24 Temmuz Sorular Cevaplar

Yazımıza oy verir misiniz?

LYS sınavları tamamlandı. Umarım sınavlarınız istediğiniz gibi geçmiştir ve gönlünüzden geçen yerlere yerleşebilirsiniz. Önceden sınav sonuçların açıklanması haftaları hatta 1-2 ayı buluyordu ancak teknolojinin gelişmesi ile sonuçlara çok kısa sürede ulaşılabiliyor. LYS sınav sonuçları muhtemelen 10-15 gün içerisinde açıklanır. Tercih tarihinin de geçen yıllardan tecrübe ile 22 Temmuz – 2 Ağustos tarihleri arasında olacağını tahmin ediyorum. Bu sayfalarda sorularınızı yanıtlarken tek tek açıklamaya çalışsam da bir kez daha hatırlatmakta fayda gördüğüm bir nokta var. 2 yıllık meslek yüksek okulu bölümlerinin tercihinde kılavuzu incelerken sınavsız geçiş öğrencilerinin; yerleştirme önceliği kısmında yer alan “12,2,D,94” gibi değerleri incelemesi sıralama yaparken faydalı olacaktır. Bu değerlerin ne anlama geldiğini şu konumuzda detaylı olarak anlatmıştım. Ayrıca yerleştirme öncelikleri konusunda da şu konuda yararlı bilgiler bulabileceğinize inanıyorum.  Sorularınızı bu konunun altındaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.
sorula cevaplar

29 yorum

 1. birde hocam şöle bi sorum olcak 2012 mezunları için 2 yıllık sınavsız geçiş hakkı çıkma olasılığı yüksek mi acaba ? bununla ilgili bir bilginiz var mıı diploma notum ise 59.60

  • 2012 değil 1970 1980 enstitü mezunlarının bile sınavsız geçiş hakkı var. Tercihte bulunduğunuz okulun kontenjanına göre yerleştirme önceliklerine bakılarak öğrenciler yerleştirilir. Mezuniyet yılı, okul türü, METEB içi yada dışı olması, OBP puanı ve doğum tarihi kriterlerine göre yerleştirme yapılır. Ayrıntılı bilgi için şu konuya bakmanızı tavsiye ederim.

 2. Selam ben sadece düz geçiş için para yatırıp başvuru yaptım fakat seçimlerimizi ne zaman yapacağız bir türlü anlamadım ösym sayfasına her girişte farklı bir şey ile karşılaşıyorum ve hiç bir açıklama bulamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 3. merbahab ben sitenizde 21 haziranda soru sormuştum okul türüne enstitüye bağlı kurum demiştim şimdi başvuru formuma baktım açık öğretim lisesinin -20032-endüstirü meslek lisesi programıymış yine hatalımı oluyor.bir tane sorum daha var okul kodum ankara mesleki açık öğretim -069906- ama ben konyada ikamet ediyorum tercih te benim öncelikli oldugum il konyamı ankaramı cevabınız için teşekkürler

 4. hocam 2010 yılında anadolu teknik lise bilişim teknolojileri bölümünden mezun oldum. Bu sene sınavsız geçişle bilgisayar programcılığı istiyorum. Eski mezun olduğum için şansım nedir?

  • Buna net bir cevap veremem. Sonuçta önce 2013 sonra 2012 sonra 2011 ve ondan sonra 2010 mezunlarına sıra gelecek. Özel üniversiteler olabilir. Birde (uzaktan eğitim) olanlar olabilir.

  • 15 Ocak’a kadar 40 TL yatırıp, başvuru formunda “YGS’ye girmek istiyorum.” şıkkını işaretlemeniz gerekiyordu. Bu şekilde hem YGS’ye girmiş hem de sınavsız geçişten faydalanmış olursunuz.

 5. merhaba hocam, tercih dönemınde puanımızdan 2 veya 5 puan fazla olan bölümü kazanma olasılığımız ver mı ? örnek veriyorum benım puanım 319,6 istediğim bölüm 322 gibi

 6. hocam mrb günlerdir kafama takılıyor 2013 te meslek lisesndn mezun oldum ygs girdm 40 tl yatırdm ama 140 barajını geçemedm sınavsız geçişede başvurmadm hakım kayıpoldumu bazıları öyle diyorlar tercih yapamazsn diyorlar birde 2013 sınavsız geçiş varmı cevap vern nolur hocam
  hocam 2013 tercih kılavuzu nezaman yayınlanır

  • Dilimde tüy bitti ama bir kez daha cevap vereyim 🙂 Meslek lisesi mezunu iseniz ve YGS’ye başvurduysanız zaten sınavsız geçişten de faydalanabiliyorsunuz. Ayrıca başvuruda bulunmanıza gerek yok. Temmuz 20’sinden sonra ÖSYM aday işlemleri ekranından tercihlerinizi yapacaksınız. Kılavuzda muhtemelen Temmuz ayı başında yayınlanır.

 7. merhaba hocam ben bu sene anadolu ticaret meslek lisesinden mezun oldum diploma notum 61,52 muğla üni / dalaman myo sivil hava ulaştırma işletmeciligi bölümüne yerleşme şansım nedir ?? şimdiden teşekkürler

  • Aşağıda Dalaman MYO’nun geçen yıla ait yerleştirme sonuçları var. Normal kısmı il dışından da olmak üzere Anadolu Ticaret Mezunlarını almış, 2.öğretim de il dışından olmak üzere ticaret lisesi mezunlarını almış. 2.öğretime girme ihtimaliniz çok yüksek olmak üzere, normal kısmada yerleşmeniz mümkün görünüyor. (Tabi bu yıl OBP puan hesaplaması değiştiği için geçen yılın puanına göre yorum yapamıyorum)
   107650248 Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği 40 40 YGS-6 2012,3,D,93 103,641
   107670491 Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (İÖ) 40 40 YGS-6 2012,2,D,93 278,923

    • Sevgili Mehmet bir önceki mesajımda “2.öğretime girme ihtimaliniz çok yüksek” dedim. Neredeyse %100 diyebilirim. Ama oldu da bir problem oldu ve sen yerleşemedin. bu durumda beni sorumlu tutmanı istemediğimden ihtimal çok yüksek demeyi tercih ediyorum. Bu senenin kılavuzu yayınlandığında daha detaylı incele ve sıralamanı ona göre belirle. Mezuniyet alanını yazmamışsın. Bu sayfadaki bölümlerden biri olduğunu varsayarak cevapladım.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*