2013 Yerleştirme Kılavuzu Yayımlandı (3 Temmuz Kılavuzu Güncellendi)

Yazımıza oy verir misiniz?

Sınavsız geçiş, YGS ve LYS puanı ile tercihte bulunacak adayların büyük bir merakla beklediği 2013 ÖSYS Tercih Kılavuzu yayımlandı.

2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu (3 Temmuz 2013)

Tablolar

 

2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu adaylara ön bilgi vermek amacıyla yayımlandı. Bu nedenle adayların, tercihlerini yapmadan önce tercih süresi içinde ÖSYM‘nin internet adresinden yeniden yayımlanacak kılavuzu dikkatle incelemeleri ve yapılan duyuruları takip etmeleri gerekiyor.

LYS maratonu geçtiğimiz hafta sonu tamamlanmıştı. Yaklaşık 300 bin aday LYS’de ter döktü. Adaylar, üniversiteye girişte son engeli de aşmaya çalıştı. LYS’den alacakları puanlara göre tercih yapacak adaylar için 2013 ÖSYS Kontejyan Klavuzu da yayımlandı.

2013_osym_lys_tercih_kilavuzu_universitelerin_taban_tavan_puanlari

34 yorum

 1. hocam iyi günler. Ben düz lise sözel bölüm mezunuyum. Ygs6 bölümü olan İşletme Yönetimi programını seçeceğim. Kılavuzda seçeceğim okulun puanı 260. Benim ygs6 puanım ise 220. Şimdi hocam ben tercih yaparken ygs6 ham puanıma göre mi tercih yapacağım yoksa diploma puanını ekleyerek mi tercih yapacağım?

  Not:Sosyal Bilimler Mezunuyum, diploma puanım 75

  • Okul puanınız = 75 X 5 X 0,12 = 45
   Tercih puanınız = 220 + 45 = 265 olması lazım. Mutlaka başka kaynaktan da bu şekilde hesaplandığını onaylatmadan işlem yapmayınız. (Sorumluluk kabul edemem)

 2. Ama hocam ben üniversiteye kayıtlıyım okulu kazandım dondurdum sevmedim oraları istedigim üniversitenin 2 ögretimi sınavsız geçiş kullancamya üniversiteye kayıtlı diye almayabilirmi

 3. DİKKAT: Tablolarda yer alan 2012-ÖSYS’ye ait değerlerin, bir programın ne ölçüde tercih edildiğini göstermekle birlikte 2012-
  ÖSYS sonucu ortaya çıkan değerler olduğunu; 2013-ÖSYS’de OBP’nin hesaplanma yönteminin değiştiğini unutmayınız.
  Tercihler yapılırken bu kılavuzdaki yükseköğretim programlarına ait 2012-ÖSYS başarı sıralarının adayın 2013-ÖSYS sonuç
  bilgilerindeki yerleştirme puanlarına ait başarı sıraları ile karşılaştırılması yol gösterici olabilecektir. Ancak, 2013 yılında
  OBP’nin hesaplanma yönteminin değişmiş olmasının yanı sıra, yükseköğretim programlarında gerçekleşen puan türü
  değişiklikleri, kontenjanın azalması veya artması, programa kabul koşullarında meydana gelebilecek değişiklikler, ek puan
  alabilecek öğrenci sayısı değişimleri, alanda veya yakın alanlarda yeni açılan programlar ve öğrenim ücretlerinde meydana
  gelen değişiklikler gibi birçok etkenin bu yıl oluşacak başarı sıralamalarını değiştirebileceği göz önünde tutulmalıdır (— hocam bu açıklama ne demek oluyor ben pek anlamadım puan değişikliğindeki yerleri—)

  • Ben 1-2 konumda belirtmiştim. Önceki yıllarda AOBP puanı kullanılıyordu ve hesaplaması bu sene kullanılacak OBP hesaplamasından farklı idi. Bu yılki biliyorsunuz OBP = Diploma Notu X 5 şeklinde hesaplanacak. Yani işin özü diyor ki “kılavuzda yer alan puanların hesaplaması farklı idi. Sadece bunlara bakarak tercih yaparsanız yanılabilirsiniz.” 🙂

 4. Merhaba Ben Kız Meslek Lisesi 2013 Çocuk Gelişimi Mezunuyum Diploma Notum 81,78 Ve Okul Puanım 49.küsur Geliyo.

  ygs1 : 163,55776
  ygs2 :160,97957
  ygs3 : 205,78146
  ygs4 :209,34114
  ygs5 :192,53118
  ygs6175,63255 Ve Okul Puanım 49,küsur gelicek sanırım öyle hesapladım.

  Ve Ben 2 Senelik Sağlık Bölümlerini Düşünüyorum Nereleri Olabilir. ? Veya Sınavsız Geçişle Özellikle İzmir Olmak Üzere Aydın muğla Çanakkale Nereleri Yazabilirim. İzmirde Ki 2 Üniversiteden Biri Bölümüm Hakkında Program Acıcakmı ? Açık Öğretim Yazabilir Miyim ? Neler Yapabilirim ?

  • Koskoca ÖSYM kılavuzda yazmış siz yine bana soruyorsunuz. 🙂 YGS ,LYS , Sınavsız geçiş tercihleri ayrı zamanlarda yapılmaz. Hepsi için tercih tarihi aynıdır. Ve kılavuzdaki tarih geçerlidir.

  • LYS açıklanma tarihi resmi olarak bir bilgi yok tahminen 10 gün içinde açıklanır diye düşünüyorum. Ön kılavuz gibi birşey niye yayınlandı bilgim olmadığından diğer kılavuz hakkında da bilgim yok. Ama orada yer alan yerleştirme öncelikleri ve taban puanlarını ölçüt olarak alabilirsiniz.

  • Hayır sadece kılavuz yayınlandı. Bölümlerin kontenjan sayıları, özel şartları, geçen yılın yerleştirme öncelikleri, taban puanları gibi verilerini inceleyerek kendinize tercih listesi oluşturacaksınız. Tahmini olarak Temmuz’un son haftasında da tercihlerinizi internetten yapacaksınız.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*