YGS 2015 - Sınavsız Geçiş 2015

Sınavsız Geçişten Kimler yararlanabilir?

24 Aralık 2012
1.257 kez görüntülendi

ÖSYM’nin Sınavsız Geçiş ile ilgili yaptığı açıklamalara göre Sınavsız Geçiş hakkından;

* Meslek Liselerinin her hangi bir bölümünden mezun olanlar,

* Meslek Liselerinin son sınıfında okuyan yada beklemeli durumda olanlar,

* Üstteki iki şartı sağlayan adaylardan; Anadolu Teknik Lise, Teknik Lise,Endüstri Meslek Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi, Denizcilik Meslek Lisesi öğrencileri de Sınavsız Geçiş hakkından faydalanabilir.

* Mesleki Açık Öğretim Liselerinin (MAOL) son sınıfında okuyan ya da mezun olmuş durumda olan açık lise öğrencileri de sınavsız geçiş hakkından faydalanabilmektedir.

* Yukarıda adı geçen okullardan daha önceki yıllarda mezun olmuş olan adaylar da sınavsız geçişten yararlanabilmektedir.

Facebook İle Yorum Yap

comments

Yorumlar

 1. BİROL diyor ki:

  Slm Ben Açıköğretim lisesi Sosyal Bilimler mezunuyum. Açık öğretim Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümüne Sınavsız Geçiş hakkım var mı ? cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hayır düz lise mezunu sayılıyorsunuz. Sınavsız geçiş sadece meslek lisesi mezunları için geçerli.

 2. hayata gulumse diyor ki:

  Merhabalar ben saglik meslek lisesi hemsirelik bölümü son sınıf ogrencisiyim acaba benim anesteziye sınavsız gecisim varmı

 3. tamer diyor ki:

  1983 doğumluyum 2002 mezunuyum elektrik bölümü sınavsız geçiş hakkım var mı varsa ilk nereye başvuru yapacağım (hangi ay) açıköğretim gibi sadece sınavlara gideceğim böyle bir imkan var mı başvurular mart gibi duydum

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız var. Örgün bölümlerde var açıköğretim bölümleri de var. Ancak başvuru tarihini yanlış duymuşsunuz. Ocak ayının ilk 2 haftası oluyor. 2015’i beklemeniz gerekecek.

 4. berrin koc diyor ki:

  ben 1994 ticaret lisesi mezunuyum sınavsız geçişe başvurmak istiyorum ne yapmalıyım nereye başvurmalıyım

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada anlattım. Başvurunuzu bu gün mesai bitimine kadar yapın. Tercihlerinizi Temmuz ayı içerisinde yapacaksınız.

 5. DİLEK diyor ki:

  ticaret lisesi mezunuyum. sınavsız geçiş için ne yapmam gerekiyor. mezun olalı 10 yıl oldu.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş başvuru işlemlerini şu sayfada anlattım. Başvurabileceğiniz bölümlere de şu sayfadan bakabilirsiniz. Tercihler Temmuz ayında.

 6. ayşen diyor ki:

  2004 fizik lisans mezunuyum. sınavsız geçişe başvurup örgün öğretim ön lisans programlarından tercih yapabiliyor muyum?
  teşekkürler

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş, meslek lisesi öğrencileri için geçerlidir. Siz 2.üniversite kapsamında şu sayfada yer alan aöf programlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

 7. Hasan ULUKAN diyor ki:

  2007 de süt ürünleri teknolojılerınden mezun oldum.2 yıllık bölum.laboratuvar veterınerlık bölumune sınavsız kayıt yaptırabılırmıyım

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hayır 2 yıllık ön lisans mezunları sadece şu sayfada yer alan 2 yıllık aöf bölümlerine sınavsız 2.üniversite kapsamında başvuruda bulunabilir. Bunlar dışındaki örgün bölümler için YGS başvurusunda bulunarak sınava girmelisiniz.

 8. Yusuf diyor ki:

  Merhabalar

  1994 teknik lise Bilgisayar mezunuyum . Grafik tasarım bölümlerine tercih yapabilir miyiz? Yüksek lisans ta grafik üzerine pek bir bölüm bulamadım bir kaç özel üniversiteyi saymazsak.Yazılım sonrası biraz grafik eğitimi almak istiyorum.İncelediğim kadarıyla yeni mezunlar öncelikli .Doğal olarak biz en sona kalıyoruz.Bu bölümlerde kontenjanlar kalıyor mu ? Yönlendirmeleriniz neler olur ? Teşekkürler

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bilgisayar mezunlarının sınavsız geçiş alanları arasında grafik tasarımı yer almıyor. Şuradan bakabilirsiniz.Bu programlar arasında içeriğinde grafik tasarım dersleri olan bölüm mutlaka vardır. Net bilgim yok. Bu arada YGS puanı ile düşünürseniz şu bölümde var.Sınavsız geçiş olarak düşündüğünüz bölümün linkine tıklayarak açılan sayfada yerleştirme önceliği kısmından önceki mezunlardan alıp almadığını görebilirsiniz.

 9. BEKİR diyor ki:

  öncelikle merhabalar
  02,09.2013 tarihi açık öğretim endüstri meslek lisesi elektrik elektronik pano tasarım bölümünden mezun oldum. 2 ci öğretime kayıt yaptırmak istiyorum.ve bölüm değiştirme sansım varmıdır

  1. alperturkoglu diyor ki:

   2-15 Ocak 2014 tarihlerinde YGS başvurusunda bulunup Temmuz ayında da şu sayfadaki bölümlerden istediğiniz bölümü tercih edebilirsiniz. Tercihlerinizden birine yerleştikten sonra bölüm değiştiremezsiniz. Tabi bir sonraki yıl tekrar baştan başlamak koşulu ile sınavsız geçiş tercihinde bulunma hakkınız da olacak.

 10. merve diyor ki:

  ben bu sene mesleki açıköğretim lisesinden mezun olcam bölümüm çocuk gelişimi.ygsye girdim ama sınavsız geçişten yararlanmak istiyorum örgün olarak üniversiteye yerleşme şansım ne kadar?
  şimdiden teşekkürler

  1. admin diyor ki:

   ***Sınavsız geçiş öncelikleri videosu*** doğrultusunda, önceki ÖSYM ***rehber kılavuzundaki*** bölümünüze ait yerleştirme önceliklerini yorumlayarak tercih yaparsanız şansınız yüksek olur.

 11. hüseyin inal diyor ki:

  ben 2012 endüstri meslek lisesi mezunuyum..bu yıl üniversite kayıtlar ne zamn başlayaca… ögrenebilirmıyı macil…

  1. admin diyor ki:

   Başvurular diyorsanız Ocak 2013’te yapılıyordu. Tercih işlemleri diyorsanız Temmuz sonunda. Eylül ayının ilk haftasında da üniversiteye kayıtlar yapılır.

 12. deniz diyor ki:

  ben 8. sınıf öğrencisiyim meslek lisesine gitmeyi düşünüyorum sınavsız geçiş önümüzdeki yıllarda devam eder mi

  1. admin diyor ki:

   Aynı soruyu bende ÖSYM’ye sordum. Hükümet politikasıyla alakalı bir uygulama olduğu için ne zamana kadar devam edeceğini onlar bile bilemiyor.

 13. zehra diyor ki:

  ben imam hatip lisei son sınıf ogrencısıyım bızım geciş hakkımız var mı bilgi alabilir miyim

  1. admin diyor ki:

   2013 Başvuru Kılavuzunu inceleyerek bir sayfa hazırladım. Buradaki bilgiler işinize yarayabilir.
   http://www.sinavsizgecis.com/imam-hatip-lisesi-mezunlarina-sinavsiz-gecis-hakki-var-mi/

Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
METEB Nedir?

Mesleki ve Teknik eğitimden mezun olan öğrencilerin YGS sınavına girmeden faydalandığı Sınavsız Geçiş sisteminde, bir veya daha fazla meslek yüksekokulu...

Kapat

Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık
Erkek bebek isimleri için erkek isimleri sitemiz. Toplist Sitesi- Bedava Link Ekle Sınava Hazırlık Sınava Hazırlık