YGS 2015 - Sınavsız Geçiş 2015

Dikey Geçiş Nedir?

23 Aralık 2012
395 kez görüntülendi

2 Yıllık bir yüksek öğretim programından 4 yıllık bir programa geçmeye dikey geçiş denir. Dikey Geçiş, 2 yıllık bir meslek yüksek okulunu bitirdikten sonra 4 yıllığa tamamlanması olarak da tanımlanabilir. Dikey Geçiş’ten faydalanmak için, Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girilmesi gerekmektedir. Sınav 80 adet sözel, 80 adet sayısal sorudan oluşmakta ve her yıl yapılmaktadır. Sınav çok zor olmasa da asıl zor olan kontenjanın az olmasıdır. Belirlenen kontenjanlardan faydalanmak için soruların tamamına yakınını doğru cevaplamak gerekmektedir.

Dikey Geçiş yapmak isteyenler artık üniversitelere bireysel başvuru yapmayacak, merkezi sistem sınava girerek yerleştirilecekler. Dikey Geçiş’ten yararlanmak isteyen adaylar için sınav sonucunda bir lisans programına yerleştirilmiş olmak da yetmiyor. Sınav sonucunda lisans programına devam etme hakkı elde eden adaylar için bir ‘lisans hazırlık programı’ uygulanıyor. Aday, 3 yarıyıl boyunca devam etme hakkının bulunduğu uyum programında başarılı olamazsa lisans programındaki kaydı siliniyor.

Facebook İle Yorum Yap

comments

Yorumlar

 1. gözde diyor ki:

  Hocam merhaba ben 2 yıllık patoloji okuyorum birinci siniftayim ve dgs ile hemsirelige yükseltmek istiyorum. Son zamanlarda yayılan haberlere göre böyle bi hakkımız artık yokmuş son bilgi nedir ogrenebilirmiyim teşekkürler

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Benim alanım sınavsız geçiş DGS ile ilgili son bilgilerden haberim yok. Şu siteden bilgi alabilirsiniz.

 2. caner diyor ki:

  hocam merhaba dgs ile pek bi iyi not,sıralama her ne ise alamadık diyelim özel bir üniversitede paralı ya da burslu imkanımız var mıdır peki ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Özel üniversitelerinde DGS kontenjanları var. DGS puanı ile yerleşemiyorsanız YGS puanı lazım. Doğrudan ücret verip okuyayım olmuyor.

   1. caner diyor ki:

    ama hocam meslek lisesi mezunu ygsye girmemiş dgs ile yükselmek istiyorsa ygs notunu nerden nasıl alıyolar ki ?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     O zaman sınavla değil de lisans tamamlama ile gidebileceği aöf lisans programlarında şansını deneyecek. Şu ve şu linklerde bölümünüze göre inceleyebilirsiniz.

     1. caner diyor ki:

      iki senelik anestezi okuduktan sonra ama dgsye girdik diyelimdevlet kazancak sıralamada değiliz yani yerleşemiyor muyuzhiçbi şekilde hemşireliğe yükseltmek amaçlı ya da tamamlamak diyelim

      1. alperturkoglu diyor ki:

       DGS kazanamazsanız tek yol aöf lisans tamamlama.

 3. zeynep diyor ki:

  Merhaba hocam. size bir sorum olacaktı. ben bu sene mezun olacağım bu sene dgsye gireceğim ama bir yer tutacagını sanmıyorum. seneye dershaneye gidip tam olarak calışacağım. Size sorum şu; dgs sınavında o yıl mezun olanlara öncelik diye bir sey var mı?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Yıl değil puan ve sıra önceliği vardır. Şu sayfada çok güzel anlatılmış. İncelemenizi tavsiye ederim.

 4. arslan uygun diyor ki:

  ben gds başvuru gününü kacırdım ne yapmam lazım

  1. admin diyor ki:

   Herhalde 1 yıl beklemeniz gerekir.

Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
YGS Giriş Belgemi Kaybettim

2013 YGS sınav giriş belgesini kaybeden adaylar ais.osym.gov.tr adresinden 2013 YGS sınav giriş belgelerini tekrar çıkartabilirler.  

Kapat

Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık
Erkek bebek isimleri için erkek isimleri sitemiz. Toplist Sitesi- Bedava Link Ekle Sınava Hazırlık Sınava Hazırlık