Zonguldak ta yaşıyorum, Zonguldak in merkez ili Ankara. Ben geçen sene Ankara da girmiştim bu sene Bursa yı seçebiliyor muyum ? Şimdiden teşekkürler, kolay gelsin hocam.

  4. Hocam merhaba ben 2 yıllık patoloji okuyorum birinci siniftayim ve dgs ile hemsirelige yükseltmek istiyorum. Son zamanlarda yayılan haberlere göre böyle bi hakkımız artık yokmuş son bilgi nedir ogrenebilirmiyim teşekkürler

  5. Merhaba hocam. size bir sorum olacaktı. ben bu sene mezun olacağım bu sene dgsye gireceğim ama bir yer tutacagını sanmıyorum. seneye dershaneye gidip tam olarak calışacağım. Size sorum şu; dgs sınavında o yıl mezun olanlara öncelik diye bir sey var mı?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*