2 Temmuz 2013 Sorular Cevaplar

Yazımıza oy verir misiniz?

Merhaba arkadaşlar,
Bu günkü soru cevap sayfamızı temel bazı konular da hatırlatmalar yaparak açalım.
-Tercihler  8 – 18 Temmuz 2013 tarihleri arasında, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr/ adresine girip sol taraftaki TERCİHLER kısmından kullanıcı adı(TC kimlik numarası) ve şifresiyle girilerek yapılabilecek,

-YGS sınavına girmiş olan Meslek Lisesi öğrencilerinin ayrıca Sınavsız Geçiş başvurusuna bulunmuş olmasına ve 40 TL haricinde bir ücret yatırmasına gerek yoktur. YGS başvurusu yapanlar otomatik olarak sınavsız geçişten de faydalanır.

-Sınavsız geçiş öğrencileri tercihlerini kılavuzun TABLO-3A kısmından kendi bölümlerinin devamı niteliğindeki alanlara yapabileceklerdir.

-Sınavsız geçiş öğrencileri neye göre yerleştirilecek sorusunun cevabını, ***şu konu ve videoda*** bulabilirsiniz.

-Düz lise öğrencilerinin sınavsız geçiş hakkı bulunmamaktadır. TABLO 3A’da yer alan programlara öncelik meslek lisesi mezunlarının olmak üzere kontenjan kalması durumunda YGS puanı ile yerleştirileceklerdir.

Farklı sorularınızı konu altından sorabilirsiniz. Lütfen acil cevap istemeyiniz. Vakit buldukça yanıtlamaya çalışacağım.

sorula cevaplar

125 yorum

 1. Hocam ben geçen sene kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum geçen sene sınavsız geçiş hakkımı kullanmadm bu sene tekrar sınava girdim acaba sınavsz geçiş hakkimi bu sene kullanabilirmiyim ve yerleşebilirmiyim?

  • Bu sene tekrar kullanabilirsiniz. Öncelik bu yılın mezunlarına olacaktır. Yerleştirme önceliklerinde bir önceki yılın mezunlarını da alan bir yeri tercih ederseniz yerleşme ihtimaliniz olabilir.

   • hocam şimdi hiç bi yerde sınavsz geçiş paramedic bölümüü taban puanlarını bulamıyorum 76 puan obp var ama hangi üniversitede yatay geçişimikullanır paramedclge gidebilrm bilmiyorum hiç bi yerde yazmıyor diploma taban puanları yardmcı olursanız sevinirim

 2. merhaba ben 2013 meznuym kız teknık we meslek lısesınden mezun oldum bolumum çocuk gelısımı düzce unıwersıtsı çocuk gelısımıne sınawsız gecs yapmak ıstyorum ygsye gırdım ama puanım dusuk . sızce yerleşme sansım war mı ?

  • Öncelikle Türkçemiz’de w harfi olmadığını hatırlatayım! Geçen senenin yerleştirme önceliklerine göre 12,2,İ,94 Düzce içinden ve normal kız meslek lisesi öğrencileri yerleşmiş. Siz eğer Düzce’deki bir okuldan mezun olduysanız, teknik lise mezunu olduğunuz için öncelik sizin olacaktır. Rahatlıkla yerleşirsiniz. Sınavsız geçişte YGS puanına bakılmaz.

 3. merhaba hocam ben iki yıllık dış ticaret okudum şimdi acık ögretimle dört yıllığa tamamlamak istiyorum (nasıl yapıcam) sınavsız geçiş ile yapılıyo galiba ?? doğruysa başvuru tarihini biliyomusunuz…

 4. hocam ben anadolu ticaret meslek lisesi anadolu bilşim teknolojileri alanı 2013 mezunuyum ygs ve lys ye girdim sınavsız geçiş hakkımı kullanabiliyor muyum? MArmara üniversitesi bilgisayar programcılığı istiyorum. şansım ne kadar yüksektir?

  • Kullanabiliyorsunuz.
   Geçen yılın yerleştirme önceliklerine göre normal kısmına sadece İstanbul içinden ATL mezunlarını almış, 2.öğretime İstanbul dışından da olmak üzere yine ATL mezunlarını almış.Şansınızı kendiniz değerlendirin.
   107270308 MARMARA Bilgisayar Programcılığı Teknik Bilimler MYO (İÖ) 12,4,D,94
   107250331 MARMARA Bilgisayar Programcılığı Teknik Bilimler MYO 12,4,İ,94

 5. hocam ben zaten üni okuyorum bu sen tekrar sınava girdim bölümü degişmek için tercih yapmadan önce okul ile ilişigimi kesmeli miyim. yerleştirme yaparken bu bi sıkıntı olur mu bana.

   • Hocam benim kafam çok Karışık Ben anadolu Ticaret meslek lisesi Bilgisayar veri tabanı progcılıgı ögrencisiyim ve ygs ve lys sınavlarına girdim en yüksek puanım ise 229 yani 2 yıllık bölümler ben ise kendi bölümümden devam etmek istiyorum şimdi tercihlerde hangi yollari izlemem gerekiyor bu sınavlardan aldıgım puanların bi etkisi olacakmı sınavsız gecise ?

    • Hayır YGS puanlarının sınavsız geçişe hiç bir faydası olmaycak. Adı üstünde “sınavsız geçiş”. Yerleştirme önceliklerine göre yerleşeceksiniz. Bunların neler olduğuna şu sayfadan bakabilirsiniz. Kılavuzda Tablo-3A’dan alanınızla ilgili bölümlerin yerleştirme önceliklerine bakın, kendi durumunuza uygun olanları kenara not edin. 8-18 Temmuz’da da ösym tercih ekranından tercihlerinizi yapın.

 6. Merhaba kolay gelsin obp 67 ankara içinde yaşıyorum sınavsız ticaret meslek lisesi mezunuyum 2013 sınavsız geçişte gazi üniversitesi bilişim kendi bölümümü yazıcam buraya girmedeki önceligim varmı girme şansım varmı yani bilmiyorum bilgisi olan yardımcı olursa cok ama cok sevinicegim

  • Gazi Üni. sınavsız geçişle seçebileceğiniz Bilişim bölümü yok. Eğer Bilg. Programcılığı diyorsanız geçen yılki yerleştirme önceliklerine göre sadece Ankara içinden Anadolu Teknik Lise mezunları yerleşmiş. Okul türünden ATL ve Teknik Liseler sizden öncelikli olduğundan siz yerleşemezsiniz.

   104170733 Bilgisayar Programcılığı (İÖ) 30 30 YGS-1 2012,4,İ,94 269,139

 7. Hocam ben açık meslek lise öğrençisiyim 2014 mezun oluçam Otomotiv Teknolojisi Bölümü Geçiş hakkımı kullançam denizli pamukkale üniversitesi çok istiyorum 2012 yerleşme önçeliği 12,2,D,92 bende şuan 1992 doğuluyum girme şansım var mı yani tercih de ilk sıralara yazçam denizli kazanma şansım yüksek mi bana bir yol gösterseniz

 8. İyi günler. Ben iki yıllık bir bölüm bitirdim ama bunun için lisede direkt geçiş hakkımı kullanmadım sınava girdim. okulum bitti ama stajım 28 temmuzda bitecek lisedeki bölümümle alakalı bir bölüme direkt geçiş yapmak istiyorum. Bu hakkımı kullanabilir miyim ve stajımın 28 temmuzda bitmesi tercih yapmama engel mi? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

 9. YGS-1 YGS-2 YGS-3 YGS-4 YGS-5 YGS-6
  PUANI 128,52455 128,73474 142,96044 139,59598 138,49398 134,54598
  BAŞARI SIRASI 1577789 1576047 1514936 1534780 1524577 1528887
  hocam bn meslek lisesi elektrik elektronik bölümü öğrencisiyi ygs den cekmiş oldugum puan bunlar bn bu puanlarla istedigin 4,5 bölüm var sizce gidebilirmiyim? bunlar odyometri,yüksek gerilim ve biyomedikal sizin fikrinizi almak istiyorum

 10. hocam merabalar. Ben ANADOLU TİCARET MESLEK lisesi bu yılın mezunuyum. ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANIM 365 sizce bu puanla MARMARA veya İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ MUHASEBE VE DIŞ TİCARET alanlarını tercih yaparsam(kendi alanım) bu üniversitelerden birine yerleşme ihtimalim nedir? lütfen cevabınızı bekliyorum.. 🙁

 11. Hocam tekrardan merhaba. ben 3 tane bölümü seçebliyorum (büro yön.) dediğiniz gibi ama muhasebeci arkadaşlarım nasıl bilgisayar programcılığı seçebiliyor ayrıca rehber hocama sormuştum odyometri bölümünüde seçebilirsiniz demişti. doğrumudur. mesela bilgisayardan başka örnenğin otomotiv veya elektrik gibi bölümllere gidemezmiyim teşekkürler.

  • Muhasebeci arkadaşlarınız bilgisayar bölümünü seçemez. Ticaret lisesi, bilişim tekn. bölümü mezunudurlar. Muhasebe mezunlarının seçebileceği alanların tamamı bu sayfada var. Siz bölümünüzü Büro yönetimi olarak söylediniz bende kılavuzdan ona göre cevap verdim. Kılavuzda mezuniyet koduna göre seçilebilecek bölümler şu şekilde verilmiş. Kendi durumunuz hangisine uygunsa ona göre seçersiniz.

   Eğer mezuniyet alan kodunuz 3229-Büro Yönetimi ve Sekreterlik ise sınavsız geçiş alanlarınız;
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   Odyometri
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

   3675-Büro Yönetimi ise;
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   İşletme Yönetimi

 12. hocam ygs ye girdm ama 140 barajını geçemedm sınavsız geçişede başvuru yapmadm hakım iptalmi oldu ygs formunda ygs ye girmek istiyorum seçeniğini işaretledm bazıları hakkınız iptal oldu diyorlar

  • Bazılarının ne dediğinin hiç bir önemi yok. Siz meslek lisesi mezunu iseniz ve bu yıl YGS’ye başvurduysanız aynı zamanda sınavsız geçiş hakkınız da var. İçiniz rahat olsun. Tablo 3A’dan kendi alanınızla ilgili yapacağınız tercihleriniz sınavsız geçişe göre değerlendirilecektir. 8-18 Temmuz’da tercih yapmayı unutmayın. Sonucu buradan paylaşırsanız sevinirim.

 13. hocam ben mersınde okuyorum ama bu yıl mezun oldm meslek lisesnden harita kadastro mezunuyum diploma notum 69.15 ben mersn dışı istyrm yanlz kafama takılan bir konu var bizim bölümün karşılıgnda ( – – – ) var bazı ünivlerde bu ne demek oluyor bana yardımcı olursanız sevinirim barajı aşamadm geçiş hakkımı kullanmak istyrm

  • Bakın sayfanın altına doğru saat: 13:38’de sormuşsunuz, bende 14:20’de cevap vermişim.
   Yerleştirme önceliği ve en küçük puan kesikli çizgi ise bölümün yeni açıldığını ve ilk defa öğrenci alacağını gösterir. Sadece yerleştirme önceliği kesikli çizgi, puan yeri dolu ise sınavsız geçiş haricinde YGS puanı ile de öğrenci aldığını gösterir.
   Ben şu sitede Harita ve Kadastro bölümü sadece devlet üniversitesi olacak şekilde sorgulama yaptım 30 tane okul çıktı. Sizde bakın inceleyin.

 14. hocam benim gitmek istediğim myo geçen dönem Puan Türü YGS-6 Min. Puan 190,109 puanla almışlar bu puan ygs-6 mı bakılarak alınıyor yoksa y-ygs-6 bakılarak mı alınıyor? iyi günler.

  YGS-6 166,01803
  Y-YGS-6 208,07203 puanım bu şekilde.

  • Ali kardeşim, üstte de kılavuzdan kopyaladığınız mesajlarınız var. İşten geldim. Çocuklara da biraz zaman ayırdığım için mesajlarınızı yeni görüyorum.Öncelikle sınavsız geçiş istiyorsanız mezun olduğunuz okul türünü, mezun olduğunuz bölümü ve istediğiniz bölümü ve okulu bana söylerseniz yardımcı olabilirim. Aksi halde herşey bir birine karışmış olacak.

 15. hocam yerleştirme önceliklerinde “12,2,D,94” ifade olduğunda kontenjan dolmuş anlamına mı geliyor? son aldığı öğrenci diye ifade ettiğiniz için aklıma takıldı.yerleştirme önc. ve min. puan kısmı boş ise kontenjan dolu değil,tercih yapabilirim anlamına mı geliyor? Bilgisayar mezunuyum.Benim diploma notum: 62,07 ygs1:146,25168 il dışı geçiş veya tercih yapmak istiyorum.istanbulda kazanabileceğim bilgisayar programcılığı bölümüne yerleşebileceğim myo var mı ? veya şu puanlarla istanbulda herhangi bir myo’na yerleşebilir miyim alan içi veya alan dışı? ygs2:146,55829 ygs3:228,45213 ygs4:226,51024 ygs5:202,31528 ygs6:173,61546

  • Bu ifade en son yerleşen öğrencinin sınavsız geçişle yerleştiğini gösterir. Kontenjanın dolup dolmadığını bundan anlayamayız. Her iki değerde boş ise ilde defa öğrenci alınacağını gösterir. Eğer sadece yerlş.önceliği boş, puan kısmı dolu ise başvuran sınavsız geçiş öğrencilerinin tamamının alındığını kalan kontenjana da düz lise yada alan dışı öğrencilerinde YGS puanı ile alındığını gösterir. Sınavsız geçiş için YGS puanlarının bir anlamı olmadığını hatırlatayım. İstanbul yada başka illerdeki istediğiniz bölümün önceki yıla ait puan ve yerleştirme bilgilerini şu siteden sorgulatabilirsiniz.

  • Hocam merhaba ben düz lıseden bu sene mezun oldum sozel bolumum ama tıbbı dokumantasyon ve sekreterlık bolumunu dusunuyorum. ygs 3 puanım 305. dıger yorumlarınzda gordugm kadaryla oncelık meslek lıselerınnmıs sanırm.benım puanıma gore istanbul da hangı ozel unıverstde bu bolume gırebılırm ve yerlesme olasılıgm olur.yardım edersenız cok sevınırm.

   • Özel düşünüyorsanız oldukça fazla alternatifiniz var. ***Şu tercih*** robotunda sorguladığımda 30’dan fazla program çıktı. Açılan sayfada şehri İstanbul,Üniversitelerin tümünü, Vakıf üniversiteleri seçeneğini, 2 yıllık bölümler kısmından da bölümünüzü seçip sorgulayın sizin puanınıza yakın hatta altında pekçok program olduğunu sizde göreceksiniz.

    • Öncelikle cevap verdiğinz ıcın cok tesekkur ederım.verecegnz lınkte dedıklerınızı yaptım ve bır sey dıkkatımı cektı.bahcesehır ve fatıh unıversıtesınde %50 ve tam burslu olrk gozuken tıbbı sekreterlıkte taban puanı bos bırakılmıs bu ne anlama gelıyor acaba merk ettım.bahcesehırı yazarsam yerlesme olasılıgm var mı.eger yerlesemezsem okuldan gelen puan yarıya ınecek :/

      • İstanbul için yok. Ama aynı ekranda tüm şehirleri ve devlet üni. seçeneğini işaretleyerek sorgularsanız, yerleştirme önceliği boş olan puan kısmında sizinkinden düşük puanlar olan pek çok devlet ün. olduğunu göreceksiniz.Özellikle 2.ve 3.sayfasında.

     • Daha önce hiç öğrenci almamış ilk defa bu yıl öğrenci alıyor olduğunu gösteriyor. Yerleşme durumunuzu bilemem. Ancak yanıldığınız bir nokta var. Tercih yapıpta yerleşemezseniz seneye puanınız düşmez, asıl yerleşirseniz ve seneye tekrar başvurursanız puanınız düşer.

   • Biraz daha açık olabilir misiniz yada yönlendirebilir misiniz?Her üniversite almıyor sanırım…Çünkü ben LYS’ de girdim ve puanım YGS’ ye göre daha düşük…Biyoloji öğretmeniyim ve KPSS ile atanmamız zor.İkinci bir üniversite olarak hemşirelik düşünüyorum…..

    • Sitemizin adı sinavsizgecis.com Rehber öğretmen değilim. Sınavsız geçiş sorularını yanıtlamaya çalışıyorum. Cevabınız için önerebileceğim bir site maalesef yok.

 16. hocam, 2011 bilgisayar mezunuyum yerleştirme ve ek puanlar ygs1 ile ygs 6 ya geliyo ygs6 puanım yerleştirme ile 227 sıralama 846.061 ek puan ile birlikte 236 sıralama 128.348 şimdi benim sorum ygs6 dan bankacılık tercihi yaptığım zaman ek puanla ile sıralamam mı dahil oluyo yoksa sadece yerleştirme puanım ve sıralamam mı ?

  • Öncelikle 24 Haziran’da yayınlanan kılavuzdan (şuradan
   indirebilirsiniz
   ) Tablo-3A’da bölümünüzün devamı niteliğinde olan 2 yıllık ilahiyat ön lisans kodlarını kenara not edin. Zaten 2 yerde var. Erzurum Atatürk Ü. ve
   Eskişehir Anadolu Ü. açıköğretim programı olarak uygulanıyor. 8-18 Temmuz’da kayıtlar başlayacak, ösym sitesinde Tercihler ekranından giriş yaparak tercihte bulunacaksınız. (Bu kodları yazıp ekleyeceksiniz)

 17. hocam iyi günler özel üniversitelerin %50 ve %75 burslu programlarına sınavsız geçiş hakkımız ile başvurabilirmiyiz.klavuz da ki yerleştirme öncelikler kısmı dolu ve bize uyuyorsa.birde özel üniversitelerin %50 ve %75 burslu programlarına yerleştirme önceliklermizle mi?opb puanımızla mı? ya da diploma notumuzla mı yerleşiriz.son sorum ben endüstri meslek lisesi bilgisayar bölümü mezunuyum istanbul da oturuyorum sınavsız geçişle istanbuldaki devlet üniversitelerinin bilgisayar programcılığı bölümüne yerleşme şansım nedir malum öncelik anadolu tekniklerin istanbul daki devlet üniversitelerinin.teşekkür ederim.

  • Özel ün. sınavsız geçiş olayı hakkında hiç bilgim yok. okulun kendisini arayarak bilgi sahibi olmaya çalışın. İstanbul, Bilg. Prog. 2 yıllık, devlet okulları olarak şurada sorguladım. Sadece Marmara Ü. Teknik Bilimler MYO Uzaktan eğitim bölümüne normal meslekler yerleşmiş görünüyor.

 18. ben mersinde meslek lisesi ögrencisiyim ama bu yıl mezun oldm mersnde okumak istemıyorum ama hangi illeri tercih edebilirim şu klavuzun karşısında kı — olanları anlamadm yanlız

  harita kadastro mezunuyum bu yıl mezun oldm sorularımı parca parca gönderiyorum ama kusura bakmayın hocam

 19. hocam saygılar.ygs1 puanım 290 sıralamam 270bin.anadolu lisesi mezunuyum,mersin üniversitesi inşaat teknolojisi(İÖ)istiyorum.bölümün önceliği yok yani ygs1 puanıyla alım yapıyor 2012 en küçük puanı 222. yaklaşık 70 puan üstündeyim,girme şansım sizce de yüksek mi?şimdiden teşekkürler.

  • Evet bende baktım, bu şartlarda 2.öğretime yerleşme ihtimaliniz çok yüksek. Puan 2011’de 229 geçen yılda 222 olmuş. Bu yılda o civarda olma olasılığı yüksek.

   • hocam cok tesekkür ederim cevabınız için,tek tercih yapmayı düşünüyorum o yüzden sordum bukadar ayrıntılı.peki yine mersinin yerleştirme onceliği olan normal öğretimini ilk sıraya yazsam sansım nedir.dediğim gibi meslek liseliler doldurmuş aslında.puana güvenerek bi ihtimal denemk istiyorum bir de malum iö harcları bi hayli uçuk,onu ödemekten kurtulmak açısından.saygılarımı sunuyorum.

    • Sınavsız geçişle dolan bölümlerde, sizin puanınız 500 bile olsa yerleşemezsiniz. Tüm sınavsız geçiş öğrencileri yerleşir ondan sonra sırası ile en yüksek YGS puanlı düz lise yada alan dışı başvuran öğrenci alınır. (Eğer sınavsız geçişle dolmazsa diye düşünüp ilk sıraya onu, 2.sıraya İ.Ö. yazabilirsiniz.)

  • Hayır hiç bir şekilde böyle bir ibare ile karşılaşmayacaksınız. Siz Ocak ayında başvuru formunda mezun olduğunuz okul ve bölüm kodlarını yazmıştınız.Şimdi Tablo-3A’dan alanınızla ilgili yapacağınız tüm tercihler, sistem tarafından sınavsız geçiş olarak, alan dışı tercihleriniz ise YGS puanı ile değerlendirilecektir.

 20. klavuzlardakı sag taraftaki 2012 ösys yerleştirme öncelikleri 12.3.D.94 birde (—-) ne oluyor bazı bölümlerın karşılarında var hocam bunu anlamadm tam olarak

  • Yerleştirme önceliği ve en küçük puan kesikli çizgi ise bölümün yeni açıldığını ve ilk defa öğrenci alacağını gösterir. Sadece yerleştirme önceliği kesikli çizgi, puan yeri dolu ise sınavsız geçiş haricinde YGS puanı ile de öğrenci aldığını gösterir.

 21. hocam merhaba ben bir soru sorucam ben düz lise mezunuyum ygs:2 puanım 245 evde hasta bakımı bölümünü tercih etmek istiyorum sizce tercih edebilirmiyim birde 2 yıllıklarda başarı sıralamasına göre mi alıyorlar yoksa sadece puana mı bakıyorlar

  • Kastamonu Tosya normal ve 2.öğretim, Karaman- Karamanoğlu Mehmet Bey normal ve 2.öğretim geçen seneki puanları 204-224 arasında.
   Ayrıca Bartın, Erzincan ve Kafkas Ü. ilk defa bu yıl öğrenci alacak.(2.sorunuzu net bilmiyorum)

   • sorularımı cevapladığınız için teşekkür ederim bir şeyde sormak istiyorum ben düz lise muzunu olduğum için birde odyometri bölümünü yazmak istiyorum eğer yazarsam olma ihtimali varmı sizce

    • Devlet ü. sadece sınavsız geçişle öğrenci almış. Özel ü. düşünüyorsanız, Fatih, Işık, İstanbul Gelişim, İstanbul Medipol ve Nişantaşı Meslek Ün. var. Tabi ücretli. Birde Zonguldak Bülent Ecevit Ü. Ahmet Erdoğan Sağlık Hizmetleri MYO bu yıl ilk defa öğrenci alacak.

 22. Öncelikle böyle bi fırsat verdiğiniz için çok teşekkürler…Ben sağlık meslek lisesi ebelik bölümü mezunuyum ygs yede lys yede girdim maalesef benim puanlarımda hiç iyi değil ama liseyi bitireli 8 yıl oldu aklım başıma yeni geldi illaki bişeyler okumak istiyorum.Sınavsız geçişle nereleri yazabilirim?bide bu sınavlardan en yüksek puanım ygs-3(202,96369)…şimdiki sistem çok değişik:(sınavlara giriyorum ama hangisine ne için bilmiyorum,cevaplandırırsanız sevinirim..Beni bu çıkmazdan kurtarın:(

  • Sınavsız geçiş alanlarınızı aşağıya kopyaladım. Kılavuzda tek tek aramak yerine, şu sitedeki tercih robotunu kullanarak, şehir ,2 yıllıklar,okul ve bölüm seçerek sorgulama yaptırabilir. En son sütundaki yerleştirme önceliklerini inceleyerek size uygun olabilecek yerleri belirleyebilirsiniz. Yerleştirme önceliği en önemli kriterdir. Sorgulama yaptığınız sayfada “11,2,D,93” değerleri göreceksiniz. Burada yer alan 11 değeri en son yerleşen öğrencinin mezuniyet yılını gösterir. Sizin 2005 ve önceki yerleştirmeleri listenize almanız uygun olacaktır.
   Diyaliz
   Elektronörofizyoloji
   Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
   Evde Hasta Bakımı
   Fizyoterapi
   İlk ve Acil Yardım
   İş ve Uğraşı Terapisi
   Laborant ve Veteriner Sağlık
   Laboratuvar Teknolojisi
   Patoloji Laboratuvar Teknikleri
   Perfüzyon Teknikleri
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama
   Yaşlı Bakımı

 23. Hocam merhaba,
  Öncelikle ben 2005 yılı ticaret ve meslek lisesi Muhasebe mezunuyum.2013 ocakta lys başvurumu yaptım ve sınavına girdim.Sonuçlar pek iç açıcı olmadığından sınavsız geçiş için temmuz ayını bekledim.Şimdi sorum; Yerleştirme puanı ve başarı sıralarında ygs-3 ,ygs-4 ve ygs 5’de puan ve başarı sırası yazıyor.Bu ne demektir.Benim bölümüm Muhasebe ama ben bu bölümü aslında istemiyorum.Onun dışında başka bir bölümede başvuramıyorum sizin yazdıklarınız öyle gösteriyor.
  Alan kodum:2143
  (Sade ve sadece Muhasebe bölümüne’mi başvurabiliyorum.)

  • Sınavsız geçiş için tercihte bulunacağınız alanlara ***şu sayfadan*** bakabilirsiniz. O puan türleri alan dışı yada düz liseden tercihler için geçerli. Siz YGS puanı ile değil sınavsız geçişle tercih edeceğiniz için bir önemi yok. (Öncelik sınavsız geçiş öğrencilerinindir. Sınavsız geçiş öğrencileri de kendi aralarında ***şu sayfadaki*** önceliklere göre yerleşeceklerdir.)

   • Cevabınız için teşekkür ederim.Bu durumda ben 1381-Deniz ve Liman İşletme yada 1396-Dış Ticaret yazabiliyormuyum? Yönlendirmiş olduğunuz sayfadan istediğimi yazabiliyormuyum bunlar alan dışına girmiyormu?

    • Evet isim olarak bu bölümleri yazabiliyorsunuz. Ama sizin yazdıklarınız meslek lisesi kodları. Siz şu sayfada şehir, okul, bölüm adı yazarak sorgulama yapabilir ve bölümlerin bir önceki yıl yerleştirme önceliklerini görebilirsiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*