2016 Üniversite Tercih Kılavuzu Yayınlandı

Yazımıza oy verir misiniz?

Tüm adayların merakla beklediği 2016 Üniversite Tercih kılavuzu yayınlandı. Kapatılan 15 üniversitenin çıkarıldığı ve yeni açılan programlarında yer aldığı kılavuza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

2016 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu (1 Ağustos 2016)

Adaylar tercihlerini, 29 Temmuz –3 Ağustos 2016tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr  internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır.  ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır. Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki TC kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir. TC kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisi sorumlu olacaktır.

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr  internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır.  Adayların tercihlerinin ÖSYM’ye ulaştığından emin olmaları için ekranda “2016-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesini görmeleri gerekmektedir.  Adaylar, tercih işlemini tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünü edinerek saklamalıdır.

Adaylar, tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. “Tercih Süresi” tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik/düzeltme yapılamaz. Merkezimize gönderilen düzeltme/değişiklik taleplerini içerir dilekçeler işleme alınmaz ve cevaplandırılmaz.

Tercih işlemleri, 3 Ağustos 2016 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Tercih süresi uzatılmayacaktır. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir. Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları bölümü (2 kısım halinde düzenlenmiştir) mutlaka okunmalı, bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler sonlandırılmalıdır.

2016-ÖSYS adaylarına ve kamuoyuna önemle duyurulur.

Kılavuzda yer alan bilgilerden sınavsız geçiş başvurusunda bulunmuş olan yada YGS girdiği halde sınavsız geçiş tercihinde bulunmak isteyen meslek lisesi mezunlarının bu yılda SINAVSIZ GEÇİŞ’ten faydalanabilecekleri net olarak anlaşılıyor.

 

 

 

 

 

27 yorum

 1. Sağlık meslek lisesi mezunuyum. Tercih yaparken sınavsız geçiş hakkımın olduğu ve olmadığı bölümleri karışık olarak tercih edeceğim. Sistem bunu otomatik olarak algılar mı?

 2. HOCAM MERHABA,
  YGSYE GİRİP BARAJI GECEMEYEN OGRENCILERE SISTEM 4 YILLIK UNIVERSITELERI TERCIH YAPMASINA İZİN VERİR Mİ? SADECE SINAVSIZ GECIS ALAN UNIVERSITELERE MI IZIN VERIR

 3. hocam merhaba ben sağlık meslek lisesinden mezun oldum bu sene paramediğe sınavsız geçişi vermek istiyorum fakat kılavuz hemşirelik adına bi dal yok hasta ve yaşlı hizmetleri yazıyor acaba hemşireliğin yerine geçiyor kılavuzda yani?

 4. hocam selamlar.
  ben denizcilik alanı balıkçı gemisi kaptanlığı dalından mezunum. sınavsız geçiş yapmak istiyorum fakat tercih kılavuzunu net olarak anlayamadım baktığımda balıkçı gemisi kaptanlığı için birşey yazmıyor denizcili alanı ve tüm dalları diye belirtilen bir yer var onu mu dikkate almam gerekir aslında kısacası iş sağlığı ve güvenliği bölümüne sınavsız geçiş yapabiliyor muyum bunu merak ediyorum.

 5. Hocam birde şöyle bi sikintim var ben okula girdiğimde meslek lisesiydi daha sonra anadolu oldu ben 11 sınıftayken tüm okullar ÖSYM 2 tane okul yazıyı 1 sırada siyahla şimdiki okulun ismi siyahlar yazılmış 2 sırada eski okulumun ismi yazıyor 3 sırada da alanın yazıyor hocam ben simdi hangir tur deyim kimse bilmiyir okul yönetimi olsun ÖSYM olsun MEB olsun yardımcı olursanız sevinirim

 6. Hocam size şöyle bi sorum olacak bu klavuzlar da ornegin sınavsız geçişte son giren öğrenci 15 3 i 97 yazıyor ama yok atlas dan baktığımız da o bölüme giren öğrencilerden liseden mezuniyet yilina bakıyorum sınavsız geçiş yapan öğrencilerin geçen seneki tercihte 2014 yılında mezun olmuş öğrenciler dahi girmiş ama klavuzlarda en son giren öğrencileri o şekilde gostermiyor sebebi

 7. Merhaba hani Üniversitelerin yeni olarak açmış olduğu bölümler varya mesela İzmir Katip Çelebi yeni bir üniversite bu sene baya bölüm açılcak diyolardı. O üniversiteye hangi bölümlerin açılacağını ve kontenjanlarının kaç olacacağını nerden öğrenebilirim? Ygs ve sınavsız geçiş için soruyorum. Kılavuz falan yayınlanacak diyorlar. Öyleyse ne zaman yayınlanacak bilginiz varmı?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*