Dikey Geçiş Nedir?

Sponsorlu bağlantılar

2 Yıllık bir yüksek öğretim programından 4 yıllık bir programa geçmeye dikey geçiş denir. Dikey Geçiş, 2 yıllık bir meslek yüksek okulunu bitirdikten sonra 4 yıllığa tamamlanması olarak da tanımlanabilir. Dikey Geçiş’ten faydalanmak için, Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girilmesi gerekmektedir. Sınav 80 adet sözel, 80 adet sayısal sorudan oluşmakta ve her yıl yapılmaktadır. Sınav çok zor olmasa da asıl zor olan kontenjanın az olmasıdır. Belirlenen kontenjanlardan faydalanmak için soruların tamamına yakınını doğru cevaplamak gerekmektedir.

Dikey Geçiş yapmak isteyenler artık üniversitelere bireysel başvuru yapmayacak, merkezi sistem sınava girerek yerleştirilecekler. Dikey Geçiş’ten yararlanmak isteyen adaylar için sınav sonucunda bir lisans programına yerleştirilmiş olmak da yetmiyor. Sınav sonucunda lisans programına devam etme hakkı elde eden adaylar için bir ‘lisans hazırlık programı’ uygulanıyor. Aday, 3 yarıyıl boyunca devam etme hakkının bulunduğu uyum programında başarılı olamazsa lisans programındaki kaydı siliniyor.

Facebook İle Yorum Yap

comments

4 Yorum Yapılmış.

  1. zeynep diyor ki:

    Merhaba hocam. size bir sorum olacaktı. ben bu sene mezun olacağım bu sene dgsye gireceğim ama bir yer tutacagını sanmıyorum. seneye dershaneye gidip tam olarak calışacağım. Size sorum şu; dgs sınavında o yıl mezun olanlara öncelik diye bir sey var mı?

  2. arslan uygun diyor ki:

    ben gds başvuru gününü kacırdım ne yapmam lazımEğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık
Erkek bebek isimleri için erkek isimleri sitemiz. Toplist Sitesi- Bedava Link Ekle Sınava Hazırlık Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.