140 ve Üzerinde Alanlar Ne Zaman Tercih Yapacak? Ek Tercihler Ne Zaman?

2.ek-tercihler-ne-zaman-yapilacak

2021 YKS Tercih Sonuçlarının açıklanmasının ardından, 2021 TYT’de 150 barajı altında kalan yani 140 ve üzerinde puan almış adaylar ne zaman tercih yapacaklarını sormaya başladılar.

140 barajı ne zaman tercih yapacak?

TYT puanı en az 150, AYT/YDT puanı en az 180 olan ve 24 tercih hakkı bulunan adaylar tercihlerini tamamladı ve sonuçları açıklandı. Ek tercihlerin de yapılmasının ardından TYT 140, AYT barajı da 170’e indirilecek ve bu yıl ilk kez uygulanan ikinci ek tercih dönemi başlayacak.

Bu kapsamda ÖSYM’den henüz tarih bilgileri net şekilde paylaşılmadı.

2021-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme ve ek yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlar için bu seneye özel “ikinci ek yerleştirme” yapılacak.

Düşürülen baraj puanlarla tercihler bu aşamada yapılabilecek ve TYT puanı en az 140 olan adaylar 2 yıllık ön lisans, AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilecek.

Merkezi yerleştirmenin ardından boş kalan kontenjanlar için TYT ve AYT/YDT için yine 150/180 baraj puanı esas alınarak yapılacak “ek yerleştirme” ile 140/170 baraj puanı esas alınarak yapılacak “ikinci ek yerleştirme” süreçleriyle ilgili tercih ve sonuç tarihleri ÖSYM tarafından ilan edilecek.

2. Ek Tercihlerle ilgili ÖSYM’nin belirlediği süreci bu sayfadan takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*