Liseye Sınavsız Geçiş

2017 ÖSYS Aday Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Sponsorlu bağlantılar

2017 ÖSYS Başvuru Kılavuzunu İndirmek İçin Tıklayınız.

2017 ÖSYS Değişiklikler

2017 YGS Başvuru Formu İndir 

YGS Başvurusunu bir başvuru merkezinden yapacak adaylar, ÖSYS Aday Başvuru Formu’nu arkasındaki yönergeyi okuduktan sonra dikkatli bir şekilde doldurmaları gerekmektedir.

Birinci Kısım: Formun en üst bölümü, adaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı kısımdır.

1-T.C.Kimlik numaramızı yazıyoruz. (YU Numarası; T.C. Kimlik Numarası olmayan adayların ÖSYM tarafından düzenlenen herhangi bir sınava başvurabilmeleri için sahip olmaları gereken üyelik numarasıdır.)

2- Adımızı, 3- Soyadımızı, 4-Baba adımızı, 5-Anne Adımızı,

6- Doğum tarihimizi yazıyoruz. 7- Cinsiyetimizi işaretliyoruz.

8- Doğum yerimizi, 9- Nüfusa kayıtlı olduğumuz il yada ilçemizi yazıyoruz.

10- Uyruğumuzu işaretliyoruz. (Eğer KKTC vatandaşı isek KKTC numaramızı yazıyoruz.)

 

İkinci Kısım: Öğrencinin İletişim Bilgilerinin yer aldığı bölümdür.

11-Yazışma adresi, ÖSYM artık her ne kadar yazılı olarak kılavuz yada sonuç bilgileri göndermese de ev yada size ulaşılabilecek bir adres bilgisi girmelisiniz.

12- Ev yada varsa iş telefonu, Cep telefonu bilgilerinizi girmelisiniz.

13- E-posta adresinizi giriyorsunuz.

Üçüncü Kısım: Öğrenim bilgilerinin yer aldığı kısımdır. Bu bölümde yer alan bilgiler 2017 ÖSYM Sınav kılavuzundan öğrenilebileceği gibi, henüz son sınıfta olan öğrenciler okudukları okulun yetkililerinden de bu bilgilere ulaşabilirler. Eğer önceden mezun olunmuşsa mutlaka ilgili bölümde yer alan Mezuniyet tarihi, Not Sistemi ve Diploma Notu bilgileri doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Not: Mezun olmamış öğrenciler için öğrenim bilgileri altında yer alan kısım mutlaka yetkili bir kişi tarafından (okul müdürü yada müdür yardımcısı) onaylanmalıdır.

14- Okul adı ve kodu, 15- Okul türü ve kodu,  16- Alan adı ve kodu,

17- Dal adı ve nosu, 18- Öğrencinin okul numarası,

(19,20 ve 21. maddeler daha önceden mezun olan öğrenciler için geçerlidir.)

19- Mezuniyet tarihi, 20- Not sistemi, 21- Diploma Notu,

Dördüncü Kısım: Sınava İlişkin Bilgilerin yer aldığı kısımdır. Öğrenim durumu, Sınava girmek istenilen il tercihleri, Din Kültürü yada Felsefe sorularının cevaplanmak istenmesi seçenekleri, başvuruda kullanılmış olan kimlik kartı bilgileri bu bölümde işaretlenecektir.

23-Öğrenim durumu, aşağıdaki tablodan durumunuza uygun olan seçeneği ve kodu girmelisiniz,

2016-ygs-basvuru-5

24-YGS sınav merkezleri: YGS sınavına girecek adayların sınava girmek istedikleri yer için tercihlerini girdikleri yerdir. (Sınav merkezleri ve kodlarına kılavuzun 10.sayfasından bakabilirsiniz.)

25-Ygs ve/veya LYS sosyal bilimler sınavında (LYS-4)  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını veya ilave Felsefe/Felsefe Grubu sorularını cevaplandırma durumu,

 • Zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almış olan adaylar bu kısma, Ortaöğretimde zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi aldım (Kodu 1)
 • Ortaöğretimde zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almadım. (Kodu 2)

26-Başvuru esnasında kullanmış olduğunuz kimlik kartı bilginizi doğru olarak işaretlemeniz gerekmektedir. Sınav esnasında da burada işaretlemiş olduğunuz kimlik kartının mutlaka yanınızda olması gerekecektir.

27- Kılavuzun okunup koşulların kabul edildiğine dair onay işaretlenecek.

Beşinci Bölüm:Engelli öğrencilere ait temel bilgilerin yer aldığı bölümdür. Engelli adaylar ayrıca Sağlık Durumu/ Engel Bilgi Formu’nu doldurarak sınava girerken kullanacağı engelli materyalini belirleyebileceklerdir. (Tekerlekli sandalye vb.)

form5

Altıncı Bölüm: Adayın, başvuru evrakında yer alan bilgileri onayladığını gösteren imza ve onay bölümü.

 

 234 Yorum Yapılmış.

 1. Ruken dedi ki:

  merhabalar hocam ben bu sene ygsye giricem Gúzel sanatlar mezunuyum ben robot çizem yapan polis için bilgi almak istiyrum ygs kaç puanla alıyorsunuz robot çizen polis yeteneklenmi alınıyor ne yapmam gerekli vs

 2. Tolgahan dedi ki:

  Hocam ben gecen haftaki ygs basvurusunu kacırdım sınavsız gecisle ozel universiteye gidebilirmiyim ygsyi kacirdim gelecek eylül ayinda universiteye baslayabilmem icin ne yapmaliyim lutfen bi care bulun

  • alperturkoglu dedi ki:

   Diğer mesajınıza da yazdım. Yapacak hiç bir şey yok.

   • hakan dedi ki:

    merhaba hocam ben ygs başvurumu yaptım.. fakat ösym sitesindeki resmim 3 4 sene önceki resmem biraz tabii değişiklik var tipimde.. kimliğimdeki resimde yine bi 3 4 sene önceki resim.. bu sorun olurmu hocam sınavda ? eğer olursa nasıl değiştirebilirim ?

 3. HAKAN dedi ki:

  Merhabalar öncelikle herkese.Ben bu yıl tekrar ygs sınavına girmek istiyorum.Ama başvuruda zorunlu din dersi ile ilgili bir bölüm var ve ben zorunlu alıp almadığımı hatırlamıyorum hangi seçeneği seçmem gerekli?Lisede din dersi vardı ama zorunlu olup olmadığı kafamı karıştırdı.2007 ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ BİLGİSAYAR BÖLÜMÜ mezunuyum.Ayrıca lisans üniversite mezunuyum.Yardım lütfen son gün…

 4. Levent dedi ki:

  Şimdi ben hem yükseköğretim programından mezunum hemde 2012 de sınava girip bir bölüm kazandım ama kayıt olmadım hangisi bana uygun olan

 5. Mineliter1@hotmail.com dedi ki:

  Beb ygs icin basvuru formunu doldurup mudurumuze teslim ettim ona da herhangi bir sey demedi ve aldi. Fakat okul kodunu doldurmayi unuttugumu fark ettim bu sorun olur mu tekrar basvuru formu doldurmam gerekli midir

  • alperturkoglu dedi ki:

   Okul gerekli yerleri başvuru ekranından kendileri girmiş olabilir. Size başvuru yaptığınıza dair YGS şifresinin de olduğu bir kağıt verilmiş olması lazım. Orada başvuru bilgileriniz görünüyordur.

 6. Nurbanu dedi ki:

  Merhaba.Açık öğretim lisesi mezunuyum ilk defa kaydolucam. 14,15,16 ve 17. soruların cevapları ve kodlarını nasıl doldurabileceğim hakkında yardımcı olur musunuz lütfen?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Mesleki açık lise ise yüz yüze eğitim aldığınız okulun idaresinden yardım almalısınız. Düz açık lise için ise halk eğitim merkezinden yardım alabilirsiniz.

 7. mehmet dedi ki:

  Hocam merhaba,
  2015 yılında özel bir üniversiteye %75 burlu kaydoldum 1 yıl okudum 2. yıl ortalarında trafik kazası sonucu kaydımı dondurdum.Şimdi kaydımı sildirmek istiyorumm
  şubatın ilk haftası gelin diyorlar, 2017 ösym sınavı başvurusunda kayıt dondurma şıkkı yok hangi şıkkı işaretlemeliyim ,orta öğrenim puanım düşer mi
  TEŞEKÜRLR

 8. betül dedi ki:

  ben ‘yazışma adresi’ yazan bölüme tüm adresi yazdım örnek istanbul avcılar b.çekmece kirazlı cad no 11/2 gibi. yani bu bölüme istanbul ve b.çekmeceyide yazdım sorun olurmu

 9. selim dedi ki:

  Merhaba. Ben 2015 yılında 4 yıllık bir üniversiteye yerleştim ama kayıt olmadım. Şimdi 2017 YGS’ye girmek istiyorum. Öğrenim durumu kutucuğuna “Bir yükseköğretim programına (sınavsız geçiş dâhil) ÖSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım” mı yazmalıyım yoksa “Bir ortaöğretim kurumunu bitirdikten sonra herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmedim” mi yazmalıyım? Teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   “Yerleştirildim fakat kayıt olmadım.” seçeneğini işaretlemelisiniz.

   • selim dedi ki:

    Bu seçeneğin yanlış işaretlenmesi bir sorun oluşturur mu?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Tüm koşulları kabul ediyor ve forumdaki bilgilerin doğruluğunu imza atarak onaylıyorsunuz. Bilgilerin yanlış olması durumunda başvurunuz iptal edilebilir. Yada benzeri sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Tüm bilgileriniz doğru olsun.

     • selim dedi ki:

      Ösym’ce yerleştirildiğimi belirttiğimde OBP puanım geçen yıl olduğu gibi yarıya düşürülür mü?

      • alperturkoglu dedi ki:

       Siz belirtmeseniz dahi bilgileriniz sistem tarafından tekrar kontrol edilecektir. Hatalı bilgi verdiyseniz yaptırımı olur.

 10. ayse dedi ki:

  hocam ben 2010 yılımda aof kayıt olmustum sınavlarda basarılı olamadımve devam etmadım ygs tercıhlerımde hıcbır yuksekogernıme kayıt olmadımı sectım kabul edılırmı basvurum

 11. mhmt dedi ki:

  hocam merhaba. ben bu sene sınavsız geçişle yerleştim ve e kayıt üzerinden kayıt yaptırdım ama okula gitmiyorum. Şimdi ygs başvurusu yaparken -bir yükseköğretim bölümünde okumaktayım- mı işaretleyeceğim? Puanımın kesilmesinden korkuyorum.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Buradaki beyana göre kesilip kesilmemesi gibi bir durum söz konusu değil. Sistem zaten sizin YGS yada sınavsız geçişle yerleştiğinizi, kayıt yaptırıp-yaptırmadığınızı hepsini bilir. Bu arada zaten sınavsız geçişle yerleşenlerin puanlarının bir sonraki sene düşmediğini şu sayfada ve altındaki yorumlarda binlerce kez yazmışımdır.

  • aakhan dedi ki:

   hocam, ben 2015 yılında bir yüksek öğretim programına yerleştirildim fakat kayıt yaptırmadım.2016 yılında sınavlara girdim. OBP düştüğü için tercih yapmadım. kısmet olursa 2017 yılında tekrar sınavlara gireceğim. başvuru formunda “öğrenim durumu” hanesine hangi kodu işaretleyeceğim?

 12. Filiz dedi ki:

  Hocam açık meslek lisesinde okuyorum .yüz yüze eğitim derslerim bitti ama disardaki sınavlara giriyorum .mezun olmama kredim az kaldı .sorum ygs başvuru evrakları nelerdir ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yukarıda verdiğim formu dolduracaksınız ayrıca yüz yüze eğitim aldığınız okul müdür yardımcısından bu yıl mezun olabileceğinize dair bir yazı alıp, başvuru merkezine gideceksiniz. Başvurunuzu yapıp Halkbankası,Akbank, Ziraat, Kuveytturk yada ösym ödemeler sayfasından 60 TL ödeyeceksiniz.

 13. Doğukan keser dedi ki:

  Merhaba ben 2011de sınavsız 2 yıllık kazandım ancak kayıt olmadım. 2014’te ise açıktan kayıt oldum ama sınavlara girmedim. Neyi işaretlemem gerekiyor?

 14. Aylin dedi ki:

  Merhaba ben 2015 yılında Üniversiteye yerleştim kayıt yapıp dondurdum 2016da sınava girdim fakat tercih yapmadım yani hiçbiryere yerleşmedim bu yıl puanım düşmesin diye ve üniversiteden kaydımı sildirdim ygs başvuru öğrenim durumu kısmına yükseköğretime yerleşmedi mi yoksa yükseköğretimden kaydını sildirdi mi kısmını işaretlemem gerek şimdiden teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sildirdi seçeneğini işaretlemelisiniz. Zaten puanla yerleşmenizin üzerinden 2 yıl geçmiş, kayıtlı olsaydınız dahi puanınız düşmezdi.

 15. Emre dedi ki:

  Merhaba Hocam ben 2016 yılında bir yükseköğretim programına yerleştirildim Fakat sadece internetten kayıt yaptım ve hiç gitmedim ygs başvuru formunda bir yükseköğretim programına kayıtlıyım seçeneğinimi işaretliyicem ? Veya yerleştirildim kayıt olmadım seçeneğini işaretlesem ne olur herhangi bir sıkıntısı olurmu polisliğe hazırlanıyorum çünkü bana engel olurmu ?

 16. Gülsüm dedi ki:

  Sınavsız geçiş hakkı neden kalktı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Üniversitede başarıyı düşürdüğü için rektör ve dekanlar hükümetten istekte bulundular. Onlar da istatistiklere bakıp haklı buldu ve kaldırıldı.

   • Buket dedi ki:

    Hocam merhabalar sınavsız geçiş hakkı kalkmis fakat ben 2014 mezunuyum bizde mi kullanamıyoruz aynı dönemde ki arkadaşlarım bu haklarını kullandı bu durumda büyük bi haksızlık yok mu ortada?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Sınavsız geçiş devam ediyor olsaydı da şansınız yok denecek kadar azdı. Çünkü sınavsız geçişte en önemli öncelik mezuniyet yılıdır. Yani en şanslı olduğunuz ve yerleşme şansınızın en yüksek olduğu yıl mezun olduğunuz yıldır. Kalkması konusunda imza kampanyaları filan yaptık ama büyüklerimiz böyle uygun gördüler 🙁

 17. Rabia dedi ki:

  Ortaogretim seçeneği ni kabul etmiyor hocam Nasıl yapmalıyım.

 18. Rabia dedi ki:

  Hayırlı günler ben acikogretimı bitirmek üzereyim hangi eğitim seçeneğini secmeliyim acikogretimle ilgili herhangi birica seçenek yok yardımcı olursanız sevinirim

 19. Gul dedi ki:

  Hocam ben yukseogretim mezunuyum ama bu sene sınavısiz geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ygs yede girmek istiyorum başvuru yaparken yukseogretim mezunumuyum yoksa bir orta öğretimi mi bitirdim mi isaretlicem

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş kaldırıldı. Formda yükseköğretim mezunuyum seçeneğini işaretleyeceksiniz. Eğer sınavsız 2.üniversite düşünüyorsanız onların başvuruları Eylül-Ekim aylarında ve aöf programı uygulayan üniversitelerin kendi sitelerinden yapılıyor.

 20. Emre yanık dedi ki:

  Hocam merhaba ben mesleki açık öğretim okuyorum 12.sınıftayım ygsye gireceğim bu sene ama matematik bilgim pek yok, elektrik ön lisans düşünüyorum, ygs barajını geçemezsem ek puan alırmıyım, yada barajı türkçeden geçersem yine elektrik ön lisans bölümü tercih yapabılırmıyım,

  • alperturkoglu dedi ki:

   Barajı geçemeden ek puan alamazsınız. Toplamda 20 soru yaparak barajı geçebilirsiniz. Hangi test türünde yaptığınızın önemi yok. Ancak şunu unutmayın. Barajı geçmek, istediğiniz bölüm için yetmeyebilir. Taban puan önemli.

 21. burçin dedi ki:

  meraba ben açıktan lise okuyorum kpssye nasıl başvuru yapıcam yardımcı olur musunuz?

 22. asra dedi ki:

  mrb ben daha önce sınavsız geçişle bir bölüm bitirdim şuan tekrar aynı şekilde farklı bölüm tercih edebilirmiyim? ve ygs girmemiş biri sınavsız geçişe başvuru yapabilir mi eski mezun
  teşşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayında başvuru yaptıysanız şu anda tekrar sınavsız geçiş yapabilirsiniz. Tabi öncelik son mezunların olduğundan şansınız oldukça düşük olacaktır.

 23. Seyma kaplan dedi ki:

  Meraba hocam ösym yeni tercih robotu yayınladı burdaki puanlardan farklı kafam karıştı hangisine göre tercih yapmalıyız

 24. Esra Selci dedi ki:

  Hocam ben ygsye başvururken ygsye girmek istiyorumu işaretledim ama şimdi sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum meslek lisesi mezunuyum acaba şimdi ben bu hakkımı kullanabilir miyim

 25. recep dedi ki:

  selamun aleyküm hocam benim size bir kaç sorum olacaktı rahatsız ediyorm kusura bakmayın
  ben bu yıl mezun oldum ve biz bursaya taşınmaya karar verdik karabük anadolu meslek lisesi mezunuyum ben uludağ üniversiztesi elektrik programına yerleşmek istiyorum bu konuda ne yapmam lazımbana bu konuda yardımcı olurmusunuz lütfen birde şunu soracağım iş imkanı bol ve elektrik üzerine ilerlenebilecek bölgeler nerelerdedir örneğin (istanbul,kocaeli,bursa,)gibi benim aklıma bunlar geliyor ve bu illerden hangisine yerleşmem daha kolay ve kesin olabilir
  ygs 1:137
  ygs3:157
  obp:369
  yıl sonu başarı puanı:73,45
  çok soru sordum ama hakkınızı helal edin

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayında başvurunuz varsa Temmuz ayında istediğiniz bölüme tercih yapacaksıznız. Yerleştirme öncelikleriniz uyuyorsa yerleşme şansınız olabilir. Okul türü, METEB ve OBP gibi. Önceliklerinizin uygun olduğu yerlere yerleşebilirsiniz.

 26. Berfin dedi ki:

  Hocam Merhaba.bu sene ygs ye girdim barajı geçtim fakat geçiş yapmak istiyorum diploma puanimda yüksek çocuk Gelisim bölümü ankara tutarmi az kontejyaan aciyomus

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS kontenjanından yerleşmek için YGS-4 313 puan civarında olmalı. Sınavsız geçiş kontenjanı için de Ankara’daki bir anadolu kız meslek lisesinden mezun olmuş olmanız ve diploma notunuzun 82-83 olması gerekiyor.

 27. a.kadir dedi ki:

  hocam selamün aleyküm ben sgk ile yerleştim puanım kırılmıcak aöf ilahiyata ama ben ygs başvuru kağıdında bir yükseköğretimde okuyomu işaretledim o puan kırılmasında etkiler mi yoksa doğru olanı mı işaretledim?? Teşekürler

 28. Arif dedi ki:

  Değerli hocam selamlar,

  2016 ocak ayında ösym merkezinden yapmış olduğum başvuru sonucu mart ayındaki ygs sınavına girmiş bulunmaktayım. Yanlız başvuru formunu ösym merkezindeki personel doldurduğu için sınavsız geçiş hakkındaki kutucuk işaretli değildi. Bu durumda ygs harcını yatırıp sınava girdiğim için sınavsız geçiş hakkımın hala olup olmadığı hakkında bilginizi isterim. İyi çalışmalar.

 29. bahadır dedi ki:

  hocam ben sınavsız giriş başvuru tarihini kaçırdım tekrardan başvuru alırlarmı yoksa bir daha ki seneyimi bekliyim

 30. Mehmet Kara dedi ki:

  Hocam ben lys girecem 3.deneyişim bu yıl. Aday başvuru formunu doldurmadım ama ösym sitesi basvurumu internet üzerinden alıyor ygs basvurusunu da ösym sitesinden yaptım. Aday basvuru formunu doldurmam gerekir mi ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bireysel başvuru yapabiliyorsunuz. “Başvuru İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir.” şeklinde mesajı gördükten sonra yazıcıdan çıktı alıp, daha sonra bankaya sınav ücreti ödemesi yapacaksınız. Ödeme yapmazsanız başvurunuz geçerli sayılmaz.

 31. Ayca dedi ki:

  Ben bu yıl ygs 2den 144 puan aldim sizce obp eklenir mi veya avrupa myo erken kayit firsati yaziyordu ona başvuru yapsam ücretli olarak 2 yillik laboratuvar okuyabilir miyim

 32. Olcay dedi ki:

  Ben 96 ticaret lisesi mezunuyum buse ne sınavsız geçiş hakkım varmı başvuru ne zaman yapabilirim yanıt verebilirseniz çok memnun olurum teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayında başvuru yaptıysanız Temmuz’da tercih hakkınız var. Ama öncelik son mezunlara olduğundan eski mezunların aldığı programları araştırmalısınız.

 33. Salih dedi ki:

  Mrb hocam ben anadolu ticaret meslek lisesi 2009 mezunuyum k günden itibaren hiç uni ye tercih kayıt yaptırmadım fakt ocak ayında ygs girmek istiyorum deyip bankaya 55 lira yatırdim fakat sınava girmek istemiyorum tercihler açıldığında sinavsiz gecis hakkım mevcut mudur

 34. özlem dedi ki:

  Hocam ben geçen yıl sınavsız geçişle bir bölüme yerleştirildim ama kayıt yaptırmadım bu yıl başvurumda bir yükseköğretim programına yerleştirildimi işaretledim puanım kırılmaz değil mi

 35. erkan dedi ki:

  hocam ben askeri liseye bas vuracam ama para gereklimi ve kaclira bide hangi bolum ler var ben yatılıda kalıyorum arkadasla kayıt olacahız 3 nisan da yardım edermisiniz ?

 36. ipek dedi ki:

  herhangi bir üniversitenin konservatuvarına girme koşulları nelerdir ?

 37. şeyma dedi ki:

  hocam ygs’ ye okul puanı ekleniyormuydu ?

 38. Gizem dedi ki:

  Hocam ben gecen sene mezun oldum gecen sene sinavsiz gecis hakkimi kullandim hic bir yer cikmadi bu sene tekrar kayit yaptirmak gerekiyo mu gecis icin ? Yoksa tercih zamani tercih yapabiliyo muyum ?

 39. umut dedi ki:

  merhabalar meslek lisesi mezunuyum geçen sene ygs puanıyla bir üniversite programına yerleştirildim ama bahar döneminde okulu yarım bıraktım bu sene tekrar ygs sınavına başvuru yaptım sınavsız geçiş hakkım duruyor mu ve kullanabilir miyim? yoksa ygs den alacağım puanla mı yerleştirileceğim puanlarda bir düşme olur mu şehir içi şansım ne olur yardımcı olursanız sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınızı kullanma hakkınız her zaman var. Ancak önceliğin son mezunların olduğunu unutmayın. Diğer sorularınızın cevabını bilemem.

 40. nihat dedi ki:

  s.a hocam mart’ta ygs sınavına gireceğim. ancak kimlik fotoğrafımda saçlarım kısa olarak gözüküyor. şimdi ise çok uzadı acaba bi sıkıntı olurmu girişte ?

 41. erdi dedi ki:

  hocam merhaba. ben bu sene besyo mülakatlarına girmek istiyorum . barajı 200. ancak ben o mülakatlara girsem ancak sınavlardan geçemesem ygs puanımda bi oynama olurmu. besyoya giremezsem diğer bölümlere tercihim olur mu ?

 42. Aysel dedi ki:

  İyi günler ben mesleki açıköğretim okuyorum bu yıl sınavsız ösym geçiş Hakkı’m var ama ben yurtdışındayım Nasıl başvuru yapacağım lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim zira az bi vakit kaldı?

 43. soner dedi ki:

  basvuru yaptım parayı yatırdım basvuru kağıdını çıkartmak lazım mı ?

 44. yasin dedi ki:

  Hocam ,ben geçen sene mezun oldum yerleşemedim. Bu yıl YGS yede gireceğim sınavsız geçiş de istiyorum.Şu an yarın başvurunun son günü sınavsız geçişe başvurmam gerekli mi? Teşekkürler

 45. senaa dedi ki:

  Hocammm merhabalar bişi sormak istiyorum ben 2014 yılında mezun oldum ve aöf 4 yıllık bir bölüme yerleştim geçen sene (2015) ygs sınava girdim ve puanım kırıldı şimdi bu sene(2016) tekrardan girmek istiyorum
  öğrenim durumunda 6. numaralı seçeneği işaretlemem gerekiyor ama yine aynı şekilde puanım kırılır mı diye merak ediyorum ve korkuyorum açıkcasıı

 46. abdulmuttalip dedi ki:

  hocam ygs sınav giriş belgesi hangisi ösym adresinde ki

 47. ebru dedi ki:

  merhaba, ben bireysel başvurumu yaptım paramı da ödedim extra başvuru merkezine gidip işlem yapmam gerek mi aceba?

 48. Hüseyin dedi ki:

  Geçen seneki başvurumda 2. Seçenek çıkmaz gibi bişey denmişti ama emin değildim size sormak istedim belki bilginiz vardır diye

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınava girecek öğrenci sayısına bağlı olarak, belirlenen sınav yerlerinin yetersiz olması durumunda 2.tercih yerlerine yönlendirilebilmektedir.(Tabi ki öncelik ilk tercihinizdir ama başvuran öğrenci sayısı belli olduktan sonra sayı çok fazla olursa 2.tercih olabilir, olmaya da bilir.)

 49. Hüseyin dedi ki:

  İkinci seçeneğin çıkma ihtimali varmı 4 tane ilçe var sadece ve dördüde yakın değil

 50. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba
  Sınav merkezi yeri hakkında sorum olucaktı 2 tane seçenek var ve ikisinide doldurmamız gerekiyo zorunlu olarak aynı yerde seçilmiyo ikisinede ne yapmak gerekiyor ?

 51. merve dedi ki:

  gecen yıl mezun oldum şuan açıköğretim okuyorum Öğrenim durumunu hangisini işaretlemeliyim

 52. büşra dedi ki:

  Benm bolumumle alakali 1 universite war sinwsz gecs yapmak istyrm eger bu okul bni secmesse ne yapmaliyim acikta klirmiyim

 53. gül dedi ki:

  hocam merhaba ben aöf turk dılı ve edebıyatı ogrencısıyım fakat tekrar ygs gırmek istıyorum hangı kodu ısaretlemem gerekıyor.yardımınız ıcın simdiden tesekkurler.

 54. Elif öztürk dedi ki:

  Hocam merhaba geçen yıl sınavsız geçiş Hakkı’mla bir yere yerleştim kaydımı yaptırdım ve dondurdum bu sene tekrar sınava hazırlanıyorum sınavsız geçiş Hakkı’mla yerleştiğim için bu yıl puanım düşmeyecek diye biliyorum ygs başvurusu yaparken yükseköğretim programına yerleştime tıkladım ama sizce ösym benim sınavsız geçişle yerleştiğimi biliyormudur puanımı düşürmezler değil mi

 55. Ayse dedi ki:

  Hocam lise kayit tatihimi bilmiyorum sistemde kaydim var 2011 distrmde o bilgi yok yeni gormda var ne yapmam laxim

 56. Humeyra dedi ki:

  Geçen sene sınava girdim açık ogreto!m çıktı kayıt olmadi!m aciklise mezumuyum imam hatip sinavsz geçiş hakkımı kulanmakm istiyorum! Sitede seciyorum 15 TL olması gerekilen 55tl çıkıyor nden

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öğrenim bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olmalısınız. Mezun olduğunuz program imam hatip olarak seçili ise sınavsız geçiş başvurunuzu kabul ediyor olması lazım. Yapamazsanız yüz yüze eğitim aldığınız okula başvurunuz.

 57. büşra dedi ki:

  Ben 2014 senesinde bir okula yerleşim ama bi dönem sonra okulu bıraktım ama dondurmadım. Ygs öğrenim durumuma hangisini işaretleyeceğim?

 58. Nur dedi ki:

  hocam ben uluslararasi elcilik okulundan 2015 tarihinde mezunum. bu yil YGS ye girmek istiyorum. Basvuru nasil yapabilirim, sifreyi nereden alabilirim. lise adi…v.s. ne yazmam gerekli. yardimci olursaniz cok memnun olurum, tesekkurler…

 59. ilke dedi ki:

  hocam geçen seneki ösym başvuru formunda boyum 1.82 olarak yanlış yazılmış . Bugün yaptığım başvuruda boyum 1.74 olarak gözüküyor. farkedilirse sıkıntı olur mu ?

 60. Oktay dedi ki:

  Peki 8 nolu seçeneği sectigim zaman bu seneki sınavda puanım kırılcak mı?

  • alperturkoglu dedi ki:

   8 nolu seçenek sizin öğrenim durumunuzu gösteriyor. 2015 yılında YGS puanı ile bir bölüme yerleştirildiyseniz bu seçenek olsa da olmasa da puanınız kırılır. (ÖSYM sadece sizin beyanınıza bakmaz, kendi kayıtlarına da bakar. Yanlış beyan verirseniz de bundan dolayı sorumluluk size ait olur.)

 61. barış dedi ki:

  hocam merhaba mezun öğrenciyim ygs ye bireysel başvuru yapmak istiyorum bunun için başvuru formu doldurup herhangi bir sınav merkezine teslim etmem gerekiyor mu?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer 2008 sonrasında başvurunuz varsa ÖSYM şifreniz de vardır. https://ais.osym.gov.tr/ adresinden girip gerekli yerleri işaretleyip, doldurarak başvurunuzu yapın. Daha sonra bankaya gidip ödemenizi yapın. (Herhangi bir başvuru merkezine gitmenize gerek yok.)

 62. Oktay dedi ki:

  Hocam ben gecen seneki ygs de yerlestirildim fakat kayit yaptırmadim normalde Yüksekokul öğrencisiydim bi ay öncede Yüksekokuldan kaydımı sildirdim öğrenim durumundan hangi seçeneği işaretlemem gerekiyo?

 63. uğurcan dedi ki:

  merhaba benim takıldığım nokta 1 Sınavsız geçiş hakkım var, YGS’ye girmek istemiyorum, sadece sınavsız geçişe başvurmak istiyorum
  2 YGS’ye girmek istiyorum

  Ben sınavsız geçiş yapıcam ama ygs yede girmek istiyorum kendimi deneme amaçlı. 1.seçeneği seçersem direk geçiş yapamayacağım anlamına mı geliyor kavrayamadım

 64. figen vural erdem dedi ki:

  hocam merhaba.ben 94 senesınde lıseden mezun oldum.şimdi tekrar sınava girmek istiyorum.şimdiki arkadaşlarla aynı yolu ızliycem.öysm numaramı hatırlıyorum.ama bu ınternette hep şifre istiyor bu yeni bi olay mı. teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kılavuza göz atacak olursanız (yukarıda linki var) 2008 ve sonrasında başvurunuz olmazsa internetten başvuru yapamayacağınız yazıyor. Size en yakın anadolu lisesine giderek başvurunuzu oradan yapınız.

 65. Tugba dedi ki:

  Sınavsız geçiş için ücreti yatirdıktan sonra mi başvuru yapmamız gerekiyor çünkü sınavsız geçişi isaretliyorum ücret yatirilmamıştır diyo

 66. Halil dedi ki:

  Seçenek 26: Din kültürü ahlak bilgisi sorularını cevaplama bölümü. Ben 3 yıl lise okudum ve sadece Lise 1 de Din dersi aldım, Lise 2 ve 3 de din dersi almadım. Sosyal Bilimler öğrencisi idim. Felsefe dersi almaya başladım yani. Daha sonra liseyi 1 dersten bitiremeyince Açıklise kayıt oldum ve diplomamı açıkliseden aldım. Oradada din dersi almadım. Bu durumda Ben 26. bölümden Din dersi aldım mı demeliyim yoksa almadım mı?

 67. Sevim dedi ki:

  2010 meslek lisesi mezunuyum geçerli fotoğrafım var internetten başvuru yaptım çıktısını aldım şimdi sadece bankaya para yatirdigimda Basvuru işlemim tamamlanıyor mu yoksa basvuru merkezine onaylatmam mi gerekiyor?

 68. onur dedi ki:

  bireysel başvurunun tehlikesi var mı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bilgilerinizi kontrol ederek yanlış bir şey olmadığından emin olup onaylayacaksınız. 20 Ocak’a kadar değiştirme şansınız da olacak. Bence yok ama yine de siz bilirsiniz. Tabi bir de başvurunuzun onaylanması için 21 Ocak’a kadar ücreti bankaya yatırmanız gerektiğini unutmayınız.

 69. musa dedi ki:

  hocam 2015 yılında mezun olduğum için geçen yılki basvuruda anadolu lisesi yazıodu bu sene mezunum yine nu sene anadolu lisesi yazıo atnı olsa bişe olu mu yardım edin mezun olduğum için oraya farklı bi okul mu yazmak gerekio mu acaba bireysel bassvurunun tehlikesi var mı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Okul türünüz ne ise onu yazacaksınız. Geçen sene mezun olduğunuz okulla bu seneki niye farketsin. Okulun adı yada türü değişse bile bu sizi etkilemez.

 70. musa dedi ki:

  hocam 2015 yılında mezun oldum basvurudaki seçeneklerden hangisini işaretlemeliyim

 71. Halime dedi ki:

  Hocam bu son sorum ben düz lise mezunuyum 5. Seçenek meslek liseleri için mi acaba bi sorun olurmu işaretlersem

 72. muhammet dedi ki:

  ben 2015 mezunuyum basvuruyu kendim yappsam bi sorun olurmu acaba mezun olduğun için hangi seçeneği seçmeliyim ais te geçen sene çekildiğim foto var bi sorun çıkar mı ve kimlik yenilemem gerkli mi geçen sene yeniledim yardım ederseniz iyi olur

  • alperturkoglu dedi ki:

   4 nolu seçeneği işaretlemelisiniz. Fotoğraftaki halinizle şimdiki haliniz arasında büyük fark yoksa yenilemenize gerek yok. Başvurunuzu kendiniz yapıp daha sonra bankaya gerekli ücreti yatırırsınız.

   • muhammet dedi ki:

    hocam başvuru kendimiz bireysel olarak yapsam basvuru için verilen 3 lirayı kime vercez vermesek bi sorun olur mu ki

   • muhammet dedi ki:

    basvuruda basvuru yapan kişi olarak ne yazcak ben bireysel basvuru yapsam yardım edin ya bireysel basvuru yapanlar bi sorun çıkar mı acaba yapanlar da bişe çıktı mı aynı geçen sene basvuru yapatığım gibi yaptım

    • alperturkoglu dedi ki:

     Başvurunuzu yaptıktan sonra size yazıcıdan bir çıktı verecek onun üzereindeki onay kodunu girmenizi isteyecek. Bilgilerinizi kontrol edip onay kodunu girdiğinizde yeşil bir onay simgesi ile birlikte “Başvurunuz onaylanmıştır” yazısını görmelisiniz. Daha sonra da bankaya gidip ödemenizi yapacaksınız.

     • muhammet dedi ki:

      saolun hocam sizce bireysel tercih yapayım mı öneriniz nedir 2015 mezunuyum anlatırmısınız aşamaları nasıl yapayım yardımınıza teşekkür ederim

      • alperturkoglu dedi ki:

       Ben öğrencilerin şifresini bilmediğimden yada onlar adına başvuru yapmadığımdan aşamaları bilmiyorum. Ama şifrenizle girdiğinizde doldurmanız gereken yerler bellidir. Doldurup onaylayacaksınız.

 73. Halime dedi ki:

  Teşekkürler hocam 2015de Bir yükseköğretim programına (sınavsız geçiş dâhil) ÖSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım seçeneğini işaretlemiştim okul puanım kırılmıştı bu yılda o seçeneği işaretlersem okul puanım tekrar kırılır mı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Orayı işaretlediğiniz için kırılmadı sistem zaten sizin bir önceki yıl yerleştiğinizi bulur. Asıl yanlış beyanda bulunursanız başınıza iş açarsınız. Yerleşmenizin üzerinden 2 yıl geçtikten sonra puanınız kırılmaz.

 74. Halime dedi ki:

  Ben 2014 de üniversiteyi kazandım fakat kayıt yaptırmadım 2015 de de kazanamadım ygs başvuru formunda öğrenim durumu bölümünde hangisini işaretlemeliyim lütfen yardımcı olun

 75. esma dedi ki:

  mezunum. açıktan bir yükseköğretim kazandım ama kayıt filan olmadım. ortaöğretim durumuna hangisini işaretleyecem?

 76. meryemmmm dedi ki:

  Hocam yazışma adresimiz illa ikametgah adresimiz mi olmak zorunda yoksa farklı bir adres girebilir miyiz? Benim ikametgahımla yaşadığım yer farklı da.

 77. Seher dedi ki:

  Ben 2014 mezunuyum osym sitesinden kendim kayit yapabilirmiyim..

 78. nagihan dedi ki:

  slm hocam ben 2013 açıkögretim lisesi mezunuyum.2013 ygs ye girdim şuan bir yükseköğretim programında kayıtlıyım.ancak yeniden ysg ye girmek istiyorum okul kodu ve türü aynı mı kalacak yoksa bir değişiklik oldu mu kodlarda.
  Şuanda bu şekilde eğitim bilgilerim bir yanlışlık yok değil mi.
  e-Okul Ortaöğretim (Lise)
  Kayıt Tarihi: 08.02.2010
  Okul No: 2091602400 069001 – AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ
  20024 – LİSE PROGRAMI
  9008 – ALANI YOK (Dal: -1 – DALI YOK)

 79. damla dedi ki:

  hocam başvuru formunda iki tane şık var ygsye girmek istiyorum—ygsye girmek istemiyorum sınavsız geçiş yapmak istiyorum ben ikisinide yapmak istiyorum ama iki şık işaretlenemiyomuş o zaman nasıl olacak hani kendimi denemek amaçlı girmek istiyorum

 80. Ferhat dedi ki:

  Ben ygs ve lys den baya düşük puan aldım ve sınavsız geçiş hakkımı ygs/lys ye girdiğim için kaybettiğimi sanıyordum. Bu yüzden bir senem boşa gitti. Bu sene sadece sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam. Başvuru formunu doldurduktan sonra haziran/temmuzda sonuçlar açıklanınca beni her hangi bir okula mı yerleştirecekler yoksa ben mi seçicem? Ben seçiceksem ygs ye girmediğim için neye göre seçicem?
  Cevaplarsanız güzel olur

  • alperturkoglu dedi ki:

   Geçen sene YGS başvurunuz olduğu için https://ais.osym.gov.tr/ adresinden giriş yaparak bu yıl için başvurunuzu yapıp 20 Ocak’a kadar bankaya 15 TL yatıracaksınız. Temmuz ayında tercih yapacaksınız. (Tercih yapmazsanız herhangi bir programa yerleştirilmezsiniz)

 81. […] YGS ve sınavsız geçiş başvuruları başlıyor. YGS başvuru formunun nasıl doldurulacağını şu yazımda anlatmıştım. Diğer bilgileri doldururken 24- YGS’ye girme isteği […]

 82. ALİ dedi ki:

  slm hocam benim sınavsız geçiş hakkım var ama ben sınava girmek istiyorum sınava girmek istiyorum kısmını işaretlemem gerekiyor ama sınavdan iyi puan alamassam tekrar sınavsız geçiş hakkkımı kullanabilirmiyim bunun için iki seçeneğide işaretlemem gerekirmi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesi mezunu olduğunuzdan YGS girmek istiyorum seçeneğini işaretlediğinizde zaten sınavsız geçiş hakkınızda olacak. Diğer seçenek sınava girmeyip sadece sınavsız geçişten faydalanmak isteyenler için geçerli.

 83. Mahbube Genç dedi ki:

  Merhaba ben 2006 meslek lisesi mezunuyum.okulum taşındı hatta ismi bile değişti. mezun olduğunuz okul bilgilerine hangisini eskisinimi yenisimi yazıcam yani bu klavuzda yer alacakmı?

  • alperturkoglu dedi ki:

   İlinizi, ilçenizi ve Mezun olduğunuz zamanki ismini yazar mısınız?

   • Mahbube Genç dedi ki:

    İstanbul / Sultanahmet idi. 2006 yılında istanbul matbaa meslek lisesiydi. okulumuz topkapı sarayında oldugu icin yıktılar. şimdiki ismi ibrahim müteferrika teknik ve endüstri meslek lisesi oldu. Ben gecen senenin okul kodlarına baktım. hocam yazıyor hala istanbul matbaa meslek lisesi diye.

 84. Zeynep dedi ki:

  Hocam ben meslek lisesinde çocuk gelişimi okuyorum son sınıfım ve sınava kendimi denemek icin. Kazanamazsam diye sınavsız geçiş hakkimida kullanmak istiyorum. Başvuru formunda sınavsız geçiş hakkı için bi işaretleme yapılması gerekiyor mu yoksa sınavlardan sonra tercih yapabiliyor muyuz? Ve sınavla olan tercihler ve sınavsız olan tercihler aynı site üzerinden mi yoksa farklı yerlerden mi yapılacak?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hem sınava girip hem sınavsız geçişten faydalanacaksanız YGS girmek istiyorum seçeneğini işaretlemeniz yeterli. Sınava girmeyip sadece sınavsız geçişten faydalanacaksanız bununla ilgili seçeneği işaretleyeceksiniz.

 85. lowe_swag dedi ki:

  “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretlediğim de aynı zamanda yatay geçiş hakkımdan da yararlanabiliyor muyum?

 86. Elif dedi ki:

  Hocam ben sınavsız geçişle bi bölüme yerleştim su an okuyorum 2. Dönem başka şehirdeki üniversitenin ayni bölümüne gecis yapabilir miyim

 87. ayse bal dedi ki:

  merhaba ben mesleki açık lise okuyorum bu yıl okulum bitiyor ama dışarıdan sınavlarım var . ben direk geçiş yapmak istiyorum dilekçe verip mümkün mü ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yüz yüzeyi bitirmeniz yetmez.Mezun olmadan sınavsız geçiş yapamazsınız. Ancak 2016 içinde yapılacak 3 normal 2’de ek sınav sonucunda mezun olma şansınız varsa Ocak ayında mutlaka YGS başvurularında sizde sınavsız geçiş başvurusu yapın.

 88. Rewşan dedi ki:

  merhaba bir kaç sorum olacaktı, ben meslek lisesi bilişim bölümü son sınıfı okuyorum alttan sorumlu olduğum web tasarım dersi var sorumluluk sınavının tarihinden haberim olmadığı için sınavı kaçırdım . ygs ye girip geçiş hakkımı bilgi yönetimi dalında kullanmak istiyorum bu dalı seçmek için sadece meslek lisesi mezunu olmam yeterli olacak mıdır? her hangi puan veya öncelik gerekli midir? sorumlu olduğum ders olduğu için kayıt yaptırabilir miyim? bir de yurt başvurusu nasıl yapılır, neye göre yurt çıkar? şimdiden teşekkürler…

  • alperturkoglu dedi ki:

   1-Bilgi yönetimi sınavsız geçiş alanınızdır. 2-Yukarıda Sınavsız Geçiş Yerleştirme Öncelikleri diye 3.sırada koca bir başlık var okuyunuz. 3-Herhangi bir programa yerleşseniz de yazın açılacak olab tek ders sınavından başarısız olursanız mezun olamazsınız bu durumda kayıtta yaptıramazsınız. 4- Yurt konusu bilgim dışında.

 89. omer dedi ki:

  hocam biz ygsye girmek istesek okulun sınavsız geçişte vereceği puan bizi etkiliyor mu ? yani tam olarak bilmiyorum puan veriyor mu vermiyor mu ama bi şeyleri etkiliyor mu ?

 90. Doğan dedi ki:

  Merhaba Bu Başvuru Formunu Biz Kendimiz Çıktıdan Çıkartıp Kendimizmi Doldurcaz Yada Başvuru Yerine Gidip Ordanmı Doldurtcaklar ???

 91. Mert dedi ki:

  Hocam Merhaba Ben Açık Lise Öğrencisiyim Ve Son Senem OSYM Başvuru Formunda Eğitim Bilgileri Var Ben Normalde Lise Terkdim Acaba Okulun ismini Ne yazcaz Yani Nasıl Doldurcaz onları Bir Açık Lise Öğrencisine Göre?

 92. aysemen dedi ki:

  hocam bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında beklemekteyim nedir kimler işaretliyor ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Son sınıfı okumuş ancak tek ders yada sorumlu dersinden dolayı tamamlamamış ve sınavlara giriyorsa. Siz eğer son sınıfta halen okuyorsanız. “Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında okumaktayım” 1 kodunu seçmelisiniz.

 93. sena dedi ki:

  hocam ben özel anadolu sağlık meslekteyim okul turune anadolu sağlık meslek mi yoksa özel meslek lisesi mi diyorum ?

 94. kubra dedi ki:

  hocam bizim sınavsız geçiş hakkımız var ama ben ygsde kendimi denemek istiyorum ygsye girmek istiyorum desem sınavsız geçiş hakkım yanmıyor ya da oldu da sınavsız geçiş hakkım yanmıyor sınavsız geçiş yapıcam ama ygsye girmişim diye ikinci plana atılmıyorum ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır meslek lisesi mezunu olacağınızdan hem YGS girip hem sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz. Tercih döneminde de aynı tercih formu üzerinden hem YGS puanı ile alan dışı bölümlere hem de sınavsız geçiş bölümlerinize tercihte bulunabilirsiniz.

 95. fadime dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben 2013 yılında sınavsız geçiş için başvuru yaptım.Üniversiteyi kazandım fakat gitmedim. Bu sene tekrardan sınavsız geçiş için başvuru yaptım. Puanım ne kadar düşer acaba.(puanım.307)

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş tercihinize yerleştiğinizde puanınızın düşmeyeceği kılavuzda açık olarak yazıyor. Kaldı ki başvurunuzun üzerinden 2 yıl geçmiş. YGS puanı ile kazanmış olsanız dahi 2 yıl sonra puanınızda herhangi bir kesinti olmuyor.

 96. Mert dedi ki:

  Merhaba ben Açık Liseden Okuyorum 1 sınav kaldı diploma almama ygs girebilirmiyim başka bi sorum daha olucak önce parayı yatırcaz ve sonraki işlem nedir bi tam açıklama yaparsanız çok sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Başvuru hakkınız var. Önce formu doldurup ÖSYM başvuru merkezi yada koordinatör okuldan başvurunuzu yapacaksınız sonra para yatıracaksınız. Sistem değişti. Artık para sonra yatırılıyor. Para yatırılmazsa başvurunuz aktif olmuyor.

 97. mert dedi ki:

  Merhaba ben 2012 yılınca mesleki açık ögretim lisesi muhasebe ve finansman dalında mezun oldum . O sene Ösym aday basvurusu yaptım .Şu an sisteme girebiliyorum . Şimdi herhangi bir basvuru merkezine gitmeden kendim intenerneten basvuru yapabilirmiyim ? Birde Sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam ama Ygs yede girmek istiyorum bir sorun olmaz değil mi ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu an ekranınızı göremiyorum ama orada başvuru formu üzerindeki tüm yerlerin olduğunu düşünüyorum. Meslek lisesi mezunu iseniz YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretlediğinizde sınavsız geçiş hakkınız da olacaktır. Tüm işlemleri yapıp onayladıktan sonra Bankaya ücreti yatırmalısınız.

 98. havva kutlu dedi ki:

  ben 1999 yılında imam hatip lisesinden mezun oldum şimdi açıköğretimden ilahiyat okumak istiyorum.sınavsız geçişle okuyabilme şansım varmi yoksa ygs sınavına girmelimiyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   5-19 Ocak 2015 tarihleri arasında başvuru yaparak, Temmuz ayında internet üzerinden Anadolu Ün. aöf İlahiyata tercih yapabilirsiniz. (Sınava girmenize gerek yok)

 99. ece dedi ki:

  merhaba , ben internetten başvuru yapacağım çünkü zaten 4 yıllık bir üniversiteden mezun oldum. Ama okul bilgilerim konusunda tereddütte kaldım , sistemde eğitim bilgileri kısmında lisemin adı yazıyor , bunu güncelletmem gerekir mi üniversitemin adına? çünkü öğrenim durumunda “bir yükseköğretim programını bitirdim” diye bir seçenek var ve onu seçmeliyim. Bir bilginiz var mı acaba? Lisemin adı kalsın mı?

  • alperturkoglu dedi ki:

   4 yıllık mezunu olmanızdan ziyade https://ais.osym.gov.tr/ sistem şifreniz ve son 50 ay içinde geçerli fotoğrafınız olması önemli. Bence yeni güncel bilgileriniz için bir başvuru merkezi aracılığı ile başvuru yapmanız yerinde olacaktır.

   • ece dedi ki:

    geçerli fotoğrafım ve sistem şifrem var. lisemin adının yanındaki boşluğa tıklayıp mı ilerlemem gerektiğini çözemedim , en iyisi başvuru merkezine sormak sanırım , teşekkürler.
Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.