Sınavsız Geçişten Kimler yararlanabilir?

Sponsorlu bağlantılar

ÖSYM’nin Sınavsız Geçiş ile ilgili yaptığı açıklamalara göre Sınavsız Geçiş hakkından;

* Meslek Liselerinin her hangi bir bölümünden mezun olanlar,

* Meslek Liselerinin son sınıfında okuyan yada beklemeli durumda olanlar,

* Üstteki iki şartı sağlayan adaylardan; Anadolu Teknik Lise, Teknik Lise,Endüstri Meslek Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi, Denizcilik Meslek Lisesi öğrencileri de Sınavsız Geçiş hakkından faydalanabilir.

* Mesleki Açık Öğretim Liselerinin (MAOL) son sınıfında okuyan ya da mezun olmuş durumda olan açık lise öğrencileri de sınavsız geçiş hakkından faydalanabilmektedir.

* Yukarıda adı geçen okullardan daha önceki yıllarda mezun olmuş olan adaylar da sınavsız geçişten yararlanabilmektedir.

38 Yorum Yapılmış.

 1. esma diyor ki:

  Merhaba ben kiz meslek ve teknik lisesinden 2015 de mezun oldum bu sene okul puanimla sagliga gecis yalabiliyormuyum ? Tesekkur ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sağlık bölümlerine sınavsız geçiş hakkı sağlık meslek liselilerin. Siz sağlık bölümü düşünüyorsanız YGS puanı ile tercih yapabilirsiniz.

 2. betl diyor ki:

  ben sağlık meslekte suan 10.sinifi2 yillik sinavsiz gecis hakkını bilerekten gldim eger taslak kabul edilirse bu bizim icinde geçerli olucakmidir yoksa gelecek 9 larami denk geliceektir

 3. Derya diyor ki:

  Merhaba, mesleki ve teknik lisesinde açık öğretim öğrencisiyim rehberlik hocamız yatay geçiş hakkımız olduğunu belirtti fakat geçiş yapabileceğimiz okulları malesef hiç bir şekilde net olarak öğrenemedim bilgiye sahipseniz aktarır mısınız. Teşekkür ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada sol taraftan şuanda okuduğunuz bölümü bulup karşısına bakarsanız sınavsız geçiş bölümlerinizi öğrenirsiniz. Şu sayfada da sınavsız geçiş bölümünüz olan bölüme tıklayarak hangi okullarda olduğuna bakabilirsiniz.

 4. Nur küçük diyor ki:

  Ben 2015 imamhatip lisesi mezunuyum bu senede ygs gireceğim eğer barajı geçemezssem sınavsız gecisten yararlanabiliçekmiyim??

 5. Gizli kullanici diyor ki:

  Merhabalar ben maöl öğrencisiyim son sınıf. Bildiğim kadariyla 2 yıllık üniversiteye sinavsiz geçiş hakkım var . 2 yıllık üniversiteye acik tan veya normal örgün olarak gidebilirmiyim ?

 6. elif diyor ki:

  ben mesleki açık öğretim imam hatiplisesi öğrencisiyim ben arapça öğretmenliğine sınavsız geçebil
  rmiyim lütfebn cevap yazın

 7. Eda diyor ki:

  Staj yapabilirmiyiz ??

 8. BİROL diyor ki:

  Slm Ben Açıköğretim lisesi Sosyal Bilimler mezunuyum. Açık öğretim Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümüne Sınavsız Geçiş hakkım var mı ? cevabınız için şimdiden teşekkürler

 9. hayata gulumse diyor ki:

  Merhabalar ben saglik meslek lisesi hemsirelik bölümü son sınıf ogrencisiyim acaba benim anesteziye sınavsız gecisim varmı

 10. tamer diyor ki:

  1983 doğumluyum 2002 mezunuyum elektrik bölümü sınavsız geçiş hakkım var mı varsa ilk nereye başvuru yapacağım (hangi ay) açıköğretim gibi sadece sınavlara gideceğim böyle bir imkan var mı başvurular mart gibi duydum

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız var. Örgün bölümlerde var açıköğretim bölümleri de var. Ancak başvuru tarihini yanlış duymuşsunuz. Ocak ayının ilk 2 haftası oluyor. 2015’i beklemeniz gerekecek.

 11. berrin koc diyor ki:

  ben 1994 ticaret lisesi mezunuyum sınavsız geçişe başvurmak istiyorum ne yapmalıyım nereye başvurmalıyım

 12. DİLEK diyor ki:

  ticaret lisesi mezunuyum. sınavsız geçiş için ne yapmam gerekiyor. mezun olalı 10 yıl oldu.

 13. ayşen diyor ki:

  2004 fizik lisans mezunuyum. sınavsız geçişe başvurup örgün öğretim ön lisans programlarından tercih yapabiliyor muyum?
  teşekkürler

 14. Hasan ULUKAN diyor ki:

  2007 de süt ürünleri teknolojılerınden mezun oldum.2 yıllık bölum.laboratuvar veterınerlık bölumune sınavsız kayıt yaptırabılırmıyım

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hayır 2 yıllık ön lisans mezunları sadece şu sayfada yer alan 2 yıllık aöf bölümlerine sınavsız 2.üniversite kapsamında başvuruda bulunabilir. Bunlar dışındaki örgün bölümler için YGS başvurusunda bulunarak sınava girmelisiniz.

 15. Yusuf diyor ki:

  Merhabalar

  1994 teknik lise Bilgisayar mezunuyum . Grafik tasarım bölümlerine tercih yapabilir miyiz? Yüksek lisans ta grafik üzerine pek bir bölüm bulamadım bir kaç özel üniversiteyi saymazsak.Yazılım sonrası biraz grafik eğitimi almak istiyorum.İncelediğim kadarıyla yeni mezunlar öncelikli .Doğal olarak biz en sona kalıyoruz.Bu bölümlerde kontenjanlar kalıyor mu ? Yönlendirmeleriniz neler olur ? Teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bilgisayar mezunlarının sınavsız geçiş alanları arasında grafik tasarımı yer almıyor. Şuradan bakabilirsiniz.Bu programlar arasında içeriğinde grafik tasarım dersleri olan bölüm mutlaka vardır. Net bilgim yok. Bu arada YGS puanı ile düşünürseniz şu bölümde var.Sınavsız geçiş olarak düşündüğünüz bölümün linkine tıklayarak açılan sayfada yerleştirme önceliği kısmından önceki mezunlardan alıp almadığını görebilirsiniz.

 16. BEKİR diyor ki:

  öncelikle merhabalar
  02,09.2013 tarihi açık öğretim endüstri meslek lisesi elektrik elektronik pano tasarım bölümünden mezun oldum. 2 ci öğretime kayıt yaptırmak istiyorum.ve bölüm değiştirme sansım varmıdır

  • alperturkoglu diyor ki:

   2-15 Ocak 2014 tarihlerinde YGS başvurusunda bulunup Temmuz ayında da şu sayfadaki bölümlerden istediğiniz bölümü tercih edebilirsiniz. Tercihlerinizden birine yerleştikten sonra bölüm değiştiremezsiniz. Tabi bir sonraki yıl tekrar baştan başlamak koşulu ile sınavsız geçiş tercihinde bulunma hakkınız da olacak.

 17. merve diyor ki:

  ben bu sene mesleki açıköğretim lisesinden mezun olcam bölümüm çocuk gelişimi.ygsye girdim ama sınavsız geçişten yararlanmak istiyorum örgün olarak üniversiteye yerleşme şansım ne kadar?
  şimdiden teşekkürler

 18. hüseyin inal diyor ki:

  ben 2012 endüstri meslek lisesi mezunuyum..bu yıl üniversite kayıtlar ne zamn başlayaca… ögrenebilirmıyı macil…

  • admin diyor ki:

   Başvurular diyorsanız Ocak 2013’te yapılıyordu. Tercih işlemleri diyorsanız Temmuz sonunda. Eylül ayının ilk haftasında da üniversiteye kayıtlar yapılır.

 19. deniz diyor ki:

  ben 8. sınıf öğrencisiyim meslek lisesine gitmeyi düşünüyorum sınavsız geçiş önümüzdeki yıllarda devam eder mi

  • admin diyor ki:

   Aynı soruyu bende ÖSYM’ye sordum. Hükümet politikasıyla alakalı bir uygulama olduğu için ne zamana kadar devam edeceğini onlar bile bilemiyor.Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.