2013 YGS’ye Kimler Başvurabilir?

2013 YGS kimler başvurabilir
Yazımıza oy verir misiniz?

Öğrenim durumları aşağıdaki seçeneklerden herhangi birine uyan adaylar 2013-ÖSYS’ye (Sınavsız Geçiş dâhil) başvuruda bulunabilirler:

  • 2012-2013 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim lisesi) son sınıfında okumakta olan öğrenciler
  • Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar
  • Ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar
  • Ortaöğrenimlerini yurt dışında tamamlayıp durumları yukarıdakilerden birine uyanlar

2013-ÖSYS.’de, YGS.’ye girmeden sadece sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen adaylar da 2013-ÖSYS başvurularını kılavuzda belirtildiği şekilde yapmak zorundadırlar.
Durumları yukarıdakilerden birine uyan yabancı uyruklu veya hiçbir devletin uyruğunda olmayan adaylar da 2013- ÖSYS.’ye başvurabilirler ancak bu adaylar ÖSYS yükseköğretim programları tercih süresinin son gününe kadar T.C. uyruğuna geçmedikleri takdirde, 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alacak yükseköğretim programları kontenjanlarına yerleştirilmezler. Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerden 5203 sayılı Kanun ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu ile Saklı Tutulan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olanlar (Pembe/Mavi Kart sahipleri), 2013-ÖSYS.’ye başvurabilirler. Bu adaylar 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alacak yükseköğretim programlarına yerleşme hakkı kazanmaları durumunda söz konusu kontenjanlara yerleştirilirler.

2 yorum

  1. BİR SORU SORMAK İSTİYORUM BEN DIŞARDAN AÇIK ÖĞRETİM İLAHİYAT OKUYORUM BU SENEDE DERSANEYE GİTTİM YGS YE GİRMEK İÇİN YGS BAŞVURUSUNDA 6.ŞIKKIMI YANİ BİR YÜKSEKÖĞRENM OKUYORUMUMU SEÇECEĞİM 2.SORU DİPLOMA PUANIM DÜŞECEKMİ ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*