2023 YKS Başvuru Tarihi: YKS başvuruları başladı mı, YKS ne zaman?

2023 YKS başvuru tarihi
5/5 - (2 oy)

2023 YKS Başvuru Tarihi ile ilgili olarak; Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuru ve sınav tarihleri, 2022-2023 sınav takvimini paylaşmasının ardından, üniversite adayları tarafından merakla beklenmeye başlandı. YKS, Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere üç oturumda gerçekleşmektedir. ÖSYM tarafından organize edilen YKS sınavına adaylar, yerleştirme puanlarına göre üniversitelerde eğitim alabileceklerdir. Başvurular ne zaman başlıyor ve sınavlar ne zaman yapılıyor? Bu soruların cevabı için, 2022-2023 ÖSYM sınav takvimi incelenmelidir.

YKS başvuru süreci ne zaman başlıyor

2023 YKS NE ZAMAN YAPILACAK?

ÖSYM tarafından duyurulan takvimde, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kapsamında Temel Yeterlilik Testi (TYT) 17 Haziran ve Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile Yabancı Dil Testi (YDT) 18 Haziran günlerinde gerçekleştirilecekti.

Ancak sınav ve 2023 seçim tarihlerinin çakışması nedeniyle ÖSYM, ilk takvimde belirlenen tarihleri değiştirmesi gündeme gelmişti.  Geçtiğimiz günlerde 2023 seçim tarihi 14 Mayıs olarak açıklandı ve YKS sınav tarihi de kesinleşmiş oldu. Böylece, 2023 YKS sınavı 17-18 Haziran 2023 tarihlerinde yapılması bekleniyor.

2023 YKS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

2023 YKS Başvuru Tarihi, ÖSYM tarafından yapılan açıklama şöyle: “Güncel gelişmeler göz önüne alındığında, ÖSYM Sınav Takvimi yeniden düzenlenecektir ve kamuoyuna bildirilecektir. İlgililerin takvim bilgilerini zaman zaman kontrol etmeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri önerilir.” Başvuruların başlangıç tarihi olarak Şubat ayının ilk haftası bekleniyor.

YKS Başvuru işlemleri ne zaman

2023 YKS SINAVINDA KAÇ OTURUM VAR?

Üniversite eğitimi almak isteyen adaylar, 3 farklı oturumda sınavlara katılacaklar. Bu sınavlar; Alan Bilgisi Testi (AYT), Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) şeklinde gerçekleştirilecektir.

2023 YKS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

ÖSYM, geçtiğimiz yıl olan 2022’de YKS için sınav ücretini 115 TL olarak belirledi. Ancak, 2023 yılı sınav ücretiyle ilgili henüz herhangi bir açıklama yapılmamıştır ve ücretin ne kadar olacağı bilinmemektedir. Adaylar, başvuruların başladığı dönemde başvuru merkezlerine gitmeden ÖSYM AİS mobil uygulaması veya ÖSYM’nin internet sitesinden kayıt ve başvuru işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*