Adaylara Müjde YKS’de tercih yapacak adayların lehine barajları genişletildi.

Yazımıza oy verir misiniz?

YÖK’ten yapılan açıklamada “YKS’de tercih yapacak adayların lehine barajları genişlettik” denildi. Adaylar, YKS sonuçlarına göre tercihlerini 7-14 Ağustos tarihleri arasında yapacak.

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar için tercih maratonu başladı. Tam da bu konuda YÖK’ten güzel haber geldi.

“YKS’de tercih yapacak adayların lehine barajları genişlettik”

YÖK’ten yapılan açıklamada “YKS’de tercih yapacak adayların lehine barajları genişlettik” denildi. Buna göre, hukuk, mühendislik, mimarlık, tıp ve öğretmenlik programlarının başarı sırası sınırlamalarının genişletilmesine karar verildi.

YÖK’ten yapılan açıklamanın tamamı şöyle: 

Yeni YÖK olarak yükseköğretim sistemimizde eğitim-öğretimin niteliğinin arttırılmasına büyük önem atfediyor ve bu maksatla düzenlemeler gerçekleştiriyoruz. Konuyla ilgili paydaşlarımızın fikirlerini alarak yaptığımız bu düzenlemeler , eğitim-öğretim süreçlerimizin girdilerine, içeriklerine ve çıktılarına odaklanmaktadır.

İlgili programların tercih edilebilmesi için gerekli olan asgari başarı sıralaması sınırları bu yıl için aşağıdaki şekilde belirlendi: 

Hukuk programları – En düşük 190 bininci (190.000)
Mühendislik programları * – En düşük 300 bininci (300.000)
Mimarlık programları – En düşük 250 bininci (250.000)
Tıp programları – En düşük 50 bininci (50.000)
Öğretmenlik programları** – En düşük 300 bininci (300.000)
*: (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programlan ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programlan hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programlan dâhil)
**: (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*