Liseye Sınavsız Geçiş

2017 LYS başvuruları ne zaman? Ücretler ne kadar?

Sponsorlu bağlantılar

Kısa adı LYS olan Lisans Yerleştirme Sınavı başvuruları yarın yani 4 Nisan 2017 tarihinde başlıyor. Başvurular 17 Nisan 2017 Pazartesi gününe kadar devam edecek. İlk defa başvuracak olanlar kurumun sınav merkezlerine gitme zorunluluğu vardır. Önceden başvuru yapanlar için şayet fotoğraf güncellemesi yoksa internet üzerinden başvuru yapabilirler. Ücret ödemede son gün ise 18 Nisan 2017. Banka ve ATM’lerden mesai saatine kadar ödenebilirken, internet üzerinden son ödeme saati ise 23:59.

Adayların LYS sınavlarına başvuruda bulunmaları ve sınavlara girebilmeleri için en az bir YGS türünden 180 ve üzerinde almış olmaları gerekiyor.

Adaylar girmek istedikleri her sınav türü için 40 TL ücret ödeyecekler.

Sınav adı Tarihi, Saati ve Süresi
LYS-4: Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler) 10 Haziran 2017 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika
LYS-1: Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik) 11 Haziran 2017 (Pazar), 10.00, 135 dakika
LYS-2: Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri) 17 Haziran 2017 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika
LYS-5: Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil) 17 Haziran 2017 (Cumartesi), 14.30, 120 dakika
LYS-3: Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğrafya) 18 Haziran 2017 (Pazar), 10.00, 120 dakika


15 Yorum Yapılmış.

 1. Hemsiree dedi ki:

  Hocam osym puan turu değişen bölümlerde ilgili bişey paylaşmis bu lys ye geçen bölümler arasında paramedik veya başka iki yıllık bölümler var mı .?

  • alperturkoglu dedi ki:

   2 yıllık programlarla ilgili bir açıklama değil. Daha önce YGS puanı ile öğrenci alacağı duyurulan bazı 4 yıllıkların LYS ile alacağı duyurulmuş.

 2. mehmet dedi ki:

  hocam iyi akşamlar bi sorum olucak obpnin ygs ve lys deki etkisi nedir

  • alperturkoglu dedi ki:

   OBP Diploma notunuzun 5 ile çarpılması ile elde edilen puandır. Eğer meslek lisesi mezunu iseniz alanınızdaki 2 yıllık programlarda OBPX0,18 kadar ek puan alırsınız. Meslek lisesi mezunu değilseniz yada alanınız dışında 2 yada 4 yıllık programları tercih ederseniz OBPX0,12 kadar ek puan alırsınız.

   • mehmet dedi ki:

    hocam obp puanımın düşük olması üniversiteye alınmam konusunda yerleşmemde ne gibi olumsuz şekilde etkiler

    • alperturkoglu dedi ki:

     OBP puanı diplomanızın 5 ile çarpımı ile elde edilen puandır. Ve bununla ek puanınız hesaplanır. Meslek lisesi mezunu iseniz alanınızdaki 2 yıllık programlarda OBP*0,18 kadar diğer bölümlerde OBP*0,12 kadar puan alırsınız.

 3. Fatih Kaan dedi ki:

  Hocam Merhaba
  Meslek Lisesi Çıkışlıyım Tekrar Sıfırdan Ygs Ve Lys İçin Çalışmaya Başladım Önümde 1 Sene Var Önümüzdeki Ay Dershanaye Yazılıcam 1 Defa 2015 Sezonunda Sınavsız Geçiş İle Üniversiteye Ön Lisans Olarak Yerleştirildim
  Size Bir Kaç Sorum Var
  1.Obp Puanım Yerleştirildiğim İçin Düşermi (Obp:335)
  Düşerse Puanım Kaça Tekabul Eder
  Seneye Sınava Girdiğimde Ygs Ve Lys Sınavına Ne Gibi Eksileri Olur
  Ankarada Yaşıyorum Hedefim Ankara Dışında Mühendislik Programında Metalurji Malzeme Mühendisliği Okumak Obp Puanımın Düştüğünü göz önüne alarak en son öğrencisini metalurji bölümünde bir üniversitede son öğrencisini 250 puanla ve 375 obp puanıyla alan bir okul beni önümüzdeki yıl seçmelerde kaç puan almamı gerektiricek bilginize ihtiyacım var hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   Puanınız düşmez. Seneye kaç puan almanız gerekeceğini bu yıldan söyleyemeyiz. Zaten daha bu yılki taban puanlar bile oluşmadı. Temmuz’da yerleştirmeler yapıldıktan sonra sonuçları tekrar incelersiniz.

 4. Bahadir dedi ki:

  Hocam ben meslek lisesinin ygs2den 251 aldım.. Ek puan eklenmesi için birşey yapmama gerek var mı yoksa ösym otomatik olarak ekleyecek mi ? Lysye girmeyeceğim bir sorun olur mu ek puan için hocam şimdiden teşekkürler

 5. Nurullah dedi ki:

  Hocam merhaba size iki sorum var birincisi ben meslek lisesi öğrencisiyim bu sene ygs ile kendi bölümüme geçeceğim icin 0.18 katsayılı ek puandan yararlanip tercih yapacağım fakat bu katsayiyla ilk tercih yapanlar bizler olacağimiz icin herhangi bir taban puan yok neye dayanarak tercih yapacağız ikici sorum ise sınavsız geçiş kalkmadan önce bolumlere açılan kontenjanin yarısına sınavsız geçişle yarısına ise ygs puaniyla tercih yapanlar alınıyordu simdi sınavsız geçiş kalktığı icin kontenjan olarak yarısı 0.18 katsayı ile tercih yapan öğrencileremi verilecek ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelikle kontenjan ayrımı olmayacak. Çünkü herkes YGS puanı ile değerlendirilecek. Taban puanlar geçen sene YGS ile yerleşenlerin taban puanlarını dikkate alabilirsiniz.
Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.