Düz Lise (genel lise) Mezunlarına Sınavsız Geçiş Var Mı?

Sponsorlu bağlantılar

2002 yılında Sınavsız Geçiş sisteminin uygulanmaya başlaması ile birlikte en çok sorulan sorulardan biri de düz (genel) lise mezunlarının herhangi bir yüksek öğretim programına sınavsız geçiş yapıp yapamayacağı idi. 2002 yılında hazırlanmış olan kılavuzda mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından meslek yüksek okullarına sınavsız olarak önce genel yerleştirme, daha sonra ek yerleştirme yapılacağı belirtilmişti. Genel yerleştirmede sadece meslek yüksek okulları ve açık öğretim fakültesi  önlisans (2 yıllık) programlara sınavsız geçiş hakkı olanların yerleştirileceği de kılavuzda yer alan bilgilerdendi.

Genel yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanlara Düz Lise mezunlarının sınavsız olarak yerleşebileceği gibi bir düşünce oluşmasın diye de kılavuzda özellikle

“Mesleki ve Teknik Ortaöğretim mezunu olmayan, genel lise mezunları (fen lisesi, Anadolu lisesi vb) genel yerleştirme için meslek yüksek okulları programları arasında tercih yapamayacaklar.” şeklinde belirtilmiştir.

Düz (Genel) liselerin meslek yüksek okulu programlarına yerleştirilmesi;   ek yerleştirmelerde de sınavsız geçiş kontenjanlarının dolmaması durumunda YGS sınavında 105 ve daha fazla  puan almış adaylar yüksek puan alanlardan başlamak üzere bu programlara yerleştirileceklerdir.

 

Facebook İle Yorum Yap

comments

70 Yorum Yapılmış.

 1. cagri celik diyor ki:

  Acik ogretim lisesi mezunuyum universite sinavindan 0 puan aldim acikogretim fakultesinde direk okuyabilecegim herhangibir bolum var midir ucretlide olur

 2. merve diyor ki:

  merhaba hocam 2014 yılı düz lise mezunuyum diploma notum 74,49
  geçen sene barajı geçip yerleştim bu yıl ki puanlarım
  YGS1:197
  YGS2:205
  YGS3:214
  YGS4:206
  YGS5:206
  YGS6:205 bu puanlarla sağlık bölümlerinden tercih yapmak istiyorum ama öncelik sağlık meslek liselerinin diyolar kontenjandan geçiş yapabilir miyim ve katsayı yarıya düşer mi?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Puanlarınızı yazmanıza gerek yok çünkü benim bölümlerin puanlarını tek tek incelemem mümkün değil. Şu sayfadan istediğiniz bölümün linkini tıklayın. Yerleştirme öncelikleri sütunu boş olanlar sınavsız geçişle kontenjanı dolmayan programları gösteriyor. İlgili puan türünde puanınız yetiyorsa yerleşme şansınız var. Evet katsayı yarı yarıya düşecektir.

 3. irem diyor ki:

  meraba hocam 2014 yılı açıköğretim lisesi mezunuyum diploma notum 55
  ygs1:139
  ygs2:139
  ygs3:171
  ygs4:170
  ygs5:161
  ygs6:150
  bu notlarla 2 yıllık örgün okuyabilir miyim bi de katsayı yarıya düşer mi?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfadaki linkleri tek tek tıklayıp incelemeniz, yerleştirme önceliği boş olanların yanındaki puanlarla puanınızı kıyaslamanız gerekiyor. Barajı geçtiğiniz YGS-3,4,5,6’ya 33 puan eklenir. Geçen sene YGS ile yerleşip gitmediyseniz 16,5 puan eklenir.

 4. Rıdvan diyor ki:

  Merhaba,bn bu 2015 ygsye girdim sadece ygs3’ten 140 aldım herhangi bi yerden 2 yıllık tercih yapabilir miyim?Teşekkürler

 5. Gizem diyor ki:

  Merhaba ben düz lisesi öğrencisiyim ygs de 180 barajını geçemedim, fakat 140 barajını geçtim sanırım 2 yıllık okuma hakkım varmış acaba okul puanı verilir mi bi bilginiz var mı?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet diploma notunuz x 5 X 0,12 kadar ek puan alırsınız.

  • sema diyor ki:

   Merhaba ben bu sene ygsye girdim 140 barajini gectim duz lise ogrencisiyim myo bolumlerinden bolum yazabilirmiyim? Ve 140 barajini gectigim icin ek puan gelir mi ? Tesekkurler

   • alperturkoglu diyor ki:

    140 ve üzerinde aldığınız puan türlerinde tabiki tercih yapabilirsiniz. Okul puanınızda eklenecek. Ancak tercih ettiğiniz bölümün yerleştirme öncelikleri sütununda 14,2,İ,95 gibi değerler yer alıyorsa kontenjanı sınavsız geçişle doluyor demektir. Siz yerleştirme önceliği sütunu boş olan ve min. puan kısmındaki puanı YGS puanınıza yakın yerleri tercih etmelisiniz.

 6. eliff diyor ki:

  Ben duz liseden mezun olacagim sehir disina cikmamak icin ozel üniversite de adalet bölümü okumak istiyorum fakat meslek liselerinin vakif üniversitesinede sinavsiz gecis hakları varmis bnm yazdigim burslu tercihte onlarin önceligi olacak mi ? Yardm ederseniz cok sevinirim

 7. DUYGU diyor ki:

  Merhaba, ben 2009 yılı düz lise mezunuyum.Açıköğretim lojistik yada işletme okumak istiyorum.
  Ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.Yardımcı olabilir misiniz?

  teşekkürler.

 8. kubat diyor ki:

  Mrb ben duz lise mezunuyum sozel cikisliyim ygsde 170 puan alsam tercih yapabiliyormuyum 2 yillik

 9. ssddx mdmvjc diyor ki:

  Kardeş ben 2014 meslek lisesi mezunuyum bidaha ygsde şansımı denemek istiyom ama eğer ygsyi kazanamazsam sjnavsi geçiş hakkım varmı….şimdiden tesekkur eserim

 10. Serdar diyor ki:

  Anadolu lisesi mezunuyum tercihlerimi sağlık yüksek okullarına yapmayı düsünüyorum. Sağlık tercih edeceğim icin ve sağlık meslek lisesi mezunu olmadıgım icin genel yerlestirmede yerlesemeyecek miyim ? İkinci tercihleri mi bekleyeceğim ?

 11. mustafa diyor ki:

  merhaba ben düz lise mezunuyum ygs1 puanım 248 2 yıllık inşaat teknolojileri yazmak istiyorum ama meslek liselerine öncelik tanınması ve kontenjanların çok az olduğundan yazsam gelme ihtimali nedir? birde geçen sene açıkta kontenjan kalmış mı bunu nerden öğrenebilirim.yardımcı olursan sevinirim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçlarına bakabilirsiniz.Yerleştirme öncelikleri sütunu boş olan yerler kontenjanı sınavsız geçişle dolmadığından YGS puanı ile öğrenci almış olan yerleri göstermektedir. Yanındaki puan değerlerini inceleyerek kendinize uygun yerleri bulabilirsiniz.

 12. eda diyor ki:

  Mrb ben düz lise mezunuyum. Ygs’den 2 yıllık çocuk gelişimi ya da okul öncesi öğretmenliği tercih etmeyi düşünüyorum. Öncelik meslek liseli çıkışlıların mı yoksa düz liseliler öncelik sırası olmadan tercih yapabilirler mi?

 13. hacer diyor ki:

  s.a ben açık öğrteim lisesi türkçe matematik bölümünü okuyorum inşallah bu yıl bitecek sınavlara hazırlanıyorum acaba pedegoloji okuma şansım var mı ? rehper ögretmenligi de olabilir.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Pedegoloji diye bir bölüm yok. Eğer kasdettiğiniz Pedegoji ise buda doğrudan bir bölüm ismi olarak yer almıyor. Sosyoloji yada psikoloji mezunlarının yapabilecekleri meslek alanı olarak biliyorum. Rehber öğretmenliği okuyabilirsiniz. Bunun için de LYS’de TM-3 puanına ihtiyacınız olacaktır. Rehberlik ve psikolojik danışmanlık taban puanlarına şu sayfadan bakabilirsiniz.

 14. Gamze diyor ki:

  merhabalar Ben düz liseden mezunum ygs6 dan 226 aldım okul puanimda36 sivil hava ulaştırmacilıgi bölümüne girme şansım varmı? Yada hangi bölümlere girebilirim ygs3 264 ygs4 250 ygs5 249 tercihim akdeniz üniversitesi

  • admin diyor ki:

   2012 yerleştirme sonuçlarını mail adresinize attım. Devlet üniversiteleri zor görünüyor. Belki vakıf üniv. olabilir.

 15. ayşe diyor ki:

  benim ygs 2 den sıralamam 2bin 400 lerde düz liseden mezunum radyoterapiyi yazsam gelirmi ??

 16. yusuf çakar diyor ki:

  hangi liselere gideceğiz acaba onu öğrenmek istiyorum sbs sınavına kaydolmadım daa…..

  • admin diyor ki:

   Ağustos ayında Meslek lisesi yada düz liselere ön kayıt yaptırarak eylülde kesin kayıt yaptırasbilirsiniz.

 17. duygu diyor ki:

  merabalar.ben bu sene ki ygs1den 197 ygs2den 200 puan aldım ve düz lise mezunuyum.2 senelik radyoterapi,anestezi,ortopedik protez ve ortez gibi veya adalet meslek yüksekokulunu tercih etmek istiyorum acaba bu puanımla tercih edebilceğim yrler nereleri yardımcı olursanz sevinrm

 18. aleyna diyor ki:

  benim puanım 320 marmara ünv. büro yönetimi istiyorum sizce girebilirmiyim teşekkür ederim şimdiden. düz lise mezunuyum

  • admin diyor ki:

   Benim elimde bir dershaneden aldığım 2012 yerleştirme sonuçları var. Yerleştirme önceliği dolu olduğundan, kontenjanın tamamının sınavsız geçişle dolduğunu anlıyorum. YGS puanı ile hiç öğrenci almamış.
   107250482 Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 60 60 YGS-4 2012,2,İ,93 293,987
   107270468 Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı (İÖ) 60 60 YGS-4 2007,2,D,90 260,247

 19. hasan diyor ki:

  ben amaliyat yardımcısı bölümü istiyom ama ygs 2 den barajı geçemedim düz lise mezunuyum gidebilrmym

  • admin diyor ki:

   Bu bölümün kontenjanı sağlık meslek lisesi sınavsız geçiş öğrencilerince dolduruluyor. Bırakın baraj puanını geçmeyi zaten taban puanı 250-300 civarında olan bir bölüm.

 20. burak diyor ki:

  Duz lise muzunuyum ve ygs 2 179 puanım var gıda teknolojisine gidebilirmiyim ?

  • admin diyor ki:

   Geçen senenin yerleştirme sonuçlarına göre bulabildiklerim bunlar. Ben özel bir dershaneden bulduğum sonuçlara göre yazdım. 2013 Kılavuz çıktığında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
   Adıyaman MYO (i.ö) 178,09642
   Amasya Ü. Suluova MYO (iö) 164,41018
   Ardahan Tek.Bil.MYO 166,50914
   Batman Ü. (iö) 177,44703
   Bitlis Eren Ü. Tatvan MYO 158,05112
   Çanakkale 18 Mart Bayramiç MYO (iö) 167,60777
   Düzce ü. Akçakoca MYO (iö) 157,67111
   Atatürk Ü. Hınıs MYO 155,19495
   Atatürk Ü. Narman MYO 163,76435

 21. emre diyor ki:

  Bu durumda ilk tercihlerde yerlesme ihtimalim yok gibi tsk edrm hocam

 22. emre diyor ki:

  Hocm birseyi merak ediyorm mesela bnm puanimin qlrindaki altindaki yerleri tercih ettim duz lisellilerin gittigi puanlarla ilk tercihde gelmeyip ek yerlestrmelerde mi geliyor fene de

  • admin diyor ki:

   İllaki ek yerleştirme olmasına gerek yok. Şöyle düşünelim. 40 kişilik kontenjanı olan bir bölümü 25 meslek lisesi mezunu sınavsız geçişle, 50 düz liseli de YGS puanı ile tercih etti. Önce 25 meslek liseli yerleştirilir. Geriye 15 kişilik kontenjan kalır. YGS puanı ile başvuranlardan 15 kişi en yüksek puandan itibaren yerleştirilir.

   Ek yerleştirmelerde ise 40 kişilik kontenjana 35 kişi başvurur ve yerleştirilir. Daha sonra kalan 5 kişilik kontenjan için ek tercihler ve yerleştirmeler yapılır.

 23. emre diyor ki:

  Peki cok tesekkur ederim bilginiz icin

 24. emre diyor ki:

  Bn duz lise mezunuyum ygs 2 puanm 180 be kimya teknolijisine yerlesme ihtimalim va mi acaba

  • admin diyor ki:

   Size özel bir çalışma oldu. 2012 YGS puanı ile alan yerlerin 180 puan altında olanlarını çıkardım. Size fikir verebilir.
   Batman MYO 161,45825 157,65778 (i.ö)
   Bayburt MYO 158,7531
   Bilecik Şeyh Edebali 161,15481 (i.ö)
   Gerede MYO 171,15325 (i.ö)
   Erzurum MYO 175,7464 (i.ö)
   Gümüşhane MYO 174,63769
   Lüleburgaz MYO 162,02795 (i.ö)
   Kütahya Tek.Bil. MYO 161,1227
   Dumlupınar Emet MYO 176,81822 167,45061 (i.ö)
   Devrek MYO 179,32323

 25. aydaa diyor ki:

  Bunlar duz liseliler icin olan puanlar mi ? 196 puan turuyle yerlesme olasiligim var mi

  • admin diyor ki:

   Evet düz lise için olanlar diğerlerini hiç yazmadım zaten. Yerleşip yerleşememe durumunun yorumu size ait. Ben size 2012 YGS taban puanlarını verdim.

 26. aydaa diyor ki:

  Tsk edrm bilgi icin adana konya antalya Hatay denizli aydin bu alti sehir

  • admin diyor ki:

   Adana (Göremedim yada yok)
   KONYA
   Sosyal Bilimler Meslek Y.O. 258,51522 (iö)
   Akören Ali Rıza Ercan Meslek Y.O. 218,8655 204,67016(iö)
   Beyşehir Ali Akkanat Meslek Yüksekokulu 226,95361 217,6543(iö)
   Hadim Meslek Yüksekokulu 195,50824 199,67932 (iö)
   Kadınhanı Faik İçil Meslek Yüksekokulu 195,07381
   Kulu Meslek Yüksekokulu 213,55619
   Taşkent Meslek Yüksekokulu 202,41449

   ANTALYA
   Finike Meslek Yüksekokulu 248,57439

   HATAY
   Antakya Meslek Yüksekokulu 248,94553
   Kırıkhan Meslek Yüksekokulu 235,03069
   Reyhanlı Meslek Yüksekokulu 216,14004 186,13446(iö)
   Yayladağı Meslek Yüksekokulu 208,21821 195,25144(iö)

   DENİZLİ
   Bekilli Meslek Yüksekokulu 224,65814 187,97947(iö)
   Buldan Meslek Yüksekokulu 215,64503 157,9535 (iö)
   Çivril Atasay Kamer Meslek Yüksekokulu 220,34223 214,85079 (iö)
   Honaz Meslek Yüksekokulu 202,83239 (iö)

   AYDIN
   Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksekokulu 259,84495 221,73635(iö)
   Nazilli Meslek Yüksekokulu 240,22458

 27. aydaa diyor ki:

  Duz lise mezunuyum Ygs 6: 196 puanm dis ticarete yerlesme gibi bir sansim war mi acaba lutfen hocam cewap bekliyorum

  • admin diyor ki:

   ***Şu sayfada*** 2012 yılına ait yerleştirme kılavuzu bilgileri var. Yerleştirme önceliğinde harf ve sayılar yazılı olanlar sınavsız geçişle kontenjanı dolan yerleri gösteriyor.Burada yerleştirme önceliği kesikli çizgi ile gösterilen yerlerin yanındaki puanlar YGS puanları. Siz puanınızı bunlara göre kıyaslayarak tercihte bulunabilirsiniz. Elimde bir dershaneye ait 2012 yerleştirmesi de var. Düşündüğünüz 5 okul yada şehrin ismini verirseniz size puanlarını söyleyebilirim. (Vakit olmadığı için daha fazlasına bakamam.)

 28. lara diyor ki:

  ben ygsden ygs1 208 puan aldım okul puanıyla birlikte 2yıllık makina bölümüne girme şansım nedir harran üni makina bölmü 100 yazıyor düz lise olarak tercih yapsam gelebilirmi?

  • admin diyor ki:

   Orada yazan sınavsız geçişle yerleşmiş olan öğrencinin geçen yılki AOBP puanıdır. Siz şu sayfada yerleştirme önceliği kesikli çizgi olanların yanındaki puan değerlerine göre araştırın ve tercihte bulunun.

 29. deniz diyor ki:

  Ben düz lise mezunuyum.Açıköğretim lisans okumak istiyorum.Ygs 180 barajları geçtim.Lys ye girmeme gerek var mı?

 30. hüseyin diyor ki:

  s.a. merhaba ben düz lise mezunuyum ygs(3) de 200 ygs(6) 161 puan aldm önlisans muhasebe bölümüne gitmek istiyorum baska bölümede gitmek istemiyorum düşüncemde yok bir baska bölüm ben lys ye girmeden üniversiteye gidebilirmiyim acaba

  • admin diyor ki:

   Burada bölümün ÖSYM kılavuzundaki sorgulaması,
   Burada da yorumlamanın nasıl yapılacağı var.
   Eğer 2 yıllık tercih edecekseniz zaten LYS’ye girmenizin bir anlamı yok.

   Sorularımızı Üstteki kırmızı yazıya göre sormaya dikkat edelim.

 31. hilal diyor ki:

  düz lise mezunu olupta ygs den de 160 alan biri bu sınavsız gecişe nasıl basvurabilir bide hangi bölümler var bu konu hakkında bilginiz var mıı?

  • admin diyor ki:

   Düz lise mezunlarının sınavsız geçiş hakkı bulunmamaktadır. Ancak puanınız 160 olduğu için istediğiniz aöf yada puanınızın yettiği örgün programlara tercihte bulunabilirsiniz. Tercih yaparken şu kılavuzda istediğiniz bölümü sorgulayarak, yerleştirme önceliği kısmına bakın eğer kesikli çizgi yer alıyorsa, yanındaki puana bakın. Kendi puanınıza yakınsa tercihte bulunabilirsiniz.

 32. nurhan diyor ki:

  merhaba benım bır sorum olacaktı ben acık duz lıse okumaktayım ve unuversıte olarak sosyal hızmetler dusunuyorum dırek gecıs varmı ve sosyal hızmetlerde gorev yapabılmek ıcın 2 yıllık sosyal hızmetler okumak yeterlımıdır cevap yazarsanız sevınırım

  • admin diyor ki:

   Düz lise yada açık düz lise mezunlarının sınavsız geçiş hakkı yoktur. Diğer sorunuzun cevabı maalesef benim alanım dışında..

 33. fatma demir diyor ki:

  bizlere bir yol vermeyi saglasınlar nütfen ben düzlise mezunuyum ve engeli bekım belgelerim var işitbe zihinsel hertürlü bütür içinde ama iki yıllık ünverste okumam lazım
  cevap bekliyorum

 34. admin diyor ki:

  Ben sadece öğretmenim. Sesinizi duyurmak için resmi sitelere ve kurumlara yazın.Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık
Erkek bebek isimleri için erkek isimleri sitemiz. Toplist Sitesi- Bedava Link Ekle Sınava Hazırlık Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.