2018 YKS Sınavı Bilgi ve Rehberlik Sitesi

Düz Lise (genel lise) Mezunlarına Sınavsız Geçiş Var Mı?

Sponsorlu bağlantılar

2002 yılında Sınavsız Geçiş sisteminin uygulanmaya başlaması ile birlikte en çok sorulan sorulardan biri de düz (genel) lise mezunlarının herhangi bir yüksek öğretim programına sınavsız geçiş yapıp yapamayacağı idi. 2002 yılında hazırlanmış olan kılavuzda mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından meslek yüksek okullarına sınavsız olarak önce genel yerleştirme, daha sonra ek yerleştirme yapılacağı belirtilmişti. Genel yerleştirmede sadece meslek yüksek okulları ve açık öğretim fakültesi  önlisans (2 yıllık) programlara sınavsız geçiş hakkı olanların yerleştirileceği de kılavuzda yer alan bilgilerdendi.

Genel yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanlara Düz Lise mezunlarının sınavsız olarak yerleşebileceği gibi bir düşünce oluşmasın diye de kılavuzda özellikle

“Mesleki ve Teknik Ortaöğretim mezunu olmayan, genel lise mezunları (fen lisesi, Anadolu lisesi vb) genel yerleştirme için meslek yüksek okulları programları arasında tercih yapamayacaklar.” şeklinde belirtilmiştir.

Düz (Genel) liselerin meslek yüksek okulu programlarına yerleştirilmesi;   ek yerleştirmelerde de sınavsız geçiş kontenjanlarının dolmaması durumunda YGS sınavında 105 ve daha fazla  puan almış adaylar yüksek puan alanlardan başlamak üzere bu programlara yerleştirileceklerdir.

 178 Yorum Yapılmış.

 1. Dilara dedi ki:

  Mrb hocam ben paramedik on lisans mezunuyum ikinci bir üniversite okumak istiyorum sınavsız geçiş hakkımız varmı

 2. Huseyin dedi ki:

  Hocam merhabalar ben 2016 düz lise mezunuyum 2 yillik yapi denetim bölümleri ygs1 170 puanla başlıyor 180 barajını geçemessem bu bölümü tercih edebilirmiyim teşekkürler..

 3. deniz dedi ki:

  Merhabalar düz 1998 yılı lise mezunuyum açık öğretim 2 yıllık işletme okumak istiyorum.2 yıllık seçebiliyormuyum? cevap yazarsanız sevinirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Gerekli puanı alırsanız tabi ki seçebilirsiniz.

   • deniz dedi ki:

    daha önce tercihte açık öğretim işletmeyi seçtim ama kayıt olmadım.(4 yıl olduğu için)Tekrar sınava girip 2 yıllık puan tablosunu öğrenebilirmiyim rica etsem

    • alperturkoglu dedi ki:

     Güncel puanlara şu sayfadan bakabilirsiniz.

     • deniz dedi ki:

      Çok teşekkürler. Fazla soru soruyorum kusuruma bakmayın 235 puanla 2 yıllık açıköğretim seçebiliyorum. YGS sınavından kaç net yapmam gerekiyor

      • alperturkoglu dedi ki:

       Net hesaplaması filan bilemiyorum. 150 üzerindeki puanlarınızla 2 yıllıklara tercihte bulunabilirsiniz. Tabi yerleşebilmek için gerekli puan ne ise onu almış olmanız lazım.

      • deniz dedi ki:

       Merhaba,
       2 yıllık işletme açık öğretim bitiminden sonra SMMMM sınavlarına girebilirmiyim ?

      • alperturkoglu dedi ki:

       Bu konuda bilgim yoktu. Ancak internetten araştırdığımda lisans yada lisans üstü mezunu olma şartı var. Yani 2 yıllık bölüm bitirmeniz sınava girme hakkı vermiyor.

 4. Huseyin dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2016 düz lise mezunuyum ygs de 150 barajını geçsem tercih yapabilirmiyim

 5. cahit dedi ki:

  mrb.2007 düz lise mezunuyum açıköğretimden muhasebe,sigorta yada 2 yıllık işletme okumak istiyorum ne yapmam konusunda bilgim yok bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayında YGS başvurusunda bulunmuş olmanız gerekiyor. 12 Mart’ta sınava girerek istediğiniz bölüm için gerekli puanı almalısınız. Temmuzda da tercih yapacaksınız.

 6. Admin dedi ki:

  10. Siniftayim muhasebe deyim ama düz liseye geçmek istiyorum gecebilirmiyim???

 7. Mehtap dedi ki:

  Hocam rahatsiz ediyorum kusura bakmayin ve sordugm soru sizin alaninz olmayabilir ama hocam ygs baraji 32 net diyorlar ama 32 net tam yapmadanda barj gecilebilyo bunu aciklayabilrmisnz rica etsem

 8. Mehtap dedi ki:

  Mrba hocam bn duz lisedym suan ama meslk lisesi oldu oklm bn baraji gecemzsm sinvsz gecis hakkm varmi

 9. ozgulll dedi ki:

  Mrb hocam bn 2012 düz lise mezunuyum açıktan Universe bttrmek istiyorum çocuk gelişimi için nasıl baş vurabilirim yardimci olursaniz sevinirim

 10. esma dedi ki:

  düzlise mezunuyum sözel bolum aöf 2 yıl ilahiyat okuyabilir miyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yeterli puanı alırsanız okuyabilirsiniz.

   • sami dedi ki:

    Yeterli puan kaç hocam .. düz lise mezunuyum [SAKARYA]ilahiyat için sadece ygs puanı yeterlimi lys yede girmek gerekiyormu… teşekkür ederim

    • sami dedi ki:

     Bu başvuru doğrumudur
     SINAVA İLİŞKİN BİLGİLER
     ÖĞRENİM DURUMU:
     4 – Bir ortaöğretim kurumunu bitirdikten sonra herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmedim
     SINAV MERKEZİ TERCİHİ:
     540 – SAKARYA/ADAPAZARI
     SINAV MERKEZİ TERCİHİ 2:
     541 – SAKARYA/HENDEK
     YGS VE/VEYA LYS SOSYAL BİLİMLER SINAVINDA (LYS-4) DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ SORULARINI VEYA İLAVE FELSEFE/FELSEFE GRUBU SORULARINI CEVAPLANDIRMA DURUMU:
     1 – Ortaöğretimde zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi aldım
     KİMLİK KARTI BİLGİLERİ
     1 – Nüfus Cüzdanı
     DİĞER (KİMLİK KARTI BİLGİLERİ):

     KILAVUZ KOŞULLARINI OKUDUM, KABUL EDİYORUM.
     OTURUM BİLGİLERİ
     Ad Tarih Saat Süre Ücret (TL) Ödeme Durum
     2017 – YGS 12 Mart 2017 10:00 160 dakika 60,00 Ödendi

    • alperturkoglu dedi ki:

     Bu sene LYS puanı ile alacak. TS-1. Taban puan YGS olarak 380,15262- 450,58614 arasındaydı ama TS-1 ne olur bilemem.

 11. Abdullah dedi ki:

  merhaba hocam ben bu sene YGS’ye giricem düz lise okuyorum sonradan anadolu oldu okulum simdi ygs den 150 ve üzeri alırsam 2 yıllık üniversite okuyabiliyormuyum.

 12. Ibrahim dedi ki:

  Duz lise mezunuyum ygs den 138 puan aldim aciktan universite ye kayit yapabilirmiyim acaba diploma puani eklenirse bile olmaz mi

 13. Engin dedi ki:

  Siz beni yalnıs anladınız benim demek istediğim simdi ben üniversiteye gitmek istiyorum ama obp puanıyla giremiyorum ygs puanı da ortada ne yapabilirim boş kontenjan lar benim için geçerli mi

 14. Engin dedi ki:

  Hocam ben düz lise mezunuyum ygs den 178 aldım ama 2 yıllıklar cok zor oluyor ne yapabilirim

 15. enes dedi ki:

  hocam ben sbs ye girmedim normal liseye gidebilirmiyim ?

 16. Ayse dedi ki:

  Peki hocam ben tercihlerimde ilk sirada cocuk gelisimi tercih vermek istiyorum ygs %40 kontenjanından yararlanma hakkim var mı bunu öğrenmek istiyorum

 17. Ayse dedi ki:

  Ben anadolu lisesi mezunuyum bu yıl ygs4 puanim okul puaniyla birlikte 340 ben 2 yıllık çocuk gelisimi bolumunu vermek istiyorum ygs%40 kontenjaninda yerlese bilme ihtimalim yuksek mi yardimci olursaniz çok sevinirim

 18. ikra dedi ki:

  Ben düz lise mezunuyum bu yıl ygs4 puanim okul puanıyla beraber 343 2 yıllık çocuk gelişimi tercih edebilir miyim

 19. BURAK dedi ki:

  sayın hocam düz lise mezunuyum 2 yıllık bölümlere tercih yapabilir miyim ygs den aldığım puan çok rahat yetiyor ygs 1 den okul puan ile birlikte 238 aldım dokuz eylül üniversitesi elektrik bölümünden 20 puan fazla tercih hakkımız vardır inşallah cevap verirseniz çok sevinirim sayın hocam.

 20. Betül dedi ki:

  Merhaba ben düz lise mezunuyum. Bu sene puanım, okul puanımla birlikte 299 yapıyor.Paramedik bölümü istiyorum sizce yerleşebilirmiyim ?

 21. T Burak Peker dedi ki:

  S.Aleyküm Benim bir sorum olucaktı düz lise mezunuyum 4 yıllık bölüm tercih ettim bölümü beğenmedim zor geldi bu sene tekrar ygs girdim 185 aldım okul puanınında %50 si gelicek yani 200 oluyor Uçak Teknolojisi bölümüne yeterli olurmu girebilirmiyim yoksa düz liseyim diye girme hakkı tanınmazmı sınavaız geçiş hakkıyla dolarmı bölüm ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   2015 yılından itibaren programların %40 kontenjanı YGS puanlıları için ayrılıyor. Şu sayfada YGS-1 ile alan Uçak teknolojisi taban puanlarını inceleyebilirsiniz. Ancak ücretli olabilir gibi görünüyor.

 22. Elif dedi ki:

  Merhaba, ben düz lise çıkışlıyım ve bu sene diploma notum ile birlikte ygs4 248 radyo ve tv programcılığı. 2yıllık (iö) istiyorum sizce gelir mi?

 23. Yalcin karakus dedi ki:

  Hocam meraba ben makine teknisyenligine gitmek istiyorum 2 yillik olannama duz liseliyim taban puanlarinda ygs1 ile alanlar yaziyo o puana gore ben rahat gidiyorum ama dhz liseliyim alirlarmi meslek lisesi oncelikli oldugu icin

 24. engin bakan dedi ki:

  hocam merhaba ben düz lise mezunuyum inşaat teknolojisi bölümüne gitmek istiyorum ygs’de barajı aştım. meslek lisesi öğrencileri dışında ayrılan kontenjan sayısı nedir. birde internette yazan taban ve tavan puanlar meslek lisesi öğrencileri taban ve tavan puanları yoksa karışık mı.? Lütfen cevap verir misiniz.

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS kontenjanlarını şu şekilde değerlendirebilirsiniz. Örneğin 40 kişilik kontenjanı olan bir bölümün %40’ı yani 16 kişilik YGS kontenjanı olmuş olur. Şu sayfada ilk tablo YGS taban ve tavan puanlarını göstermektedir.

 25. Sevgi dedi ki:

  Iyi günler ben 2006 düz lise menzunuyum üniversite sınavlarına girmek istiyorum ama suan hiç bir bilgim yok mufredatla ilgili sınav değişikleri ile ilgili ygs barajını geçtikten sonra çocuk gelişim hakkı oluyormu 2 yıllık açık öğretim herhangi biri icin ne yapabilirim

 26. Ece dedi ki:

  merhaba ben 2015 düz lise çıkışlıyım bu sene mezun olarak sınava gireceğim odyometri istiyorum kemerburgaz üniversitesinde meteb kontenjanı dışında aynı zamanda ygs puanıylada alım yapılıyor mu

  • alperturkoglu dedi ki:

   2015 yılından itibaren artık tüm program kontenjanlarının %60’ı sınavsız geçiş %40’ı YGS kontenjanı olarak ayrılıyor. Gerekli puanı almanız durumunda %40’lık kontenjan için şansınızı deneyebilirsiniz.

 27. Hasret dedi ki:

  İyi günler ben düz lise mezunuyum sınavsız geçiş hakkım varmı.Kontejyan dolmazsa girebileceğimi söylüyorlar böyle bisey varmı cevaplarsanız sevinirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız yok. Ön lisans programlarının %40 kontenjanı alan dışından YGS puanı ile tercihte bulunan adaylara ayrılmıştır. Ancak kesinlikle sınavsız geçiş değildir.

 28. nursen dedi ki:

  Hocam 2003 düz lise mezunuyum sınavsız acikogretim işletme okuyabilir miyim?Teşekkürler

 29. onur dedi ki:

  Geçen sene kazandım bi bölüm gitmedim. YGS parasini dün yatirmayi unuttum. Ama bir arkadaş geçen seneki puanla tercih yapabilirim dedi benim askerliği tecil etmem lazjm yoksa seneye askerim. Açık öğretim felan bi yolu yokmu acaba he bu arada düz lise mezunuyum ??

 30. sevcan dedi ki:

  merhaba 1998 düz lisesi mezunuyum açıköğretimde çocuk gelişimi okuyabilir miyim .başka soru başvuru formumda kodlama hatası ile farklı liseden mezun görünüyorum.üsküdsr kız lisesi yerine burhan felek lisesinden mezun görünüyorum ösym ye dilekçe gönderdim umarım düzelir düzelmezse kayıt sırasında sorun olur mu.şimdiden teşekkürler.

 31. murat dedi ki:

  Hmm anladım hocam da y- ygs3 330 yaptigimi varsayarsak ist. nisantasi uni. duz lise cikisli olmamdan kaynaklı sinavsiz geçiş lerle kontenjan dolarsa yerleşemezmiyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş kontenjanı ayrı YGS kontenjanı ayrı. Eğer taban puan geçen seneki gibi gerçekleşirse yerleşme şansınız yüksek. Ama her zaman +10 -10’luk oynama ihtimalini göz ardı etmeyin.

 32. arife dedi ki:

  Hocam 2000 yılında çocuk gelişimi mezunuyum sinavsiz geçiş hakkim varmı. Varsa nasil basvuru yapabilirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Teorik olarak sınavsız geçiş hakkınız var. Ancak öncelik son mezunların olduğundan pratikte yerleşmeniz imkansız. 20 Ocak’a kadar YGS başvurusunda bulunarak YGS sınavına girmelisiniz. En azından YGS kontenjanından şansınızı deneyebilirsiniz.

 33. Murat dedi ki:

  Merhabalar ben düz lise cikisliyim
  Ygs3 de 200 puan alirsam tam burslu adalet bölümüne yerlesebilirmiyim

 34. Murat dedi ki:

  Merhaba Ben açık duzlise ogrencisiyim kredim 176 iki yıllık ilahiyat okumak istihorum geçiş yapabiliyormuyum

 35. Serra dedi ki:

  Düz lise mezunuyum üniversitede 2 yıllık çocuk grlişimi seçebilir miyim ikinci öğretimde olur

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yıldan itibaren 2 yıllık ön lisans bölümlerinde sınavsız geçiş kontenjanı ayrı YGS kontenjanı ayrı olarak belirleniyor. Yeterli puanı almanız halinde yerleşme şansınız tabi ki var. Şu sayfadan 2015 taban ve tavan puanlarını görebilirsiniz.

 36. ramazan dedi ki:

  YGS’ye girip 140 barajı aşma martavallarına dahil olduktan sonra Sınavsız Geçiş’i ben ne yapabilirim acaba.Zaten sınava girmiş oluyorum.Sınava girip barajları aştıktan sonra gider öergün okurum.Bırakın bu ayakları…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Üslubunuza dikkat edin. Bilginiz olmadan sallıyorsunuz.Sınavsız geçiş adı üstünde sınava girmeden tercih yapmak demek. YGS ile alan dışı tercih yapacaklar sınava giriyor. Sınavsız geçiş sadece açıköğretim mi oluyorki 140 alıp örgün okuyorsunuz. Geçtiğimiz yılın taban puanlarına bakın bakalım 200 puandan aşağı bölüm var mı? Aslında size cevap verilmez de bilgisizliğinizi görmenizi istedim.

 37. Hüseyin Dilmaç dedi ki:

  merhabalar ben düz lise mezunuyum 2 yıllık uçak teknolojisi ya da harita kadastro bölümüne girebilir miyim bi sıkıntı olur mu dersler ,kontenjan sıkıntısı.

 38. Rojinn dedi ki:

  Hocam bnm ygs1 246 duz liseden mezun oldum. insaat teknolisi bolumune tercih vermedk istiyorum.gelebilirmi?

 39. halide dedi ki:

  Hocam 2015 imamhatip mezunuyum YGS1)210 2)2013)2194)2085)230 İstanbul özel Üniv. Gidicem anestezi grafikerlik gibi MYOve hmyo bunlar ne demek benim buraya gitme sşansım yokmu

 40. yasin dedi ki:

  Hocam benim ygs 3 puanım 299 düz lise mezunuyum istanbul uni tıbbi dokümantasyon bölümünün gelme ihtimali nedir ayrıca meslek liselerinin direk geçiş hakları kalktımı bu sene

 41. Admin dedi ki:

  Hocam tm-3 sıralamam 495 bin muğla felseyi 312 binle almış girmem inkansız mı bide sosyal sıralamam 326 bin sanat tarihi 149 binle almış çok acil yardımcı olabilir misiniz

 42. Bilal dedi ki:

  Merhaba hocam ben duz lise mezunuyum ygs4 puanim 191 okuldan 32 puan geliyor 2 yillik halkla iliskiler ve tanitim dusunuyorum gelme olasiligi nedir yani girebilirmiyim puanim bir coguna yetir ve sinavsiz gecislede dolmamis

 43. Esra dedi ki:

  merhaba ben 2013 yılında mezun oldum düz lise mezunuyum. istanbul üniversitesi’nde 1 sene yabancı dil okudum 1 senedir okulumu dondurdum. yatay geçiş yapmak istersem yapabiliyor muyum? mesela 2013 yılında aldığım ygs puanlarıyla istanbul’da ygs ile alan bir bölümü yazabilir miyim? kodlar kafamı karıştırdı çünkü. sadece meslek lisesi mezunları mı yapabiliyor bu geçişi?

 44. huseyin dedi ki:

  Merhaba hocam ben düz lise mezunuyum

  MERSİN ÜNİVERSİTESİ 107470606 İnşaat Teknolojisi (İÖ) YGS-1 50 50 246,31859

  bu bölümü seçmek istiyorum acaba gidfebiliri myim? geçen seneki kontenjanlara bakmaya çalıştım bulamadım kaç tane meslek kaç tane normal lise mezunu almış diye araştırdım bulamadım. Ama sağ tarafında öncelik numarası falan yazmıyor ygs1 den 246 denilmiş benim okul puanıyla beraber 255 civarı bir puan gelecek yerleşme ihtimalim nedir ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Toplam kontenjanı görebiliyoruz zaten sizde 50 diye yazmışsınız. Yerleştirme öncelikleri boş olduğundan alan dışından öğrenci aldığını anlıyoruz. Evet geçen seneki taban puan 246 imiş. Şansınız şu kadardır diyemem. Ama var.

 45. Dalya dedi ki:

  Merhaba hocam kolay gelsin. Ben düz lise çıkışlıyım ve ygs2puanım 180. Abant izzet baysal üniversitesinde Kimya teknolojileri okumak istiyorum ve puanımda yetiyor. Sizin verdiğiniz linklerden baktım, yerleştirme önceliği de yok. Ben tutacağını umuyorum,sizce de tutar mı? Ve bunlar geçen senenin puanları. Bu sene sınav zor geçti diyorlar, okul puanlarında düşme olur mu sizce? 2015-2016 yılı için okul puanları haziranda mı açıklanacak? Sizin bu sitede yayınlanır mı?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Abant Kimya Tek. gündüz sınavsız geçişle dolmuş, 2.öğretim yerleşme şansınız yüksek. Puanların düşmesi konusunda rehber öğrt. olmadığım için yorum yapamıyorum. Bu yıl tercih yapacaklar için geçerli olacak puanlar zaten şuan sitemde var. 2016’da tercih yapacaklar için bu yılki yerleştirmelerin yapılması gerekiyor. (Oradaki 2014 taban puanı ifadesi sizi yanıltıyor olabilir. Siz tabi ki geçen seneki yerleştirme sonuçları ve taban puanlarına göre tercih yapacaksınız)

   • Dalya dedi ki:

    Peki hocam, bir iki yerde ben düz lise çıkışlı olduğum için myo seçerken okul puanımın düşeceğini söylediler. Doğru mudur? Teşekkür ederim cevapladığınız için

 46. cagri celik dedi ki:

  Acik ogretim lisesi mezunuyum universite sinavindan 0 puan aldim acikogretim fakultesinde direk okuyabilecegim herhangibir bolum var midir ucretlide olur

 47. merve dedi ki:

  merhaba hocam 2014 yılı düz lise mezunuyum diploma notum 74,49
  geçen sene barajı geçip yerleştim bu yıl ki puanlarım
  YGS1:197
  YGS2:205
  YGS3:214
  YGS4:206
  YGS5:206
  YGS6:205 bu puanlarla sağlık bölümlerinden tercih yapmak istiyorum ama öncelik sağlık meslek liselerinin diyolar kontenjandan geçiş yapabilir miyim ve katsayı yarıya düşer mi?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Puanlarınızı yazmanıza gerek yok çünkü benim bölümlerin puanlarını tek tek incelemem mümkün değil. Şu sayfadan istediğiniz bölümün linkini tıklayın. Yerleştirme öncelikleri sütunu boş olanlar sınavsız geçişle kontenjanı dolmayan programları gösteriyor. İlgili puan türünde puanınız yetiyorsa yerleşme şansınız var. Evet katsayı yarı yarıya düşecektir.

 48. irem dedi ki:

  meraba hocam 2014 yılı açıköğretim lisesi mezunuyum diploma notum 55
  ygs1:139
  ygs2:139
  ygs3:171
  ygs4:170
  ygs5:161
  ygs6:150
  bu notlarla 2 yıllık örgün okuyabilir miyim bi de katsayı yarıya düşer mi?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfadaki linkleri tek tek tıklayıp incelemeniz, yerleştirme önceliği boş olanların yanındaki puanlarla puanınızı kıyaslamanız gerekiyor. Barajı geçtiğiniz YGS-3,4,5,6’ya 33 puan eklenir. Geçen sene YGS ile yerleşip gitmediyseniz 16,5 puan eklenir.

 49. Rıdvan dedi ki:

  Merhaba,bn bu 2015 ygsye girdim sadece ygs3’ten 140 aldım herhangi bi yerden 2 yıllık tercih yapabilir miyim?Teşekkürler

 50. Gizem dedi ki:

  Merhaba ben düz lisesi öğrencisiyim ygs de 180 barajını geçemedim, fakat 140 barajını geçtim sanırım 2 yıllık okuma hakkım varmış acaba okul puanı verilir mi bi bilginiz var mı?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet diploma notunuz x 5 X 0,12 kadar ek puan alırsınız.

  • sema dedi ki:

   Merhaba ben bu sene ygsye girdim 140 barajini gectim duz lise ogrencisiyim myo bolumlerinden bolum yazabilirmiyim? Ve 140 barajini gectigim icin ek puan gelir mi ? Tesekkurler

   • alperturkoglu dedi ki:

    140 ve üzerinde aldığınız puan türlerinde tabiki tercih yapabilirsiniz. Okul puanınızda eklenecek. Ancak tercih ettiğiniz bölümün yerleştirme öncelikleri sütununda 14,2,İ,95 gibi değerler yer alıyorsa kontenjanı sınavsız geçişle doluyor demektir. Siz yerleştirme önceliği sütunu boş olan ve min. puan kısmındaki puanı YGS puanınıza yakın yerleri tercih etmelisiniz.

 51. eliff dedi ki:

  Ben duz liseden mezun olacagim sehir disina cikmamak icin ozel üniversite de adalet bölümü okumak istiyorum fakat meslek liselerinin vakif üniversitesinede sinavsiz gecis hakları varmis bnm yazdigim burslu tercihte onlarin önceligi olacak mi ? Yardm ederseniz cok sevinirim

 52. DUYGU dedi ki:

  Merhaba, ben 2009 yılı düz lise mezunuyum.Açıköğretim lojistik yada işletme okumak istiyorum.
  Ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.Yardımcı olabilir misiniz?

  teşekkürler.

 53. kubat dedi ki:

  Mrb ben duz lise mezunuyum sozel cikisliyim ygsde 170 puan alsam tercih yapabiliyormuyum 2 yillik

 54. ssddx mdmvjc dedi ki:

  Kardeş ben 2014 meslek lisesi mezunuyum bidaha ygsde şansımı denemek istiyom ama eğer ygsyi kazanamazsam sjnavsi geçiş hakkım varmı….şimdiden tesekkur eserim

 55. Serdar dedi ki:

  Anadolu lisesi mezunuyum tercihlerimi sağlık yüksek okullarına yapmayı düsünüyorum. Sağlık tercih edeceğim icin ve sağlık meslek lisesi mezunu olmadıgım icin genel yerlestirmede yerlesemeyecek miyim ? İkinci tercihleri mi bekleyeceğim ?

 56. mustafa dedi ki:

  merhaba ben düz lise mezunuyum ygs1 puanım 248 2 yıllık inşaat teknolojileri yazmak istiyorum ama meslek liselerine öncelik tanınması ve kontenjanların çok az olduğundan yazsam gelme ihtimali nedir? birde geçen sene açıkta kontenjan kalmış mı bunu nerden öğrenebilirim.yardımcı olursan sevinirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçlarına bakabilirsiniz.Yerleştirme öncelikleri sütunu boş olan yerler kontenjanı sınavsız geçişle dolmadığından YGS puanı ile öğrenci almış olan yerleri göstermektedir. Yanındaki puan değerlerini inceleyerek kendinize uygun yerleri bulabilirsiniz.

 57. eda dedi ki:

  Mrb ben düz lise mezunuyum. Ygs’den 2 yıllık çocuk gelişimi ya da okul öncesi öğretmenliği tercih etmeyi düşünüyorum. Öncelik meslek liseli çıkışlıların mı yoksa düz liseliler öncelik sırası olmadan tercih yapabilirler mi?

 58. hacer dedi ki:

  s.a ben açık öğrteim lisesi türkçe matematik bölümünü okuyorum inşallah bu yıl bitecek sınavlara hazırlanıyorum acaba pedegoloji okuma şansım var mı ? rehper ögretmenligi de olabilir.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Pedegoloji diye bir bölüm yok. Eğer kasdettiğiniz Pedegoji ise buda doğrudan bir bölüm ismi olarak yer almıyor. Sosyoloji yada psikoloji mezunlarının yapabilecekleri meslek alanı olarak biliyorum. Rehber öğretmenliği okuyabilirsiniz. Bunun için de LYS’de TM-3 puanına ihtiyacınız olacaktır. Rehberlik ve psikolojik danışmanlık taban puanlarına şu sayfadan bakabilirsiniz.

 59. Gamze dedi ki:

  merhabalar Ben düz liseden mezunum ygs6 dan 226 aldım okul puanimda36 sivil hava ulaştırmacilıgi bölümüne girme şansım varmı? Yada hangi bölümlere girebilirim ygs3 264 ygs4 250 ygs5 249 tercihim akdeniz üniversitesi

  • admin dedi ki:

   2012 yerleştirme sonuçlarını mail adresinize attım. Devlet üniversiteleri zor görünüyor. Belki vakıf üniv. olabilir.

 60. ayşe dedi ki:

  benim ygs 2 den sıralamam 2bin 400 lerde düz liseden mezunum radyoterapiyi yazsam gelirmi ??

 61. yusuf çakar dedi ki:

  hangi liselere gideceğiz acaba onu öğrenmek istiyorum sbs sınavına kaydolmadım daa…..

  • admin dedi ki:

   Ağustos ayında Meslek lisesi yada düz liselere ön kayıt yaptırarak eylülde kesin kayıt yaptırasbilirsiniz.

 62. duygu dedi ki:

  merabalar.ben bu sene ki ygs1den 197 ygs2den 200 puan aldım ve düz lise mezunuyum.2 senelik radyoterapi,anestezi,ortopedik protez ve ortez gibi veya adalet meslek yüksekokulunu tercih etmek istiyorum acaba bu puanımla tercih edebilceğim yrler nereleri yardımcı olursanz sevinrm

 63. aleyna dedi ki:

  benim puanım 320 marmara ünv. büro yönetimi istiyorum sizce girebilirmiyim teşekkür ederim şimdiden. düz lise mezunuyum

  • admin dedi ki:

   Benim elimde bir dershaneden aldığım 2012 yerleştirme sonuçları var. Yerleştirme önceliği dolu olduğundan, kontenjanın tamamının sınavsız geçişle dolduğunu anlıyorum. YGS puanı ile hiç öğrenci almamış.
   107250482 Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 60 60 YGS-4 2012,2,İ,93 293,987
   107270468 Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı (İÖ) 60 60 YGS-4 2007,2,D,90 260,247

 64. hasan dedi ki:

  ben amaliyat yardımcısı bölümü istiyom ama ygs 2 den barajı geçemedim düz lise mezunuyum gidebilrmym

  • admin dedi ki:

   Bu bölümün kontenjanı sağlık meslek lisesi sınavsız geçiş öğrencilerince dolduruluyor. Bırakın baraj puanını geçmeyi zaten taban puanı 250-300 civarında olan bir bölüm.

 65. burak dedi ki:

  Duz lise muzunuyum ve ygs 2 179 puanım var gıda teknolojisine gidebilirmiyim ?

  • admin dedi ki:

   Geçen senenin yerleştirme sonuçlarına göre bulabildiklerim bunlar. Ben özel bir dershaneden bulduğum sonuçlara göre yazdım. 2013 Kılavuz çıktığında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
   Adıyaman MYO (i.ö) 178,09642
   Amasya Ü. Suluova MYO (iö) 164,41018
   Ardahan Tek.Bil.MYO 166,50914
   Batman Ü. (iö) 177,44703
   Bitlis Eren Ü. Tatvan MYO 158,05112
   Çanakkale 18 Mart Bayramiç MYO (iö) 167,60777
   Düzce ü. Akçakoca MYO (iö) 157,67111
   Atatürk Ü. Hınıs MYO 155,19495
   Atatürk Ü. Narman MYO 163,76435

 66. emre dedi ki:

  Bu durumda ilk tercihlerde yerlesme ihtimalim yok gibi tsk edrm hocam

 67. emre dedi ki:

  Hocm birseyi merak ediyorm mesela bnm puanimin qlrindaki altindaki yerleri tercih ettim duz lisellilerin gittigi puanlarla ilk tercihde gelmeyip ek yerlestrmelerde mi geliyor fene de

  • admin dedi ki:

   İllaki ek yerleştirme olmasına gerek yok. Şöyle düşünelim. 40 kişilik kontenjanı olan bir bölümü 25 meslek lisesi mezunu sınavsız geçişle, 50 düz liseli de YGS puanı ile tercih etti. Önce 25 meslek liseli yerleştirilir. Geriye 15 kişilik kontenjan kalır. YGS puanı ile başvuranlardan 15 kişi en yüksek puandan itibaren yerleştirilir.

   Ek yerleştirmelerde ise 40 kişilik kontenjana 35 kişi başvurur ve yerleştirilir. Daha sonra kalan 5 kişilik kontenjan için ek tercihler ve yerleştirmeler yapılır.

 68. emre dedi ki:

  Peki cok tesekkur ederim bilginiz icin

 69. emre dedi ki:

  Bn duz lise mezunuyum ygs 2 puanm 180 be kimya teknolijisine yerlesme ihtimalim va mi acaba

  • admin dedi ki:

   Size özel bir çalışma oldu. 2012 YGS puanı ile alan yerlerin 180 puan altında olanlarını çıkardım. Size fikir verebilir.
   Batman MYO 161,45825 157,65778 (i.ö)
   Bayburt MYO 158,7531
   Bilecik Şeyh Edebali 161,15481 (i.ö)
   Gerede MYO 171,15325 (i.ö)
   Erzurum MYO 175,7464 (i.ö)
   Gümüşhane MYO 174,63769
   Lüleburgaz MYO 162,02795 (i.ö)
   Kütahya Tek.Bil. MYO 161,1227
   Dumlupınar Emet MYO 176,81822 167,45061 (i.ö)
   Devrek MYO 179,32323

 70. aydaa dedi ki:

  Bunlar duz liseliler icin olan puanlar mi ? 196 puan turuyle yerlesme olasiligim var mi

  • admin dedi ki:

   Evet düz lise için olanlar diğerlerini hiç yazmadım zaten. Yerleşip yerleşememe durumunun yorumu size ait. Ben size 2012 YGS taban puanlarını verdim.

 71. aydaa dedi ki:

  Tsk edrm bilgi icin adana konya antalya Hatay denizli aydin bu alti sehir

  • admin dedi ki:

   Adana (Göremedim yada yok)
   KONYA
   Sosyal Bilimler Meslek Y.O. 258,51522 (iö)
   Akören Ali Rıza Ercan Meslek Y.O. 218,8655 204,67016(iö)
   Beyşehir Ali Akkanat Meslek Yüksekokulu 226,95361 217,6543(iö)
   Hadim Meslek Yüksekokulu 195,50824 199,67932 (iö)
   Kadınhanı Faik İçil Meslek Yüksekokulu 195,07381
   Kulu Meslek Yüksekokulu 213,55619
   Taşkent Meslek Yüksekokulu 202,41449

   ANTALYA
   Finike Meslek Yüksekokulu 248,57439

   HATAY
   Antakya Meslek Yüksekokulu 248,94553
   Kırıkhan Meslek Yüksekokulu 235,03069
   Reyhanlı Meslek Yüksekokulu 216,14004 186,13446(iö)
   Yayladağı Meslek Yüksekokulu 208,21821 195,25144(iö)

   DENİZLİ
   Bekilli Meslek Yüksekokulu 224,65814 187,97947(iö)
   Buldan Meslek Yüksekokulu 215,64503 157,9535 (iö)
   Çivril Atasay Kamer Meslek Yüksekokulu 220,34223 214,85079 (iö)
   Honaz Meslek Yüksekokulu 202,83239 (iö)

   AYDIN
   Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksekokulu 259,84495 221,73635(iö)
   Nazilli Meslek Yüksekokulu 240,22458

 72. aydaa dedi ki:

  Duz lise mezunuyum Ygs 6: 196 puanm dis ticarete yerlesme gibi bir sansim war mi acaba lutfen hocam cewap bekliyorum

  • admin dedi ki:

   ***Şu sayfada*** 2012 yılına ait yerleştirme kılavuzu bilgileri var. Yerleştirme önceliğinde harf ve sayılar yazılı olanlar sınavsız geçişle kontenjanı dolan yerleri gösteriyor.Burada yerleştirme önceliği kesikli çizgi ile gösterilen yerlerin yanındaki puanlar YGS puanları. Siz puanınızı bunlara göre kıyaslayarak tercihte bulunabilirsiniz. Elimde bir dershaneye ait 2012 yerleştirmesi de var. Düşündüğünüz 5 okul yada şehrin ismini verirseniz size puanlarını söyleyebilirim. (Vakit olmadığı için daha fazlasına bakamam.)

 73. lara dedi ki:

  ben ygsden ygs1 208 puan aldım okul puanıyla birlikte 2yıllık makina bölümüne girme şansım nedir harran üni makina bölmü 100 yazıyor düz lise olarak tercih yapsam gelebilirmi?

  • admin dedi ki:

   Orada yazan sınavsız geçişle yerleşmiş olan öğrencinin geçen yılki AOBP puanıdır. Siz şu sayfada yerleştirme önceliği kesikli çizgi olanların yanındaki puan değerlerine göre araştırın ve tercihte bulunun.

 74. deniz dedi ki:

  Ben düz lise mezunuyum.Açıköğretim lisans okumak istiyorum.Ygs 180 barajları geçtim.Lys ye girmeme gerek var mı?

 75. hüseyin dedi ki:

  s.a. merhaba ben düz lise mezunuyum ygs(3) de 200 ygs(6) 161 puan aldm önlisans muhasebe bölümüne gitmek istiyorum baska bölümede gitmek istemiyorum düşüncemde yok bir baska bölüm ben lys ye girmeden üniversiteye gidebilirmiyim acaba

  • admin dedi ki:

   Burada bölümün ÖSYM kılavuzundaki sorgulaması,
   Burada da yorumlamanın nasıl yapılacağı var.
   Eğer 2 yıllık tercih edecekseniz zaten LYS’ye girmenizin bir anlamı yok.

   Sorularımızı Üstteki kırmızı yazıya göre sormaya dikkat edelim.

 76. hilal dedi ki:

  düz lise mezunu olupta ygs den de 160 alan biri bu sınavsız gecişe nasıl basvurabilir bide hangi bölümler var bu konu hakkında bilginiz var mıı?

  • admin dedi ki:

   Düz lise mezunlarının sınavsız geçiş hakkı bulunmamaktadır. Ancak puanınız 160 olduğu için istediğiniz aöf yada puanınızın yettiği örgün programlara tercihte bulunabilirsiniz. Tercih yaparken şu kılavuzda istediğiniz bölümü sorgulayarak, yerleştirme önceliği kısmına bakın eğer kesikli çizgi yer alıyorsa, yanındaki puana bakın. Kendi puanınıza yakınsa tercihte bulunabilirsiniz.

 77. nurhan dedi ki:

  merhaba benım bır sorum olacaktı ben acık duz lıse okumaktayım ve unuversıte olarak sosyal hızmetler dusunuyorum dırek gecıs varmı ve sosyal hızmetlerde gorev yapabılmek ıcın 2 yıllık sosyal hızmetler okumak yeterlımıdır cevap yazarsanız sevınırım

  • admin dedi ki:

   Düz lise yada açık düz lise mezunlarının sınavsız geçiş hakkı yoktur. Diğer sorunuzun cevabı maalesef benim alanım dışında..
Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.